• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

5 yıl sonra siz de işsiz kalabilirsiniz

 

 

 


5 yıl sonra siz de
işsiz kalabilirsiniz
 


Dün, Türkiye'deki işsizlik rakamları açıklandı. Özellikle genç işsiz sayısı dikkat çekici boyutta. Son 5 yıla baktığımızda, Türkiye'de işsizliğin yıldan yıla artış gösterdiğini görüyoruz. Peki bundan 5 yıl sonra bu rakamların nasıl olacağını biliyor muyuz? Evet biliyoruz... Yoksa siz bilmiyor musunuz? Peki nasıl mı biliyoruz? Çok basit dünyayı ve teknolojiyi takip edersiniz, ülkenizde yaşananlara kayıtsız kalmazsanız bunu bilmek çok zor değil...
Şimdi, Martin Ford'un Rise of Robots (Robotların Yükselişi) adlı kitabına şöyle bir göz atalım ama önce size bir sorum daha var... Şu an yaptığınız işi sizce bir robot yapabilir mi? Cevabınız "evet" ise siz de 5 yıl sonra işsizler ordusunun bir neferi olabilirsiniz. Bunun için hazırlıklı olun derim. Martin Ford kitabında, radikal değişimler yapılmadığı sürece gelişen robot teknolojisi sonucunda işsizliğin çok önemli boyutlara ulaşacağını ve ekonomik krizler göreceğimizi söylüyor. "Zaten ekonomik krizde olan bir ülke daha ne kadar krize girebilir ki!" diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Emeklilerin ve çalışanların maaşlarını alamadığını bir düşünsenize... Ford, söz konusu radikal değişimlerle asgari ücreti ve garanti altına alınmış maaşı kast ediyor.


***


Hemen size dünyada teknolojinin gittiği noktayı açıklamak için bir kaç örnek sunalım. ABD’de genç avukatlar artık iş bulamıyor. Çünkü insanlar, avukatların ilgilendiği çok karmaşık olmayan hukuki konularda gerekli öneri veya çözüm yollarını saniyeler içinde ve yüzde 90 doğrulukla “IBM Watson Programı“ndan alabiliyorlar. Aynı işlem avukatlarla yapılırsa doğruluk oranı yüzde 70’den yukarı çıkmıyor. Eğer hukuk tahsili yapıyorsanız hemen bırakın, yakın gelecekte avukat sayısı bugünkünden yüzde 90 daha az olacak, sadece özel konularda yetişmiş olanlar kalacak. Watson kanser teşhisinde sağlık personeline yardımcı oluyor. Watson tarafından yapılan kanser teşhisi, normal insan tarafından yapılana göre dört kat daha doğru ve kesin sonuç veriyor. Yakın gelecekte check-up işleminin önemli bir bölümünü kendi cep telefonunuzla yapabileceksiniz.
2018 yılında ilk şoförsüz araçlar yollarda olacak. 2020 yılı civarında günümüzün otomobil endüstrisi çökmeye başlayacak. Özel bir aracınızın olması gerekmeyecek. İhtiyaç duyduğunuzda telefonla araç isteyeceksiniz, şoförsüz araç kapınıza gelecek ve sizi gitmek istediğiniz yere götürecek. Park sorunu ortadan kalkacak, gittiğiniz mesafenin karşılığı olan ücreti ödeyeceksiniz. Bunların üzerine sigorta şirketlerinin, fabrikalarda çalışan işçilerin durumunu söylememe gerek var mı? Peki size bir soru daha... Robot imam olur mu? O kadar çok imam hatip okulu açıldı ve o kadar çok öğrenci buralardan eğitim alıyor ki sanırsınız robotları mühendisler değil de imam hatip mezunları yapacak... Ülkemizdeki cami sayısı ve imamlara ihtiyaç olan yerler belli olduğuna göre bu okullardan mezun olanların büyük bölümünün işsiz kalacağını bilmek için çok zeki olmaya gerek yok.  

Şimdi biraz daha sorgulamaya devam edelim.Her şeyin robotu yapılıyor da asker robotlar yapılmıyor mu sanıyorsunuz! Elbette yapılıyor. Hedefi ıskalamayan, kurşun geçirmeyen, hızlı ve her koşula uyan robotlarla mücadele etmek için iman gücünden daha fazlasına ihtiyaç duyulacağı da kesindir. Tüm bunlardan dolayı eğitime, bilime ve teknolojiye yatırım yapmayan bir ülke esaretten kurtulamaz. Ve işsizlikle mücadele edemez. Gelişen teknoloji nedeniyle 5 yıl sonra dünyada 2 milyar insan işsiz kalacak. Emin olun bunun önemli bir bölümünü Türkler oluşturacak. Bu kadar bilgide sonra artık 5 yıl sonraki işsizlik rakamlarını hesaplamışsınızdır diye düşünüyorum. İşli ve bol kazançlı günler dilerim...


Günaydın Ege


Bugünlerde, 1.5 yıl sonra yeniden Radyo Ege'de yayın yapacak olmanın heyecanını yaşıyorum. Sevgili dostum Hakan Asılkefeli ile birlikte her cuma saat 07.30'da Radyo Ege'de, "Günaydın Ege" adlı programla dinleyicilerimizle buluşacağız. Yol ve hava durumunun dışında haftanın getirdikleri ile bizi dinleyenleri hafta sonuna hazırlayacağız. İzmir'de 92.7'den ve internet üzerinden her yerden bizi dinleyebilirsiniz.     
Körfez renklenecek


Bugünlerde İzmir birbirinden güzel etkinliklere sahne oluyor bunlardan bir de İzmir Körfez Festivali olacak. İzmirlileri denize ve Körfez'e doyuracak festival sayesinde, 3 gün boyunca tam bir görsel bir şölen yaşanacak. 22-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin ana etkinliği olacak “İzmir Arkas Körfez Yarışı” ile 6 yıl sonra Körfez ilk defa yelkenleri ağırlayacak. Yarışta yaklaşık 30 tekne ve 300 yelkencinin katılımı ile izleyicilere de görsel bir şölen sunacak. Ayrıca festival kapsamında  İzmir’in tarihi ile sembollerinden Konak Pier Alışveriş Merkezi’nde Arkas’ın Çeşme’de düzenlediği yelken  yarışı fotoğrafları sergisi ve “İzmir ve Deniz”i içeren bir söyleşiye de yer verilecek.
 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche