• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

İzmir'de caz nerde dinlenir?

 
 İzmir'de caz nerde dinlenir?
 


 
Türkiye'de 1920'lerde yeşermeye başlayan caz müziğinin ilk orkestrası, tamamı Amerikalı siyahi müzisyenlerden kurulu "Seven Palm Beach" olurken grup Maksim Gece Kulübü'nde sahne alır. İlk caz kulübü ise İstanbul Bebek'te 1956'da kurulan "306"dır. O günlerden bugüne caz Türkiye'de önemli bir yol kat eder.
Bu gelişimden İzmir de nasibini alır. Bu yıl 24. kez düzenlenen İzmir Avrupa Caz Festivali şehrin nefes alması için çok önemli bir organizasyon. Bunun nedenlerinden biri İzmir'de caz dinleyecek çok fazla mekanın olmaması. Eşinizle, dostunuzla ya da bu müzikten zevk alan arkadaşlarınızla beraber bir mekana gitmeyi planlamak istediğinizde az sayıda yer içinden seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Buralarda da zaten her gün canlı performans bulmak imkansız.
Tam bu noktada şunu söyleyelim İzmir'de birçok mekan geçmişte caz müziğine yer verse de farklı sebeplerden dolayı kepenk kapatmak zorunda kaldı. Ya da Bornova Küçük Park'taki Beri Blues Bar'daki gibi tarz değiştirdi. Bir de cazla başlayıp oyun havasıyla geceyi kapatan yerler var ki onları da konu dışında bırakıyor ve karakterinizi oturtup öyle gelin diyoruz... :)
 
***
 
İzmirlilerin en büyük özlemi, İstanbul'daki Nardis Jazz Club gibi bir mekandır. Yani neredeyse ayın her günü yerli ve yabancı gruplara yer açan ve bunu günler öncesinden web sitesinden duyuran bir kulübün açılması. Umarım bu hayal bir gün gerçek olur.
 
Bu günlerde İzmir'deki işletmelerden en popüleri Mavibahçe AVM'deki Kepler Social House... Farklı gruplara sahnesini açan Kepler, geçtiğimiz günlerde dünya caz tarihinin yaşayan tenor sax efsanelerinden Ricky Ford'u konuk etti. Sanatçıya Engin Recepoğulları, Ozan Musluoğlu ve Ayhan Öztoplu eşlik etti.


 
Karşıyaka Mavibahçe'deki bir başka mekan ise Fratelli La Bufala. Mekan Mirkelam, Nil Burak gibi isimleri konuk ederken So Soul Band gibi caz gruplarını da ağırlıyor. Cazın dışında funk ve Latin müziklerine yer veren So Soul Band aynı zamanda Bostanlı'da Cengiz Topel Caddesi'ndeki BlackJack adlı mekanda da cuma günleri sahne alıyor.


 
İzmir'in eğlence hayatına yıllardır hizmet veren mekanlardan biri de Kybele Rock - Jazz Bar. Kıbrıs Şehitleri'ndeki eski Rum evinde, farklı tarzlarda müzik yapan gruplara kapılarını açarak geniş yelpazede bir kitleye hitap ediyor. Mavi Bar da Alsancak'ın en eski ve en iyi barlarından biri. O da her zaman olduğu gibi yine caz gruplarına yer vermeyi sürdürüyor. Karma Band bu gruplardan biri. Adından da anlaşılacağı üzere, grup sadece caz çalmıyor. Grup, müthiş... İyi müzik için mutlaka dinleyin derim. Solistleri Gözde Önder, harika bir ses.
 


Sardunya Bar’ın kardeş mekanı Sardunya’s da zaman zaman caz performanslarına yer veriyor.
 
Alsancak Can Yücel Sokak'taki kentin vazgeçilmez mekanlarından biri olan Miko Cafe de caz severleri unutmuyor. Miko'da pazartesi günleri caz piyano ve çarşamba günleri de piyano - vokal Doruk Çebi ile Cansu Akarsu'yu dinleyebilirsiniz.
 
***
 
Bu arada caz geceleri yapmaya başlayacak mekanlar da var bunlardan biri Karşıyaka'da açılan Kuzguni. Her cuma saat 20.30’da caz müziğinin duayeni Yavuz Darıdere'yi konuk edecek. Alsancak'ta farklı tarzda müzisyenleri ağırlayan 6:45 de AKUSPAKUS gibi caz gruplarını ağırlamaya başladı.
İzmir Selçuk'ta bulunan 7 Bilgeler ise size farklı bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda bir otel olan 7 Bilgeler'de köy havasının tadını çıkarıp, konaklayıp restoranında yemek yedikten sonra caz yapan müzik gruplarını takip edebilirsiniz. Tavsiyemiz programlarını takip etmeniz. (www.yedibilgeler.com) 
 Marie Mifsud ile Fransız rüzgarı
 
Marie Mifsud, caz festivalinde iki farklı günde iki farklı mekanda caz severler ile buluştu. Ben Fransız Kültür Merkezi'ndekini izledim. Marie Mifsud, grubundaki arkadaşlarını geride bırakarak insan sesinin en iyi enstrüman olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Seslendirdikleri şarkılardan büyük keyif alarak konserden ayrıldım dersem abartmış olmam.
 
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche