• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

İzmir, neden daha yeşil olmasın?

 


İzmir, neden daha yeşil olmasın?


 
Haftanın bazı günleri Göztepe sahilde koşuya çıkarım. Geçtiğimiz günlerde yine bir akşam koşuyorum, belediyenin insanlar rahat rahat oturup denizin tadını çıkarsınlar diye yaptığı seyir teraslarından birinden duman yükseliyor. Biraz yaklaşınca baktım bir çift oturmuş, mangal yapıyor. Her yer duman, mangaldan alevler yükseliyor ama gördüklerime inanmak istemiyorum. Biraz etrafımıza dikkatli baktığımızda çöpünü arabasından sokağa atanları, içtiği sigarayı söndürmeden savuranları görmek mümkün...


***


Şehirde yaşamayı öğrenemeyen bu insanlar bir de doğaya çıktıklarında durum daha da vahim oluyor. Geçtiğimiz günlerde Radyo Ege'de Günaydın Ege programında konuşan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, orman yangınlarının yüzde 95'inin insan hatası yüzünden çıktığını söyledi. İzmir bu yıl 188 orman yangını yaşadı. 1980 hektar alan kül oldu. Bundan en büyük zararı Menderes ve Bayındır ilçeleri gördü. Orman yangınlarının geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdiğini belirten Aybal, yanan alanlara 1.5 milyon fidan dikeceklerini, 200 milyon adet tohumu toprakla buluşturacaklarını söyledi. Ormanları yeniden yeşertmek için çalışacaklar ama keşke vatandaşlarımız daha dikkatli olsa da bunlar yaşanmasa. Birilerinin hatasını kapatmak için 1500 personel görev yapmasa. Bunlar yerine İzmir'i daha fazla yeşillendirsek, daha fazla fidan diksek.
Uçakla kente gelirken gördüğümüz beton yığını hanginizin hoşuna gidiyor acaba? Durum araçlarla şehre girerken de aynı. Evet İzmir güzel bir kent ama neden daha yeşil ve daha güzel olmasın? Neden daha fazla oksijene, doğal güzelliklere sahip olmayalım?  


***


Geçtiğimiz günlerde Dev Ajans'ın sahibi Erhan Ağabey benimle çok anlamlı bir video paylaştı. Şunlar anlatılıyordu gelen gerçek hikayede: Hindistan'da bir vaha insanların ağaçları kesmesi sonrasında yok olur. Majuli Adası'nda  büyüyen Jadav Payeng değişime kendi gözleriyle tanık olur. 1979 yılında bir şeyler yapmaya karar verir ve çölleşmiş bölgeye fidanlar dikmeye başlar. Bunu 37 yıl boyunca her gün tekrarlar. Sonuç mükemmel. İzmir'deki Kültürpark'ın yaklaşık 60 katı büyüklüğünde bir orman yaratır. Orman yabani hayvanlara tekrar ev sahipliği yapmaya başlar. Şimdi o alanda 115 fil, sayısız kaplan, su aygırı ve geyik var. Ada şimdilerde tropik bir cennet gibi.
Aslında çok da uzağa gitmeye gerek yok. Hepimiz Manisa Tarzanı'nı ve onun doğaya olan sevgisini biliriz. Tek başıma ben ne yapabilirim diye düşünmeyin, doğaya saygı gösterin ve ona iyi bakın. Gelişmesi, güzelleşmesi için çaba harcayın. Sevginin yapamayacağı şey yok...
 

"Sakız ağacı vatanına döndü"


İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, radyo programından sonra bize sakız ağacı ile ilgili güzel bir müjde verdi. İzmir'de yeniden sakız ağacı yetiştirmek için kolları sıvadıklarını anlatan Aybal, "Çok yakında yeniden sakız ağaçlarımıza yapıyoruz. Sürdürdüğümüz çalışmalar olumlu bir şekilde devam ediyor. Yakında İzmir'de kendi yetiştirdiğimiz sakız ağaçlarından ürün alabileceğiz. Sakız reçeli için Sakız Adası'na gitmek zorunda kalmayacağız. Sakız ağacı vatanına döndü" dedi. 
Tiyatro Terminal
yeni sahnesinde


 
Geçtiğimiz yıl sergiledikleri Altın Ejderha oyunu sayesinde kendileriyle tanıştığımız Tiyatro Terminal kendi sahnesine kavuştu. Sanırım bu tüm tiyatrocuların hayalidir... Yani kendi sahnelerinde oynamak, başkalarına muhtaç olmamak... Onlarda çalışmışlar, çabalamışlar harika bir mekan yaratmışlar. Umarım gelecekte daha büyük salonları olur, daha çok insana ulaşırlar. Kendilerini tebrik ediyorum.  Tiyatro Terminal, iki oyunla sezonu açtı. Bunlardan biri "Ben Ruhi Bey Nasılım." Oyun, Türk Edebiyatının önemli şairlerinden Edip Cansever’in TDK ödülünü almış Irmak şiirinden oyunlaştırılmış. Ben Ruhi Bey Nasılım, konakta yetişmiş bir kentsoylu olan Ruhi Bey’in trajedisini anlatıyor. Diğeri ise beğeniyle izlediğim Altın Ejderha adlı oyun. Çağdaş tiyatronun en önemli yazarlarından Roland Schimmelpfennig'in sıra dışı oyunu Altın Ejderha, ikinci sezonunda da gösterimde. Peki, Sahne Terminal nerede? Pasaport'ta Cumhuriyet Bulvarı üzerinde Mövenpick Oteli'nin yanındaki İTÜ Vakfı Binası'nın 2. katında. Bence siz de gidin, bu güzel oyunları izleyin. :)

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche