• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

‘Pencere’de yeni bir hayat

 


‘Pencere’de yeni bir hayat
 

3. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri devam ederken Esra Bezen Bilgin ve Haluk Bilginer'in rol aldığı oyun seyirciden büyük alkış aldı.
 


Çok sevdiğim insanlardan biri bana; "Hayat bir gemi yolculuğu, kimler seni mutlu ediyorsa onlarla yola devam edersin" demişti. Önceki akşam Tepekule Kültür ve Kongre Merkezi’nde izlediğim "Pencere" adlı oyun, bana bu sözü anımsattı. Zıt karakterlere sahip Tom ve Kyre, yasak ilişkilerinin bitmesinden 3 yıl sonra birbirlerine içlerini dökerler... Kalmak ve gitmek arasında gidip gelirler. Esra Bezen Bilgin ve Haluk Bilginer öyle güzel sergiliyor ki iç dünyalarımızdaki bu dalgalanmaları, oyunu büyük bir keyifle izliyorsunuz. Oyunun tamamı, kentin uzak köşelerinden birinde yaşayan Kyra'nın soğuk ve Tom'a göre virane evinde geçiyor. Birkan Uz'un yönettiği oyunda dekor, olabildiğince iyi. Müzikler harika, ışık başarılı... Sahnenin tam ortasındaki pencere, aslında bakış açılarımızı temsil ediyor. Herkes kendi yaşadıkları üzerinden soluk alıp verdiğimiz anları dillendiriyor. Dil bu, aşkla kavrulduğunda kimi zaman kışkırtıcı, kırıcı ve hatta acı verici olabiliyor. Kimi zamanda sevgili yapıyor, peşinden sürüklüyor ve tadından yenmiyor... Ey okuyucu artık benim sözlüğümde "Kyra gibi sevmek" diye bir deyim var. Bu, tüm kurallara, tabulara rağmen aşkı sonuna kadar hissederek kalbinde besleyip büyütmek ilişkili... David Hare, yazarken karakterleri öyle güzel birbirinden ayırmış ve Esra Bezen Bilgin ile Haluk Bilginer bu ayrımı öyle güzel yansıtıyor ki onlarda gece ve gündüzü görüyorsunuz. Ayrılsalar da beraberler... Aradan geçen yıllara rağmen aynı gemideler. Eminim sizin de böyle hissettiğiniz zamanlar olmuştur.    

ONU UNUTMADIK

Ayrılsak da beraber olduğumuz bir kişi daha var: Alaittin Eraslan. Türkiye’nin özel tiyatro tarihine ismini altın harflerle yazdıran ve 2013 yılında aramızdan ayrılan Alaittin Eraslan, AYSA Organizasyonun kurucusu. Kardeşleri, 1985 yılında kurulan ve “Her Yerde Tiyatro” anlayışını benimseyen AYSA'yı yaşatmaya devam ederken biz de sayelerinde birbirinden güzel oyunları izleme şansına sahip oluyoruz. Oyun öncesinde Necip Eraslan'la onun adına bu yıl 3. kez düzenlenen Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri'ni konuştuk. İzmirlilerin festivale büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Necip Eraslan, gelecek yıl çok daha iyi bir programla karşımızda olacaklarını söyledi. Festival, 18 Kasım’a kadar İzmir’de tiyatro severlerle buluşmaya devam ederken bu pazar Demet Evgar, Okan Yalabık, Engin Hepileri, Bülent Şakrak ın rol aldığı 39 Basamak Necip Eraslan'ın favorilerinden biri. Şimdiden iyi seyirler.
 


 
Çocukların geleceğine dokunan sergi

 
UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin 60 yıllık çalışmalarını fotoğraflarla anlatılıyor   
 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, UNICEF - Türkiye Milli Komitesi’nin 60. Yıl Fotoğraf Sergisi, İzmir Ticaret Odası sergi salonunda açıldı. "İhsan Doğramacı'dan Gūnūmūze UNICEF Türkiye Milli Komitesi 1958-2018 Fotoğraf Sergisi"nde 60 yıl boyunca çocuklar için yapılan çalışmalardan sergilendi. Sergiye ziyaret, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkan Danışmanı 
Alanor Olalı ve UNICEF Tūrkiye İyi Niyet Elçisi ve yazar Ayşe Kulin'in yaptığı konuşmalarla başladı. Ayşe Kulin konuşmasında UNICEF tarafından Mardin'de yaptırılan bir yurda giren çocukların yaşadığı sevinci gördüklerinde hissettiği duyguları aktardı, çocuklara yapılan yardımın önemine değindi. Serginin açıldığı gün komitenin Türkiye'de çalışmalarını başlatan, Bilkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr. İhsan Doğramacı'nın eşi Ayser Doğramacı da toprağa verildiğini öğrendik. Geçmişten günümüze pek çok anıyı ve bilgiyi barındıran sergiyi düzenleyen Alanor Olalı, Türkiye’de, çocuk haklarını desteklemek için çalışan UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin benzer sergiler açıtığını anlattı. Ayrıca Alanor Olalı, konserler, müzayedeler gibi etkinler yaparak fon yaratıklarını, çocuklar yararına çeşitli projeler yürüttüklerini ve bağış topladıklarını söyledi. Siz de sergiyi gezebilir, geleceğimiz olan çocukların eğitimine destek olabilir, www.unicefturk.org sitesinden bilgilenebilirsiniz.
 


 
 
 
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche