• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Turizm, murizm

 
 
Turizm, murizm
 
Ülkemizde hiç bir iş tam anlamıyla ciddiye alınmayıp önemsenmediği için turizm de doğal olarak bu durumdan üstene düşen payı alıyor. Oysa Türkiye'nin dış ticaret gelirinin yüzde 15 -20'si turizmden sağlanıyor, binlerce insan istihdam ediliyor. Son 7 aya baktığımızda İzmir'e gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 40'ın üzerinde azaldığını görüyoruz. Diğer illerimizde de durum çok farklı değil. İstanbul, Antalya, Aydın, Muğla ve Kapadokya'da da yaşananlar aynı. Turizmdeki kan kaybında yaşanan terör olaylarının, darbe girişiminin katkısı büyük ama hepsi bu kadar değil elbette. 

***

Peki nedir bunlar? Aslında görmek isteyenler için her şey ortada. Küresel sermayenin kolları turizmi de yönlendiriyor. Yurt dışında boş bıraktığımız her alan, her platform, her fuar itinayla rakip ülkeler tarafından dolduruluyor. Çok büyük tanıtım eksikliğimiz var. Özellikle yurt dışında paket tur satan turizm acentelerinin büyük bir kısmı üzerlerindeki baskı nedeniyle Türkiye programlarını iptal ediyor, kruvaziyerler rotalarını değiştiriyor. Bir kez daha altını çizmek isterim ki, bu durum son dönemdeki olaylardan önce de vardı. Sadece yaşananlar ekmeklerine yağ sürdü. "Aldatıldık, kandırıldık" demek kolay da turistleri yeniden ülkemize getirmek zor.

Şunu da belirtmeliyim ki yurt dışında yeterli tanıtım yapamıyor olmamız da acenteleri yönlendirenlerin elinde önemli bir kozdur. Kriz zamanlarında yapılacak zeki düşünülen reklam kampanyaları, sağlanacak bazı avantajlar ve bunlarla birlikte yapılacak kulis çalışmaları kayıpları azaltacaktır. Unutulmamalıdır ki çoğu insan için dünya, ellerindeki cep telefonlarından ve onda gördüklerinden ibarettir.   

***

İçe dönüp baktığımızda da ülke olarak çok önemli avantajlarımız olduğu gibi özen gösterilmeyen, kıymeti bilinmeyen, yolları bozuk, yapılaşması çirkin, bakımsız, yeterli denetimlerin yapılmadığı, tuvaleti olmayan turizm beldelerimiz olduğunu görüyoruz. "Her şey dahil" paketlerin zararını yine bu ülke insanı çekiyor, esnaf kaybediyor ama hala bundan vazgeçilmiş değil. Diğer yandan da çok sayıda kişiyi istihdam edip vergisini ödeyen oteller olduğu gibi, denetimden uzak, günlük çok düşük ücretlerle evlerini kiralayan insanlarımız da var. Peki halka ait olan plajlarda halkın denize giremediği, etrafı çevrilmiş koylara, sahillere ne demeli. 
Sistemsizlik sorun, sorunlar da çöküşler yaratır. Yaşanan hiç bir şey tesadüf değildir.DOZZA'ya hayran olmak

Dozza, İtalya'nın kuzeyinde yer alan Bologna kentine 35 kilometre uzaklıkta bir kasaba. İki yılda bir düzenlenen boyalı duvar festivali ile biliniyor. Ressamlar duvarlara kendi izlerini bırakmak için buraya geliyorlar. Kasabanın sokakları tertemiz, ikişer kattan oluşan evler bir harika. Evlerin duvarlarını ressamların tabloları süslüyor. Kasaba bir açık hava müzesi gibi. Ülkemizdeki en çirkin yapılar devlet kurumlarına aitken Dozza Belediye binasını görenler ona hayranlıkla bakıyor. Her yıl binlerce kişinin akın ettiği bu kasaba, aslında turizm için ne yapabiliriz diyenler için çok iyi bir örnek.   


 
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche