• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
Site Menüsü
Site Haritası

Her katil iz bırakır- Polis, katilin kazağını tanıdı

HER KATİL İZ BIRAKIR

Gökmen Küçüktaşdemir - Neşet Dişkaya

Dikkatli polis, katili çizgili kazaktan tanıdı
İkiçeşmelik'te 30 YTL için geceleri taksi şoförlüğü yapan M.D'yi gözünü kırpmadan bıçaklayarak öldüren Ç.E, 15 yaşında çıktı
 
 Polisin güvenlik şeridi çevresindeki kalabalık giderek artıyordu. Onlarca meraklı göz kırmızı şeridin arkasındaki araçta inceleme yapan polisin üzerindeydi. Fotoğraflar çekiliyor, parmak izi örnekleri sanki otomobili incitmek istemezcesine yapılan küçük ve çok yavaş hareketlerle toplanıyordu. Biraz daha dikkatli bakıldığında, taksinin sağ kapısındaki kan izleri de belli oluyordu. Polis ekipleri, bir süre sonra aracın direksiyon koltuğundan, öldüğü anlaşılan bir kişiyi zorlanarak da olsa dışarı çıkardı. Bu arada aracın hemen yanındaki duvarda yazan bir kelime herkesin ilgisini çekmişti. Ölmedi...

2 çocuk büyüttü


İkiçeşmelik'te küçük bir dükkanı vardı. 10 yıldır gündüzleri kitap satıyordu. Son 5 yıldır da değişik aralıklarla geceleri taksicilik yapıyordu. 54 yaşına gelmişti ama çalışmaktan da hiç usanmamıştı. Zaten okumaya fazla meraklı olmayan bir toplumda kitap satarak ne kadar para kazanabilirdiniz ki? Eşinin de ev hanımı olduğu düşünülürse, ailesinin geçimini sağlamak için bu zor yaşam şartlarında ikinci bir iş yapmaktan başka çaresi de yoktu sanırım. Kıt kanaat geçinerek bir ömrü tükettiği eşiyle, yine İkiçeşmelik'in arka sokaklarında 2 katlı bir evin zemin katında biri kız 2 çocuk büyüttü. M.D, çocuklarının ve eşinin gurur kaynağıydı.
Yine ekmek parasını kazanmak için yollara düştüğü bir gecenin sabahında, sırtından ve kasığından iki bıçak darbesi ile öldürülmüş olarak bulundu taksi şoförü M.D. Binbir güçlükle büyüttüğü oğlu İ.D. ile damadı A.S olay yerine geldiklerinde adeta yıkıldılar. Babalarının cansız bedeni karşısında 2 genç, çevredeki vatandaşlar tarafından zorlukla yatıştırılabildi.

23 yılda 33 cinayet

Bu olay, taksi şoförlerinin yaşadıklarının ne ilki, ne de sonuncusuydu. O güne kadar son 23 yılda sadece İzmir'de 32 taksici işbaşındayken öldürülmüştü. Taksicilerin bu ve buna benzer olaylar karşı öfkesi her geçen gün artıyor, hükümetten kendilerini güvence altına alacak yeni düzenlemeler istiyorlardı. Bu arada soruşturmayı yürüten Cinayet Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları incelemede, M.D'nin cep telefonunun ve parasının alınmadığını belirledi. Ayrıca takside, 3 adet çay bardağı bulan polis, katil ya da katillerin olaydan önce taksi şoförüyle sohbet ederek çay içmiş olabileceği ihtimalini de araştırmaya başlamıştı. Çevredeki işyerlerine ait güvenlik kameraları da, dedektifler için katile ulaşmakta önemli bir kaynak olabilirdi.
Saatlerce kamera kayıtlarını inceleyen dedektifler, görüntülerin bir yerinde, üzerinde çizgili kazak bulunan bir kişinin cinayetin meydana geldiği yerin yakınında hızla koştuğunu belirledi. Kameralarda yüz hatları görülmeyen katil zanlısını bulmak için polisin elinde bulunan tek belirleyici kanıt, çizgili kazaktı. Kamera görüntüsünde elde edilen fotoğraf, başta İzmir'de sokak suçlarına karşı kurulan Huzur Timleri olmak üzere tüm birimlere hemen dağıtıldı.

Manav polis
Katil İzmir'in her yerinde aranmaya başlandı. Manav kılığına giren bir Huzur Timi polisi, olay yerine çok yakın bir yerde üzerinde çizgili kazak bulunan bir kişiyi gördü ve hemen yanına giderek onu yakaladı. Kazak kamera görüntülerindeki kişinin üzerindekiyle aynıydı. Gözaltına alınıp sorgulanan Ç.E. polisin sorularına fazla direnmeden cinayeti işlediğini kabul etti. Yapılan her iyilik ya da kötülüğün bir gün insanın karşılığını bulacağını düşünen polis memurunun aklından Konfüçyus'un şu sözleri geçer, "Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner."
Kurbanının ölüp ölmediğini kontrol edecek kadar soğuk kanlı olan Ç.E, polise verdiği cinayetle ilgili ilk bilgilerde, taksiciyi parada anlaşamadıkları için öldürdüğünü itiraf etti. Daha 15 yaşında olan Ç.E, Afyon'dan gece yarısı İzmir'e gelmiş, taksiye saat 04.00 sıralarında Basmane meydanından binmişti. Ç.E, Bayraklı'da bulunan ağabeyine gitmek istemiş, ancak ağabeyi evde olmadığı için tekrar Basmane'ye dönmüştü. Bu yolculuğun bedeli olarak taksimetrede 30 YTL yazıyordu. Ç.E. 30 YTL yerine taksiciye 17 YTL vermek isteyince ikili arasında tartışma başlamıştı. Kavgaya dönüşen tartışmanın ardından Ç.E, taksiciyi bıçaklayarak öldürmüş ve olay yerinden kaçmıştı. Şimdiye kadar hiçbir suç işlemeyen Ç.E. artık bir katildi. Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edilen zanlı Ç.E. çıkarıldığı Çocuk Mahkemesi tarafından tutuklanarak Bergama Cezaevi'ne gönderildi. ıÜü
Organize çalışmayla zanlıyı yakaladık

Katil zanlısı Ç.E'yi yakalayan Huzur Timleri Müdürü Yener Örgütol, yakalanış öyküsünü şöyle anlatıyor: "İkiçeşmelik'te öldürülen taksici M.G'nin haberi bize geldiğinde, Çankaya Bölgesi'nde görev yapan Huzur Timleri'ni İkiçeşmelik tarafına yönlendirdik. İlk başta elimizde hiçbir eşkal yoktu. Sadece şüpheli kişiler üzerinde uygulama yapmaya başlattık. Ama çevredeki işyerlerinin güvenlik kameralarını inceleyen Cinayet Büro Amirliği ekipleri, olay yerinden hızla koşan katil zanlısının üzerinde çizgili bir kazak olduğunu belirledi. Güvenlik kamerasında elde ettiğimiz bütün fotoğrafları bütün ekiplere dağıttık. Olay yerinin yakınında manav kılığındaki Huzur Timi ekibimiz katil zanlısını üzerindeki çizgili kazaktan tanıyarak yakaladı" dedi.
Gerekirse yanımızda silah da taşıyacağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nden meslektaşlarının omzunda çıkarılan M.D'nin tabutu, sloganlar eşliğinde cenaze aracına taşındı. Tabutun cenaze aracına konulmasının ardından şoförler taksileriyle konvoy oluşturdu. Antenlerine siyah kurdele takıp, camlarına M.D'nin fotoğraflarını asan yaklaşık 150-160 taksici, Tepecik, Yeşildere, İkiçeşmelik ve Çankaya'da dolaştıktan sonra cenaze namasının kılınacağı Basmane Çorakkapı Camii'ne geldi.

Kabinli araç isteği

Cami girişinde slogan atan taksi şoförleri, can güvenliklerinin sağlanmadığını, herhangi bir sosyal güvencelerinin bulunmadığını, yanlarında taşıdıkları sopa ve bıçakların emniyet tarafından toplandığını ileri sürdü. Taksi sahiplerinin kabinli araçlar almasını ve sigortalarını yapmasını isteyen şoförler, kalıcı önlem alınana kadar gerekirse tabanca taşıyacaklarını söyledi.
Bir kereliğine vergi muhafiyeti

M.D'nin öldürülmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, taksici cinayetleriyle ilgili önlem alınması için yıllardır çaba gösterdiklerini belirtti. Anık, "Gasp ve hırsızlık suçlarına karşı, taksi şoförlerinin can güvenliğinin sağlanması için, taksiciler kurşun geçirmez camı olan taksilerle hizmet vermek istiyor. Kurşun geçirmez camın ancak hafif ticari araçlara takılabilmesi nedeniyle tüm taksi şoförlerinin araçlarını yenilemesi gerekiyor. Değeri 35-40 bin YTL dolayında olan bu araçların yanı sıra, kurşun geçirmez cam taktırmak için de belli bir miktar para gerekiyor. Taksiciler bu durumdan dolayı bir kereliğine mahsus vergi muafiyeti istiyor. Türkiye'de yaklaşık 109 bin taksici esnafı bakanlığın bu konuda vereceği kararı bekliyor" dedi.
Eşimin öldüğüne inanamıyorum

30 YTL için Ç.E, tarafından öldürülen taksici M.D'nin eşi F.D, İkiçeşmelik semtinde yalnız yaşadığı evinde hayatta tutunmaya çalışıyor. F.D, eşi ile bir aile yakının kendilerini tanıştırması sonucu küçük bir törenle evlenmiş. Eşinin öldüğüne bir türlü inanamadığını belirten talihsiz kadın, "Kocam, gündüzleri kitap satıyordu. Geceleri de taksi şoförlüğü yapıyordu. Kimseyle kavgası olmazdı. Onu 30 YTL için öldürdüler. Bir oğlum ve kızım var. Onlar evli olduğu için yalnız yaşıyorum. Eşimin yokluğunu kabullenemiyorum" dedi.
23 yılda 33 kurban

İbrahim Yahşi (6 Temmuz 1984), Yılmaz Nekiz (11 Temmuz 1985), Yaşar Çokakar (23 Mart 1985), Murat Tuğcu (5 Ocak 1985), Selahattin Öndem (1985), Turgay Solancak (18 Aralık 1986), Sadık Kaya (6 Ekim 1987), Muharrem Özgüler (23 Aralık 1987), Mustafa Boyacıoğulları (13 Kasım 1988), Erhan Ayaz (3 Şubat 1990), Hasan Çetinkaya (10 Temmuz 1990), Erdoğan Öksüz (9 Kasım 1990), Ahmet Tutsak (22 Ocak 1991), Halil Karakış (8 Şubat), Gürcan Maraz (4 Temmuz 1991), Basri Candan (18 Mayıs 1991), Sedat Akyiğit (15 Ağustos 1991), Yusuf Şumar (27 Nisan 1992), Mehmet Çalı (27 Aralık 1994), Mestan Yörük (15 Eylül 1994), Kamil Uyanık (24 Ağustos 1995), Vedat Selçuk (5 Mart 1996), Remzi Taslak (9 Mart 1996), Ali Demiral (2001), Hakan Erim (Mart 2001), Mustafa Kançeşme (27 Haziran 2002), Gürkan Demir (Ağustos 2002), Erdem Işık (29 Haziran 2002), Himmet Marangoz (2 Şubat 2003), Hasan Fırlatan (2 Şubat 2003), Mesut Şurgun (15 Nisan 2004), Mustafa Aksoy (8 Mart 2006), Mustafa Girgin (18 Nisan 2007).
15.11.2007
  
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05396.0781
Euro6.53826.5644
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche