• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Oyun oynayarak dünyayı kurtarabilir misiniz?

 
Oyun oynayarak dünyayı
kurtarabilir misiniz?
 
 

Gökmen Küçüktaşdemir

 
İnsanoğlu bağımlı bir canlı… Var olabilmemiz için güneşe, toprağa, havaya ve suya ihtiyacımız var… Bu nedenle artan nüfusla birlikte tükenen kaynaklar üzerinde ömrümüzü tamamlama çabası içindeyiz ve henüz yeni bir dünya da bulduğumuz yok… Öyle ya da böyle hangi duygular, hangi yaşamsal tecrübeler içinde olursak olalım akıp gidiyor zaman. Zamanla birlikte eksilen, giderek dengesi altüst olan doğa, sürdürülebilir yaşamın gerçekliğinden uzaklaşıyor. Soluğumuz kesilene kadar yer küre, hala bize karşı cömertse bence bugün için şanslı hissetmeliyiz kendimizi. Peki ya çocuklarımız ve bizden sonra gelecek olan nesiller?  
 
Olumsuz bir gidişat içinde olduğumuzu zaten bilim adamları neredeyse her gün yaptıkları açıklamalar ile bize duyuruyorlar. Delinen ozon tabakası, küresel ısınma, eriyen buzullar ve kuraklık yüzünden yok olan nehirler, göller vs…
 
Yapılan açıklamalar, kimi kurum ve kuruluşların çabaları elbette yetersiz kalıyor. Günlük koşuşturma içinde unutuluyor yaşamın asıl kaynakları. Biz sahteleriyle uğraşırken ellerimizden akıp gidiyor güzelim tabiat ve içinde barındırdığı doğal yaşam. ‘Tüh tühh, ah ahh, vah vahh’ diyoruz da çevremizi hala nasıl koruyacağız bilmiyoruz…
 
Çevre örgütleri ve doğaseverler ise bu vurdumduymazlığı çeşitli yöntemlerle aşmaya çalışıyorlar. Bunlardan biri de bilgisayar oyunları. Çevreyi korumayı özendiren birçok oyun tasarlanmış. Amerika’da başlayan yeni bir oyun var ki, insanlara önümüzdeki yıllarda yaşanacak çevre felaketlerini anımsatıp bugünden nasıl tedbirler almamamız gerektiğini gösteriyor. Oyun 2019 yılında gerçekleşen büyük bir felaketin sonrasında oluşan kötü bir ortamda başlıyor. Amaç başka felaketler yaşanmadan dünyayı kurtarmak... Bilgisayar oyunlarına bakıldığında buraya kadar her şey normal… İlginç olan bu oyunu oynayan insanların oyunun bir kuralı olarak puan toplamak için gerçek yaşamda da doğayı korumak için bir şeyler yapmak zorunda oldukları. Bu insanlar oyunun çeşitli aşamaları geçtikten sonra bir araya gelip çevre kirliliğini önlemek için birlikte hareket etme başlıyor. Oyun yaşadığımız dünya için hepimizin bir şeyler yapması gerektiğini ve bundan mutlu olurken daha fazla sosyalleşebileceğimiz mesajlarını veriyor.
Bu oyuna katılarak dünyayı kurtarabilir miyiz bilmiyorum ama bu ve buna benzer etkinliklerde yer alarak yaşadığımız çevreye ve gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu yerine getirebiliriz.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche