• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

LİMAN TAŞINACAK MI?LİMAN TAŞINACAK MI?


Acenteler baktı, birilerini dürtmeden turizmde bir şeyler düzelmeyecek. Kafadan kuruldular, KURAP’ı kurdular… Turizm sektörünün yaşadığı sorunlar karşısında güç birliği sağlamak için kurulan Kurumsal Acenteler Platformu’nun kısa adıyla KURAP’ın geçtiğimiz günlerde yapılan 5’inci olağan toplantısına ben de katıldım. Şu an İzmir ile ilgili üzerinde durdukları en büyük sorun, kentte turizmin gelişmesi için Adnan Menderes Havalimanı’ndan direkt uçuşların sayısının çok az olmasıydı. Sun Express ve Air Arabia havayolları farklı noktalara direkt uçuşlar yaparken THY’nin ortalarda gözükmüyor olması kimin dürtülmesi gerektiği ile ilgili ipucu veriyordu. Yoksa kukayı mı deseydim…

***

İzmir, “hub” olmaya, yani havayolları merkezi olmaya çok uygun. Ama THY yetkilileri risk almaya pek niyetli gözükmüyorlar. Bir dakika! Turizmde daha iyi bir noktaya taşınacaksak, diğer ülkelerin havayolları ile rekabette öne geçeceksek, kentin onca artısını ve konumunu biricik milli havayolumuz nasıl görmezden gelir? Hub, için nasıl adım atmaz?
Bu soruların cevabını bilmiyorum ama bu sorunun ne zaman çözüleceğini biliyorum. İzmir, Türkiye’nin her yerinden göç alıyor. Özellikle İstanbul’dan ve Ankara’dan beyaz yakalılar geliyor. Sadece İstanbul’dan geçen yıl İzmir’e gelenlerin sayısı yaklaşık 17 bin kişiydi. Bu rakam 25 bin olduğunda İzmir’i görmezden gelemeyecekler.
Turizme bakış açısının farklılaşmaması, kentin bir türlü bitmeyen pis kokusu, müzelerinin yetersizliği ve yaşayan müze eksikliği, İzmir’e özgü hediyeliklerin azlığı gibi bir sürü sorun daha sayılabilir. Ama benim asıl değinmek isteğim bir başkası. Çünkü bu sorun kentin içindeki herkesi ilgilendiriyor.

***

İzmir’in trafik sorunu giderek büyüyor. Bunu yaratan nedenlerden biri de İzmir Limanı’na girip çıkan TIR’lar ve araçlar. Liman şehrin dışına alınıp yerine bir yat limanı yapılırsa hem trafik yaratan nedenlerin birinden kurtulacağız hem güzel kentimiz daha da güzelleşecek hem zengin bir kitleyi şehrin merkezine çekmiş olacağız hem de ara ara limana gelen angusların kokusundan kurtulacağız. Bunun için kimi dürtmek gerekiyor bilmiyorum ama bu kentin cesur yöneticilere ihtiyacı olduğunu biliyorum.
Değişim kaçınılmazdır. Tarih kaçanları değil, zorlukları yenenleri yazar.


 SELÇUK’A YENİ FESTİVALLER GELİYOR


Geçtiğimiz günlerde İzmir’in ilçesi Selçuk’ta Pamucak sahilinde yapılan Rock’N Burger Konsept Festival’i izledim. Festivale çok iyi hazırlanmış bir ekip vardı karşımızda. Her şey düşünülmüştü. Güzel Pamucak sahili, müziğe ve eğlenceye susamış… Notalar denizin üzerinde dans ederken, gençler bir birinden güzel grupların şarkılarıyla kendilerinden geçtiler. Elbette ortamdan ilçenin Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı da etkilenmiş olacak ki, Pamucak’ta yeni organizasyonlar yapılmasına destek vereceğini söylemiş. Bence iyi de yapmış… Neden bir rap festivalimiz, neden bir elektronik festivalimiz de olmasın ki?
Bu arada festivalin tartışmasız en iyi ekibi Beyefendi’ydi… Size şu kadarını söyleyeyim yakın zamanda Beyefendi, Pentagram’ın tacını elinden alırsa hiç şaşırmayın. Bir başka dikkat çeken isim ise Arem’di. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre halkın yüzde 10’u rap dinliyor. Bu büyük bir rakam… Rap ve hip hop söyleyen Arem, şarkılarındaki müzikal altyapı ve yeteneğiyle yakın gelecekte ismini daha fazla duyuracak

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche