• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Gülümseyen yüzler için

 
Gülümseyen yüzler için

Biriktirir insaoğlu. Kelimeleri bazen, bazen yaşamdan toplandığı kareleri ya da tebessümleri... Biriktirir, varsa parasını, yoksa umudunu... Dost biriktirir bazen, iyi günler ve de kötü günler için, hayatı paylaşmak veya anlamlandırmak için... Eşiyle, çocuklarıyla, arkadaşlarıyla ve yakınlarıyla anlardaki mutlulukları biriktirir, çevresine dağıtmak ve kalanıyla acılarını örtmek için. Biriktirir, biriktirdikleriyle ömür denen sayfayı gülümseyen bir yüzle kapatmak için.

***

Geçtiğimiz günlerde, 25 yıl boyunca güzel bir dünya, yaşanılabilir bir ülke hayali için şiirleriyle mücadele eden bir şairin çok özel bir anında yanındaydım. Benim dışımda, 25 sanat yılı boyunca biriktirdiği şiirleri ile güzel dostları da Fransız Kültür Merkezi'ndeydi. Namık Kuyumcu'dan bahsediyorum... 'Talan Bir Ömrün Ortasında', 'Belki Bir Şarkı', 'Bir Şakayım Dünyada', 'Aşk Bağışlamasın', isimli şiir kitaplarının, 'Aşkın Rengi Siyahtır' ve 'Bir Başkadır Alsancak' isimli deneme kitaplarının sahibinden.

Kendisi için hazırlanan belgeseli seyrederken ülkemizin yakın tarihine de şöyle bir göz attık. Bugünlere hangi olaylar sonucunda, hangi duygulardan geçerek geldiğimize bir kez daha tanık olduk. Namık Kuyumcu, bu belgeselle yıllar içinde birikenlerin bir kısmını sevenleriyle paylaştı. Kalanları da bize Ünal Ersözlü, Tuğrul Keskin, Sina Akyol, Hülya Savaş ve Yaşar Aksoy gibi en yakın dostları anlatmaya çalıştı.

***

Buarada 60. sanat yılını kutlayan, Türk edebiyatına farklı alanlarda, onlarca eser kazandıran büyük usta Muzaffer İzgü'yü elbette unutamayız. Tiyatro yönetmeni ve yazarı Haluk Işık, manevi babam dediği Muzaffer İzgü'nün 'Bütün Bunlar Bize Özgü' isimli eserinden yola çıkarak yazdığı oyun, 60. yıl onuruna İzmirli sanatseverler için sahnelendi. Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi ünlü yazar Muzaffer İzgü'nün sevenleri ve okurlarına ev sahipliği yaptı. Oyun büyük beğeni topladı. Etkinliğin en güzel yanı ise hem Işık'ın hem de İzgü'nün başarılarının sahibi olarak, yıllarca onlara destek olan hayat arkadaşlarını, yani eşlerini göstermeleriydi.      

***

Katıldığım bir başka etkinlik de Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) yararına düzenlenen 'Siz yetersiniz' adlı fotoğraf sergisiydi.
Öğrendim ki bu güzel fikri ortaya atan Aytaç Bülbül ve Aysun Çakıcı, 2010 yılında da zihinsel engelliler yararına 'Her karede bir umut' adlı bir sergi daha açmış. Farklı iş alanlarında faaliyet gösteren, yaşadığımız bu hayatta fark yaratan bu ikili, insanların yüzündeki mutluluğu, kalplerdeki dokunuşları biriktirenlerden...
Büyükşehir Belediyesi'nin desteklediği serginin açılışına gösterilen ilgi hoşuma gitti. Sergide, 10 tanesi ustalara ait olmak üzere, toplam 120 amatör ve profesyonelin fotoğrafları yer alıyor. Amatörlerden biri de Cansu Tözer. Tözer'in tek amacı elinden geldiğince LÖSEV'e destek vermek. Fotoğrafların fiyatları 50 ve 100 lira. Bu arada Aytaç Bülbül, sokak çocukları yararına önümüzdeki aylarda şef İbrahim Yazıcı'nın piyonayla sahneye çıkacağı bir konser yapacaklarını da söyledi.
Benden söylemesi...

          


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche