• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Dilek Tunalı

28-Ocak-2009 Çarşamba

AHMET ADNAN SAYGUN SANAT MERKEZİ İZMİR'İ KÜLTÜR ŞEHRİ YAPACAK

'Dünya yıldızlarını İzmir'e getireceğiz'

Hedeflerini büyük tuttuklarını söyleyen AASSM Sanat Danışmanı Dr. Dilek Tunalı: Dünyaca ünlü orkestraları, virtüözleri, şefleri, koroları ve sergileri konuk edeceğiz

GÖKMEN KÜÇÜKTAŞDEMİR

sar2.jpgGeçtiğimiz günlerde İzmir, uzun zamandır eksikliği duyulan, hatta sabırsızlıkla beklenen bir sanat merkezine kavuştu. Kente yeni bir hareket getirmesi beklenen Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), izleyici kapasitesi, dekorasyonu ve akustiği ile Avrupa'nın sayılı salonlarından birine sahip. "Beklenti büyük olunca insanın içine daha büyük bir hırsla çalışma isteği doğuyor" diyen merkezin sanat danışmanı Dr. Dilek Tunalı, güler yüzüyle yaptıkları hazırlıkları ve projelerini anlattı tek tek.
- Karşımızda güzel bir yapı var. Ama ona ruh verecek ne tür etkinlikler yapılacak? Merkez, nasıl bir program ile karşımıza çıkacak?
AASSM, 27 Aralık 2008'de açıldı. Bir açılış üçlemesi çerçevesinde 1. akşam İZDSO ve İZDOB'un da içinde olduğu, Türkiye'nin farklı orkestra ve korolarından sanatçılarının katılımıyla oluşturulan "Ahmed Adnan Saygun Onursal Orkestrası ve Korosu"nun konseri yer aldı. Yunus Emre Oratoryosu seslendirildi, Rengim Gökmen yönetti. 2. akşam CSO ve Gülsin Onay, 3. akşam da İZDSO ve Viyana Gecesi şef İbrahim Yazıcı ile birlikte yer aldı. Her üçü de muhteşemdi. Bu konserlerle birlikte yapı sanki daha bir görkemli hale geldi ve geleceğe uzanacak içeriksel hazinesine ilk katkıları koymaya başladı. Biz de böylece ilk adımımızı atmış olduk.
Kısa için uygun olan konser operalarını İzmirliler 2009 Mayıs sonuna kadar takip edebilecekler. Bu arada İKSEV'in kısa vadede yapılacaklar diye ayırdığımız Ocak-Haziran 2009 sürecinde, İZDSO'nun rutin konserleri AASSM'de gerçekleştirilecek. İZDOB'un da önerdiği ve İKSEV Avrupa Caz Festivali ve Kültür-Sanat Festivali de yer almakta. 20 Şubat'a kadar devam bir sergimiz var. İstanbul Modern Sanatlar Müzesi ve AASSM işbirliği ile gerçekleştirilen "Türk Ressamları Seçkisi" başlığı altında sergileniyor. Asıl AASSM'nin kimliğine ilişkin etkinlik programı büyük olasılıkla 2009-2010 sezonu için olacak.
- Dünyaca ünlü sanatçıları karşımızda görebilecek miyiz? Örnek verebilir misiniz?
Tabii ki göreceğiz. Dünyaca ünlü orkestraları, virtüözleri, şefleri, koroları ve sergileri konuk edeceğiz. Hedef büyük tutuldu. Bunun için de Sayın Aziz Kocaoğlu'na ve İzmir'e dünya ölçeğinde bir sanat merkezi kazandırma yolunda önemli bir hayal kuran rahmetli Ahmet Piriştina'ya çok şey borçluyuz.
- Güzel bir açılış oldu. Gelen tepkiler nasıldı?
Tepkiler çok olumluydu. Sanatçılar ve dinleyiciler salondan büyülenerek ayrıldılar diyebilirim. AASSM'deki konser salonlarının en önemli özelliği akustiği. Büyük konser salonu yüzde 80 senfonik konserlerin, yüzde 20 de blues, caz ve amplifier müziğe ayrılmış durumda. Bu salon özellikle konserler için tasarlandı. Opera ve tiyatro için uygun değil ancak minimalist dekor anlayışına sahip modernize gösterimler için uygun.
- Diğer merkezlerinden farkınız ne olacak?
Öncelikle şunu vurgulamak lazım: AASSM bir 'sanat merkezi'dir ve en başından bu yana bu merkezin özellikle 'sanat merkezi' olması amaçlanmıştır. Kültür merkezi dendiğinde, içinde farklı çeşitte etkinliklerin yer aldığı merkezler akla gelir. O nedenle karıştırmamak lazım. Mesela burada film gösterimleri ana bir etkinlik olarak yer almayacak. Film gösterimleri ancak multidisipliner çerçevede, destekleyici aktiviteler olarak yer alabilecek. Böylece, sergilenen sanat eserleri ister müzik, ister resim ağırlıklı olsun, filmler, konferanslar hatta güncel sanata ilişkin ögelerle desteklenebilecek. Sanatı sadece uzaktan seyretmek değil, katılmak, bazen de birlikte üretmek de olanaklı hale gelecek.
- Etkinlikleri seçecek ve hazırlayacak danışma kurulunda kimler yer alıyor?
Danışma Kurulumuz; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Genel Sekreter Ersu Hızır ile birlikte sanat danışmanları olarak Mehmet Kahyaoğlu ve benim içinde olduğumuz bir yapı. Danışma Kurulu oluşturulurken İzmir ve İzmir dışından konusunun uzmanı, projeler üretebilecek ve AASSM'nin çizgisine saygı duymakla birlikte bu çıtayı daha da yükseltecek kişi ve sanat kurumlarının yöneticileriyle düşünüldü. Kalabalık bir danışma kurulumuz var. İki hafta önce 3. toplantımızı yaptık ve bir takım projeler yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Kurulumuzda; Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Rengim Gökmen, İstanbul Modern şef küratörü Levent Çalıkoğlu, Kültür Projeleri Yöneticisi Emin Mahir Balcıoğlu, Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı ve Radikal Gazetesi köşe yazarı Serhan Ada, performans sanatçısı Beyhan Murphy, müzik tarihçisi ve yazarı, müzik direktörü Evin İlyasoğlu, İÜ Devlet Konservatuarı öğretim üyesi ve flüt sanatçısı Halit Turgay, İZDOB Müdürü Aytül Büyüksaraç, İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya, Müzik yazarı Üner Birkan, DEÜGSF Dekanı Semih Çelenk, DEÜGSF Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Murat Tuncay, DEÜ Güzel Sanatlar Enstitü Müdürü Oğuz Adanır, DEÜGSF Resim Bölümü Başkanı Mümtaz Sağlam, DEÜGSF Temel Sanat eğitimi Bölümü Öğretim Elemanı-Arkeolog Yalçın Mergen, DEÜGSF Resim Bölümü Araştırma Görevlisi Borga Kantürk, EÜ Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeleri Zeynep Mercangöz ve İnci Kuyulu Ersoy, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Gören Bulut ile orkestra şefi İbrahim Yazıcı bulunuyor.
- Sizce bu sanat merkezi kent yaşamına neler katacak?
Öncelikle İzmirli sanatseverlerin bu merkeze ve bu merkezin kalitesine ilişkin çizgisine sahip çıkması gerekiyor. AASSM'nin İzmir ve Türkiye için büyük bir şans olduğunu belirtmek gerekiyor. Burada 7'den 70'e, sanat niteliği ön planda tutulan etkinliklere yer verilecek. AASSM bu nedenle kısa vadede; var olan sanatseverlere dünya ölçeğinde bir mekan sunup, sunulan eserlerin çağdaş bir anlayışla algılanmasını sağlayacak, uzun vadede ise hazırlayacağı eğitim programlarıyla çocukları, gençleri nitelikli sanat konusunda eğiterek, sanatın kişilik gelişimine katkısını destekleyerek, gelecekte bu çalışmaların meyvelerini alabileceğimiz bir kuşağa hizmet edecek. Bu arada engelli vatandaşlarımız, sanatseverlerimiz ister sanatçı isterse izleyici/dinleyici konumunda olsun bu merkezi hiç zorlanmadan, rahat bir şekilde kullanabilecekler. Ayrıca engelli sanatseverlere yönelik sanat programları da gündemimizde yer alıyor. Dolayısıyla İzmir'in çağdaş, modern çizgisi zaten biliniyordu, AASSM bu çizgiyi daha da yukarılara taşıyacak.
- Geçmişte İzmir Sanat Merkezi'ni de kuran ekibin başında yine siz ve Mehmet Kahyaoğlu vardı. Şimdi o günle bugün arasında bir değerlendirme yaparsanız neler söyleyebilirsiniz?
İzmir Sanat'ın ilk programlarını Mehmet Kahyaoğlu, ben ve Yeşim Müderrisoğlu ile birlikte hazırlayıp hayata geçirdik. Bu bizim için son derece keyif verici bir deneyimdi. İzmir Sanat'a her yaştan sanatseveri çekmeyi başardık. AASSM'ye göre ölçek farkı küçük olsa da hayallerimizi İzmir Sanat'ta gerçekleştirdik. Barok Yıllar, Romantizm Yeniden, İzmir Sanat Gençlik Tiyatrosu, Sinema Özel, Caz Özel, Videoclub, Yapı Kredi&İzmir Sanat Salı Toplantıları ve birçok konser o dönemde gerçekleştirildi. O dönemde çok yorulduk ama karşımızda İzmir Sanat'ın programlarını takip eden, müdavimi haline gelen insanlar vardı. Yaklaşık dokuz aydır AASSM'deyiz. Üniversitedeki derslerimiz ve işlerimiz de devam ediyor tabii. Şu an her şeyi birlikte kotarmaya çalışıyoruz. Çünkü uzun bir dönem şantiyede çalıştık ve iki kişiydik. Şimdi yeni arkadaşlarımız var; heyecanlı, çalışkan ve enerjik, yola hep birlikte devam ediyoruz.
- Aynı zamanda DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim görevlisisiniz. Nasıl bir öğretmensiniz, öğrencilerinizle aranız nasıl?
Evet, üniversitedeki görevim, misyonum benim için çok önemli. İnsan yetiştirmek ve doğru bilgiler aktarabilmek çok önemli. Özellikle bu eğitim sanat alanında olunca daha da hassas ve dikkatli olmak gerekiyor. Bugün Türkiye'de sanat ya da sinema, ihtiyaçlar listesinde en sonlarda yer alıyor olsa da, ben sanatın ve gerçek anlamda sanatsal yapıt haline gelebilecek olan sinemanın nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Senaryo Yazarlığı ve Film Eleştirisi derslerine giriyorum. Bir düşünceden yola çıkılarak yazılan senaryo ya da öykü iyi bir film için en iyi başlangıçtır. O nedenle temelin iyi atılması için uğraş veriyorum. 1998'den bu yana bitirdiği bir bölümde ders vermek son derece gurur verici. Öğrencilerimle aram iyidir.


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche