• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

En iyi biz izleriz

En iyi biz izleriz
Ülke olarak, en güzel yaptığımız iş seyretmek. Bilirsiniz, yol üstünde bir kazı ya da inşaat çalışması vardır, bir de çevresinde konuyla alakasız bir sürü insan. Gözlerini dikmiş olana bitene bakarken arada bir de yorum yaparlar: “Biliyon mu kardeş, buraları eskiden dutluktu…” Kaza olmuştur, doktor yaralıyı hastaneye götürmek için seyre dalan meraklı kalabalığın içinden zar zor çıkar. Adam öldü ölecek… Evde de farklı değiliz. Dünyada en çok televizyon başında zaman geçiren halklardan biri biziz. Sosyete ne yapıyor takip edilmeli, dizilerden fire verilememeli. Tabi gençler de ailelerinin izinden gidiyor onlar da dünyayı cep telefonlarından, Ipad’lerinden izliyor. Aslında dünyadan çok kendilerini izliyorlar… Evet kendilerini… Instagram ve Prizma gibi uygulamaları kullanıp çektikleri fotoğraflar ve videolarla kendilerini izliyorlar. Güzel tabi, insan kendini nasıl tanıyacak, çektiği fotoğraflar ve videolar olmazsa.

***

Dedim ya seyretmeyi seviyoruz, ayrıca ben inanmıyorum ama rahatımıza da düşkün olduğumuz söyleniyor. Belki bu yüzden köy enstitüleri kapatılmasıyla başlayan süreçte her geçen gün oturduğumuz koltuğa daha çok yerleştik. Bize dokunmayan yılanlardan dolayı mıdır bilmem, biz yerimizden kalkamazken ülkenin dört bir yerini mafyalar, örgütler, din tacirleri sarmış. Şehit verilmeyen, bomba patlamayan gün yok. Ne şansız bir nesilmişiz ki bize, canlı yayında meclisimizin yani ülkemizin kalbinin nasıl vurulduğunu bile izlettiler. İzlemeyi bu kadar seven insanların seçtikleri yöneticiler farklı mı olacak, doğal olarak onlar da izlemeyi seçiyor. Ünlü bir sihirbaz zamanında şöyle demiş: Seyirci varsa ilizyon da vardır.

***


İş, güç yok ya, hep birlikte bugünlerde de Orta Doğu’da oynanan oyunları izliyoruz. Açılmak istenen Kürt koridorunu, ABD tarafından parçalara ayrılmak istenen ülkelerin direnişini, sürekli türeyen örgütlerin nasıl yer değiştirdiğini, Rusya, İran ve Çin‘in ABD’ye diş göstermesini… Satranç tahtası aslında çok da kalabalık değil. Kimin ne olduğu belli ve Allah’a şükür ki kale henüz sağlam.
Yıllar önce bu olup biteni Çoban Yıldızı romanımda yazmış, imza günümdeki söyleşide yazdıklarımın abartılı olduğu konusunda bir eleştiri almıştım. Elbette tarih okumak, günceli takip etmek ve soru sorup araştırmak, fikir sahibi olmak ve farkında olmak, izlemekten daha kolay. İzlemek zor iş. O yüzden izlemeye devam.
Aslına bakarsanız ben en çok sinema sektörüne acıyorum. Karşısında bu kadar profesyonel bir izleyici kitlesi olunca, yeni film ve dizi üretmekte zorlanıyor. Yoksa duran, iptal edilen film projelerinin olup bitenlerle, ekonominin batmasıyla bir alakası yok.
Bi de gerçekten buraların dutluk olduğu zamanlar ne güzeldi, değil mi?


Kelebek çocukları unutmayalım

Bu kadar izlemekten bahsettik ya bi de izlemeyen bi şeyler yapmak için çabalayan insanlar var ya çevremizde, onları görünce bir garip oluyor insan. Hiç duydunuz mu bilmiyorum ama “kelebek” diye bir hastalık var. Halk arasında bu sevimli isimle anılsa da aslında bu hastalığın çok vahim sonuçları var. Tıbbi adı EPİDERMOLİSİS BULLOSA. Bir çeşit deri hastalığı. Derinin bütünlüğünü koruyamaması yüzünden en küçük travmalarda bile sonradan mikrop kaparak ya da en kötü durumlarda kanserleşerek hastanın ölümüne bile sebep olabilen bir illet. İşte bu illete karşı DEBRA TÜRKİYE ve İZVOSDER bir araya geldi ve önemli bir etkinlik hazırladı. Etkinlik, Konak Belediyesi, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Remda İnşaat’ın da desteğiyle 28 Ağustos 2016 Pazar günü yapılacak. Kelebek hastalığına dikkat çekmek ve çocuklara güzel bir gün yaşatmak için organize edilen etkinlik, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün toplantı salonunda saat 15.00’te bilgilendirme ve eğitimle başlayacak. Rengarenk vosvoslardan oluşan konvoy, oturumun bitmesi ile Gündoğdu Meydanı‘na geçecek. Burada kelebek çocukların gününü eğlenceli hale getirmek için uçurtmalar uçurulacak, alanda kurulacak stantlardan dağıtılacak broşür ve rozetlerle hastalık hakkında bilgi verilecek. Saat 18.00’de de müzik grubu “DİP” sahneye çıkarak meydanı dolduranlara keyifli anlar yaşatacak. Sizleri de kelebek çocuklar için orda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche