• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Eğitimde sistem sorunu

    Eğitimde sistem sorunuÜniversite sınavlarına hazırlanırken tek düşüncem istediğim bölüme girmekti. Bunun için dershaneye gidiyordum.

Benim, ailemin ve yakınlarımın tek dileği bir diploma sahibi olmam yönündeydi. Bugün yine aynı düşünceyi çevremdeki ailelerin çocuklarına aşıladığını görüyorum.
Oysa geçtiğimiz günlerde katıldığım bir davette Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel'in kendi ağzından dinlediğim hayat hikayesi beni şaşırtı...
Orta halli esnaf bir ailenin 6 çocuğundan biri olan Giresunlu Enver Yücel, eğitim sektörüne ilk kez, yaklaşık 40 yıl önce Haydarpaşa Lisesi'nin yatılı öğrencisiyken üniversiteye hazırlık için gittiği 3 derslikli Uğur Dershanesi'ni, matematik öğretmeni ile ortak olup 'taksitle' satın alarak girmiş.

***

O zamanlar 4 yaşındaki dershanenin her işini yapmış.
Örneğin tanıtım için tüm İstanbul'u dolaşıp tek tek tüm direklere broşür asan Yücel, "İstanbul'un bütün direkleri beni tanıyor" diyor.
Bu emeğin karşısında Yücel bugün, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları bünyesinde Türkiye genelinde 200 şubesi ile hizmet veren Uğur Dershaneleri'nin sahibi. Aynı zamanda Yücel, geçen zaman içinde dershanenin yanına Türkiye'nin 7 bölgesinde 70 okul ile hizmet veren Bahçeşehir Kolejleri'ni, Türkiye'deki ilk ve tek Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi'ni, Çocuk Bilim Müzeleri'ni, Türkiye'nin en saygın vakıf üniversitelerinden Bahçeşehir Üniversitesi'ni, Amerika'da hizmet veren Fulbright Koleji Dil Okulu'nu ve Bahçeşehir Uğur Yayınları'nı da eklemiş...
ABD'nin en büyük yatırım fonlarından biri olan Carlyle Group ile yatırım ortaklığı bulunan Bahçeşehir Kolejleri, Türkiye'nin eğitim sektöründe dünya standartlarına ulaşması için çalışıyor. 2015 yılında toplam 150 okulda 90 bin öğrenciye eğitim vermeyi; 2023'te de dünyanın en büyük, başarılı ve saygın eğitim kurumlarından biri olarak 3 kıtada 350 okulda, 250 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.
Bahçeşehir Kolejleri'nin İstanbul dışındaki ilk okulu 2003 yılında Bursa'da açıldı. 2006 itibariyle bu çalışmanın ivmesi artırıldı. Bahçeşehir Kolejleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılında İzmir ile birlikte 65 milyon dolar yatırımla Ankara, Edirne, Bursa, Kayseri, Batman ve Mardin'de yeni okullar açmayı hedefliyor.

***

Bilimde, sanatta, felsefede ve sosyal sorumluluk projelerinde büyük başarılara imza atan Bahçeşehir Kolejleri'nde şu anda yaklaşık 12 bin öğrenci eğitim görüyor. Bahçeşehir Koleji, 23. okulunu 17 milyon dolar yatırımla 2012-2013 eğitim öğretim yılında İzmir Bornova'da açacak. İzmir'de de binlerce öğrenci yetiştirecek.
Sistemin dışına çıkıp fark yaratan Yücel'in sahip olduğu kurumun bir başka dikkat çeken tarafı ise öğretmen kadrosu... Neredeyse tamamı İzmirli... Bunu kendisine sorduğumuzda Yücel, İzmirlilerin güler yüzlü, ileri görüşlü, kendine güvenen ve sosyal insanlar olduğunu bu nedenle öğretmenlerini İzmir'den seçtiğini belirtti. Yücel, yakın zamanda öğretmen kadrolarını yetiştirmek için İzmir'de bir eğitim fakültesi de kuracaklarını vurguladı.

***

Türkiye yeni zorunlu eğitim sistemini tartışırken ve geçmişte onlarca başka sistem denenmişken umarım en doğru kararlar alınır. Bu yatırımlar da boşa gitmez. Yoksa yapılan binaların ne gibi bir faydası olur ülkemize... Yücel, devletin eğitimden çekilmesini ve eğitimde rekabeti getirecek koşulların yaratılmasını istiyor. Daha iyi eğitim vermek için yarışacak olan okullardan en karlı öğrencilerin çıkacağı bir gerçektir... Kendini denek gibi hisseden bir neslin üyesi olarak, güzel ve yaşanılır bir ülke olmamızın tek koşulunun öğrenimden geçtiğini biliyorum.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche