• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Hayalin kadarsın

 

Hayalin kadarsın
 


Her zaman hayallerinin peşinden giden çok değer verdiğim bir arkadaşım, bana Semih Yalman'ı tanıyıp tanımadığımı sordu. Tanımıyordum... "Kimmiş?" dedim, vakit geç olduğu için "Sonra anlatırım, sen Facebook'tan ekle" dedi. Tabii insan gazeteci olunca meraklı da oluyor haliyle. Saate falan bakmadan biraz araştırdım... Zaten Google amca her şeyi 'tak' diye önüne seriyor. Okuduklarımdan öğrendiklerimle geçmişe döndüm.

***

Bundan 17 yıl önce Radyo Ege'de "Hayal Şehri" adlı bir program sunuyordum. Haftanın 6 gecesi yayınlanan radyo programımda insanlara kurdukları hayalleri soruyor, canlı yayında onları dinliyor, sohbet ediyorduk. Bugün radyonun yayın yönetmenliğini sürdüren Eylem Aslan da o günlerde programcılardan biriydi. Hayallerini sorduklarım arasında sadece beni dinleyenler yoktu; Nasuh Mahruki, Ali Poyrazoğlu, Yıldız Kenter gibi ünlü isimler de vardı. Dinleyicilerden gelen hayaller genellikle evlenmek, ev, araba sahibi olmak üzerineydi... O zamanlar beni de en çok hırslandıran bu cevaplardı. Okuyup araştırıp dünya üstündeki en büyük hayalcilerin hayallerini radyoya taşıyordum. Gezginler, mucitler, gurmeler, dansçılar, fotoğrafçılar gibi pek çok farklı mesleği icra eden, bir sürü farklı hikaye sahibiyle çıkıyordum yayına. Hayaller hayallere bakarak gelişsin, değişsin ve güzelleşsin isterdim. Etkilenen de oldu frekansı değiştirenler de... Programı sürekli takip edenlerden bazılarının hayallerini gerçekleştirdiğim de oldu. Mesela kimini seyahate gönderdim, kimini diyetisyene ya da spor salonuna, iş bulduğum da oldu, çöpçatanlık yapıp bir kaç delikanlı için sevdikleri kızı ikna ettiğim de... İlk adımın her zaman hayal kurmakla başladığını biliyordum. Çünkü ben de hep öyle yapmıştım...  

***

"Hayal et, hayal et ki olasın, hayalin kadarsın
" diyen Semih Yalman, İstanbul'da yaşıyor. Yapmadığı şey kalmamış gibi... Yurt dışında eğitim almış. Muhabirlik ve köşe yazarlığı, İstanbul Yat Kulübü'nün kuruculuğu, Doğuş Holding idari Kurul Üyeliği, Doğuş Oto Yönetim Kurulu Üyeliği, Brüksel'de GE Avrupa Pazarlama Komitesi Üyeliği, Boyner Holding Konsept Mağaza Direktörlüğü, Tayfa Reklam Ajansı'nın kuruculuğu, Gillette International AMEE Bölge Direktörlüğü yapmış ve daha neler neler... Aynı zamanda bir akademsiyen ve belki en güzeli bir baba. İlgi alanları: Felsefe, yoga ve rezonans, yelken, gitar çalmak, şarkı ve şiir yazmak... Hayatın bir yolculuk olduğuna, denemenin başarmak olduğuna, ünvanların olmaması gerektiğine, insanın ihtiyaç duyulduğu yerde olmasına ve en önemlisi sevginin yaşamı güzelleştireceğine inanıyor

Ve belki de en çok  kuracağımız hayallerle dünyanın daha yaşanılır bir yere dönüşeceğine. Bunun için kendisine inanan bir ekiple birlikte 2013'te Dreamstalk'ı kurmuş. Dreamstalk, üniversiteler, liseler, STK'lar, şirketler gibi farklı toplulukları ziyaret etmiş ve 30 bine yakın hayal dinlemiş. Daha sonra da onların gerçeğe dönüşmesi için destek vermiş. Yolculuk esnasında, paylaşılan her düş, bir başka hayale açılmış. Düşler A.Ş. olarak hayalleri, 2018 yılında Cappadocia'da Dünya Hayaller Forumu'na uluslararası katılım ile hayal gücüyle dünyanın sorunlarını çözmeye odaklanmak.

***

Rüya Kulüpleri
adında Rüya Girişimi tarafından finanse edilen üniversitelerde yerleşik ve işlev gören öğrenci kulüpleri var. Rüya Kulüpleri'nin asıl amacı, öğrencileri kendilerini benzersiz şekilde ifade etmelerine yardımcı olmak için çeşitli etkinliklerle birlikte hayal etmeye teşvik etmek. Rüya Kulüpleri ODTÜ, Özyeğin, Harran, Dokuz Eylül, TOBB ETÜ ve Boğaziçi olmak üzere 6 üniversitede hizmet veriyor.
Hayallerini gerçekleştiren insanları her zaman sevmişimdir ama insanların hayallerini kucaklayan ve onlara şans veren birinin varlığını hissetmek bana iyi geldi. Semih Yalman ve ekibinin yolu açık olsun... Umarım ucundan tuttukları tüm hayaller gerçekleşir.
Aslına bakarsanız hayal kurmayı ve onu gerçekleştirmeyi bizlere en iyi Mustafa Kemal Atatürk gösterdi. O günün koşullarında demokrasiyle işleyen tam bağımsız bir ülke hayalken bunu bize yaşattı, dünyaya da bir ders verdi. Yarın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı... Çocuklara yarınlarını güzelleştirmeleri için hayal kurmayı öğretmeli ve onları desteklemeliyiz. Hepimizin bayramı kutlu olsun.
 
 

Dünyayı gezmek


Hayal kurmak, yoga yapmak falan derken Gezgin Yogi adlı bir web sitesine denk geldim. Biraz incelediğimde sayfanın sahibi Burcu Tunca'nın hikayesine bayıldım. Bugün İzmir'de yaşayan Burcu Tunca, mühendis olmasına ve 4 yıla yakın iş hayatı içinde yer almasına rağmen içindeki "git" sesine kulan verenlerden. Önce yoga eğitimi almak için Hindistan'a oradan da Avustralya'ya uzanan uzun bir hikayesi var ama sonrasında da devam ettiği seyahatler. Endonezya, Malezya, Tayland ve Kamboçya gibi pek çok ülkeye uzanan yolculuklarını güzel bir şekilde kaleme almış. Okumak isterseniz www.gezginyogini.com adresine bakabilirsiniz.  
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche