• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

5. boyut

 
5. boyut
 
 
Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR
 
Ülkemin gündemi 5 boyutlu filmlere benziyor… İzlediniz mi hiç bilmiyorum ama emniyet kemerini ve gözlüğünüzü taktıktan sonra kendinizi bol aksiyonlu bir görsel şölenin içinde buluyorsunuz. Dünyanın bu yeni sanal eğlencesinde siz bindiğiniz roller coaster (hız treni) ile filmin senaryosuna göre ormanda, çölde ya da buzullarda yol alırken korkudan çığlık çığlığa kalabiliyorsunuz.
 
***
 
Aynı durumu, 17 Ağustos depreminin ardından geçen 10 yılda alınmayan önlemlerin hatırlatıldığı, tatil dönüşü yapılan kazaların sıralandığı, orman yangınlarının arttığı, siyasilerin koltuk kavgaları ve PKK’ın aldığı canların haber verildiği manşetlerin kesilmeden yılladır ardı ardına verilmesinden sonra insanlarımızda da gözlemliyorum. Ülkece bir çığlık çığlığa kalma durumumuz var. Çığlıklarımızı ise filmi izlediğiniz salondaki gibi sadece bizimle birlikte olanlar duyuyor. Birileri önlem almayınca biz de bir an önce filmin bitmesini bekliyoruz. Her şeyin normale dönmesini…
 
***
 
Sokaktaki insanların birçoğuna göre bu durumdan kurtulmanın tek bir yolu var, o da aynı filmde olduğu gibi ‘gözlerinizi kapatmak’. Hiçbir şey görmemek… Çünkü görmediğinizde olanı biteni, yalın bir sarsıntı kalıyor izlenenlerden geriye.
Evinin geçimiyle uğraşan pek çok insanımız uzun süredir gözleri kapalı dolaşıyor. Aslında bu nedenledir 12 Eylül’deki referandum öncesinde insanların anayasa maddeleri konuşmaktan çok hangi partinin, ne dediğine kulak vermesi. Toplu körlük yaşıyoruz…  
 
***
     
5. boyut o kadar gerçekçi ki çalıların ardından çıkan kelebek sürüsü üzerinden geçerken resmen vücudunuza çarpıyor. Şelaleden geçerken suyun serinliğini hissediyorsunuz. Ama biliyorsunuz aslında hepsi beynimizi kandırmak için tezgahlanan bir oyun. Bu oyun hiç bitmiyor. Birileri cebimizdeki parayı almak için bu oyunları sürdürüyor. Eksildikçe anlıyorsunuz kandırıldığınızı, aldatıldığınızı.
Salona girip yerine oturduktan sonra neden kemer taktığımızı film başladıktan sonra öğrendiğimiz gibi başımıza gelenlerden sonra, canımız yandıktan sonra ancak gözlerimizi yeniden açıyoruz. Ve ancak o zaman tepki gösteriyoruz olumsuzlara karşı. 5. boyuta alışır mıyız bilmiyorum ama gözlerimizi yummamaya alışmamız gerekiyor.

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche