• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Dünyanın en güçlü gazetecisi

 
Dünyanın en güçlü gazetecisi
“Newsweek dergisi, 23 yaşındaki Beyaz Saray stajyerinin Başkan Clinton ile seks yaptığı haberini hasıraltı etti!..” Her şey işte bu başlıkla başladı. Takvimler 17 Ocak 1998’i gösteriyordu. Dünyanın adını sanını duymadığı bir Matt Drudge adında bir adam oldukça basit haber sitesi “Drudge Report”ta bu flaş haber ile tüm dünyayı sarstığında medya, bir gazetecilik fenomeninin doğumuna tanıklık ettiğinden haberdar değildi.
Monica Lewinsky skandalı Amerikan tarihinde belki de Watergate kadar önemli bir yere sahip.  Ama çoğu insan bu skandalın büyük bir gazetecilik efsanesinin doğumuna sebep olduğunu bilmez. Aslında Time dergisinin geçtiğimiz yıllarda “Yılın insanı sizsiniz” diyerek kapağına ayna koymasına kadar giden süreçte en büyük imza tek bir adama ait: Matt Drudge…
1966’da Yahudi bir ailenin tek çocuğu olarak Maryland’de dünyaya gelen Matthew Drudge, anne ve babasının boşanması ve ardından geçirdiği travma sonrasında 355 öğrencinin okuduğu Northwood Lisesi’ni  341’inci sırada bitirdiği zaman kendisi bile mezuniyet derecesini, “Beni bu diplomayla 7-Eleven’da bile işe almazlar” diye tanımlamıştı. Gerçekten de gece vardiyasında çalıştığı 7-Eleven restoranı dışında kimse küçük Drudge’a iş vermedi. Defalarca polisle başı derde girdi. Sonunda babası çiftliğinde çalıştırmak için onu yanına almaya karar verdi. Ama orada da rahat durmayınca önce işsiz annesinin yanına geri döndü, ardından bir Yahudi bakımevinde psikolojik tedavi altına alındı. Annesine tek çarenin bu küçük çocuğu evlatlık vermek olduğu söylenmişti. Ama ana-baba yüreği dayanmadı. İnternetin gücünü erken fark ederek “refdesk” adlı dünyanın en büyük referans sitesini kuran babası Robert Drudge bir kez daha Matt’i yanına çağırdı. Bu kez farklı bir gelecek vaad etti. Önüne Packard Bell marka bir bilgisayar koydu. “Bununla hayatını kurtar” dedi.
Birkaç yıl önce ABD’nin önemli televizyon kanallarından CBS’in hediyelik eşya dükkanında çalışırken medya dünyasının heyecanıyla ilk kez burada tanışan Matt yeni bilgisayarını, oradan buradan duyduğu dedikoduları bir haber bülteni haline getirip arkadaşlarına “forward” etmek için kullanmaya başladı. E-Mail aracılığıyla dağıttığı bu haberlere de Drudge Report adını verdi.
1995 Mart’ına gelindiğinde çoğunlukla magazin dedikoduları yayınlayan Drudge Report’un 1000 abonesi vardı. Medya dünyasındaki arkadaşlarından aldığı özel bilgileri umarsız bir şekilde dağıtan Drudge 1997’de 85 bin kişilik abone sayısına ulaştı ve o ana kadar bedava dağıttığı bültenler için yılda 10 dolar gibi cüzi bir ücret almaya karar verdi. 1998 yılı Matt’in talihinin döndüğü yıl oldu. Newsweek dergisinden Michael Isıkoff yaklaşık 1 yıldır Başkan Bill Clinton’un Beyaz Saray’da Monica Lewinsky adlı stajyer ile cinsel ilişkiye girdiğini, hatta bunu Oval Ofis’e taşıyacak kadar cüretkar bir tutum sergilediğini ortaya koyan belki de hayatının en büyük haberine imza atmak üzereydi. Ancak konu olan kişi sıradan biri değil ‘Bay Başkan’dı ve haberde en ufak bir sorun Newsweek’in yere serilmesine sebep olabilirdi. Isıkoff, patronlarının önüne dosyayı koyduğunda tüyler ürperdi. Derginin basılmasına saatler kala aldığı cevap “Biz bu haberi basamayız” oldu. Ama bir kere bombanın pimi çekilmişti. Dünyanın hala adını ve kimliğini bilmediği “bir Newsweek çalışanı”, belki de Isıkoff’un ta kendisi, internetin yeni parlayan yıldızı olan genç gazeteci Matt Drudge’a, “Al sana haber” diye hayatının en büyük hediyesini armağan etti. Ve bomba patladı. Drudge Report, tam 3 gün boyunca Monica skandalını tüm detaylarıyla yayınlamaya başladı. Nerede ve ne şekilde seks yaptıkları gibi ayrıntılar bile 32 yaşındaki Drudge’ın bültenlerini süslüyordu. 3 günün sonunda o ana kadar bu konuyla ilgili tek bir kelime bile yayınlamayan Amerikan medyası da pes etti ve Drudge’ı referans göstererek başkanın tüm kirli çamaşırlarını yayınladı. İşte o günden bu güne geçen 10 yıllık süreçte Drudge Report günde 10 milyon okuyucusu olan, ayda 600 milyon hit alan dev bir haber sitesi haline geldi. Birkaç başarısız TV ve radyo programı yapan Matt Drudge günde reklamlardan 3 bin 500 dolar kazanıyor, yıllık geliri ise 1.2 milyon doları buldu. Tek yaptığı sabah kalkıp 20-30 gazeteyi taramak ve evindeki 5 bilgisayarı kullanarak kendisine en ilginç gelen haberleri tek cümlelik linkler halinde sitesinde yayınlamak.
 
 
Drudge, bu yıl da gündeme damgasını vurmayı sürdürdü. Başkanlık seçimleri öncesinde en çok takip edilen haber sitesiydi. Belki yayınladığı haberle Clinton ailesinin baş düşmanı oldu ama kaderin bir cilvesi olarak Demokrat Parti yarışında Barack Obama’nın karşısında Hillary Clinton ile aynı kampta yer aldı. Hatta Hillary destekçilerinin kendisine haber karşılığı para aktardığı iddiaları bile gündeme geldi. Obama’nın Endonezya’ya yaptığı bir gezi sırasında giydiği yerel kıyafetle çekilmiş fotoğraflarını yayınlayarak haftalarca siyahi senatöre karşı yürütülen karalama kampanyasının baş aktörü oldu. Bununla da kalmadı. İngiltere Prensi Harry’nin gizli tutulan Afganistan görevini de dünyaya ilk açıklayan kişi oldu. Harry, haberin yayınlanmasının ardından ülkesine geri dönmek zorunda kaldı. Kimilerine göre o artık dünyanın en güçlü gazetecisi. Amerika’da ve hatta dünyanın dört bir yanında milyonlarca meslektaşı sabahları Drudge’ın web sitesine bakmadan işe başlamıyor. O ise Florida’da kedisiyle birlikte yaşadığı malikanesinde bu gücün tadını çıkarıyor.

 
http://www.drudgereport.com/

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche