• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Kadınlar ayaklanıyor

 

 

Kadınlar ayaklanıyor

 

Dünya kadınları ayaklanıyor... Hem de 14 Şubat Sevgililer Günü'nde. Başta benim için sanmıştım ama sonra üzülerek yanıldığımı anladım. Şaka bir yana, sosyal medyada duyuruların yayınlanmasıyla, kadınlar örgütlenmeye başladı bile. 14 Şubat 2013'te kadınlar, hediye almak yerine bulundukları yerde dans edecek. Yani dans ederek ayaklanacak. Ayaklanmanın nedeni de, kadına yönelik şiddet...

***

Geçtiğimiz yıl hemen hemen her gün verdiğimiz kadına şiddet haberleri, yeni yılla birlikte hız kesmeden devam ediyor. Maalesef ülkemiz, kadına yönelik şiddette dünya ikincisi, kadın-erkek eşitliği sıralamasında da 134 ülke arasında 129. sırada bulunuyor. Polis kayıtlarına göre, ülkemizde günde yaklaşık 138 aile içi şiddet olayı yaşanıyor. Ve yine anlam vermesi çok güç ama dünyada her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor. Şiddet ilk etapta sadece dayak olarak algılansa da, unutulmamalı ki bunun içinde tecavüz, taciz, sünnet, recm gibi insanlık ayıbı durumlar var.

***

 

Bu kez de dans ederek seslerini duyurmaya çalışacak olan kadınların hedefi büyük. Bu hedef, dünya çapında 1 milyar kadına ulaşmak. Kampanya dünyada "One Billion Rising" adıyla aynı ismi taşıyan internet sitesi aracılığı ile yaklaşık olarak 160 ülkede yürütülüyor. Hareketin dünya lideri; şarkıcı, aktrist, oyun ve kitap yazarı Eve Ensler. (Biz kendisini daha çok tüm dünyada ses getiren Vajina Monologları'nın kitap-oyun yazarı ve başrol oyuncusu olarak tanıyoruz.)

Kampanya kapsamında İzmir Tanıtım Derneği de, projenin Türkiye'deki koordinasyonunu sağlıyor. Derneğin Kurucu Başkanı, radyo ve TV sunucusu Hakan Doğanay ve Seyhan Kuralı, projeyi derneğe taşıyan isimler. Dernek, 14 Şubat'ta İzmir'de çok büyük bir etkinlik yapmaya hazırlanıyor. Eylemin yeri henüz belli değil, saat olarak 13.00-14.00 arası düşünülmüş.

Türkiye için "Sen de 1 ol" sloganının kullanacağını belirten Doğanay, "Hedefimiz bu eylemin tüm Türkiye'de gerçekleştirilmesi ve amacından saptırılmaması. Yani bu eylem için araç olarak kullanılan dansın, doğru anlaşılması gerekli. Bu hareket bir dans gösterisi değil, bir eylem, bir yükseliş, bir başkaldırı, hatta bir uyanış. Bu eylem için özel koreografiler hazırlanacak" diyor.

 

***

 

Konuyla ilgili dans dışında neler yapılabilineceğini anlatan yazılar, Türkiye ile ilgili özel hazırlanan videolar, özel olarak bestelenen müzikler, hazırlanan koreografiler www.onebillionrisingturkey.org internet sitesi üzerinden paylaşılacak.

Dernek, şu ana kadar birçok şehir, sivil toplum örgütü ve üniversitelerle işbirliği içine girmiş bile. İzmirli sanatçı Sedat Yüce de bu etkinlik için özel bir şarkı bestelemiş.

Türkiye'de 100'den fazla noktada dans edilmesi ve eyleme 1 milyon kişinin katılımı hedefleniyor.

Ne diyordu V for Vendetta, "Dans edilemeden yapılan devrim, yapılmaya değer değildir."
Dünyanın güzel yüzü kadınlarımız, hep gülmeniz dileğiyle, sizi yürekten destekliyorum.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche