• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Kıymet bilmek

 

Kıymet bilmek
 

 
Bazen çok güzel işler de yapsanız, kendi ülkenizde sizi kimse tanımaz, bilmez. Kıymetinizi başkaları bilir, sizi el üstünde tutarlar... Fide Köksal da onlardan biri. Geçtiğimiz günlerde Radyo Ege'deki Filizlenen Yollar programına katıldığında daha yakından tanıdım kendisini... Oysa, onu Yunanistan'da tanımayan yok.


***


İzmirli olan Fide, lise yıllarında TRT İzmir Çoksesli Gençlik Korosu'nda sahneye çıktıktan sonra bir daha da inmemiş. Bir yandan Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler eğitimi alıp diğer yandan da Müjdat Gezen Sanat Merkezi`nde Meltem Taşkıran`dan şan dersleri almış. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal sınavlarını birincilikle kazanmış. 2006`da Yunanistan`a yerleşen Fide, pek çok Yunan sanatçıyla yorumcu, söz yazarı ve besteci olarak çalışmış. 2008 yılında Yunan Alpha TV`de, Dido Sotiriou`nun Türkiye`de “Benden Selam Söyle Anadolu`ya” adıyla yayımlanan “Matomena Homata” adlı kitabından uyarlanarak aynı adla çekilen tv dizisinde rol almış. Dizi albümünde George Dalaras`la çalışmış ve Vassilis Dimitriou`nun 2 bestesini kendi yazdığı sözlerle seslendirmiş (“Dertli Topraklar” ve “İzmirli Yarim”). 2012`de Chrysovalantis Stamelos tarafından çekilen “Hello Anatolia” filminde yer alan Fide, Türk-Yunan dostluk ilişkilerine katkılarından dolayı pek çok kez plaketle onurlandırılmış. 2010 Kasım’da “Bridges” ve 2013 Mart’da “Büyü” albümü Yunanistan ve Türkiye`de piyasaya çıkarmış.
Filizlenen Yollar programında hem Yunanistan anlattıldı hem de Fide'nin geçtiğimiz ay müzik marketlerde DMC etiketiyle yerini alan "Meşk" adlı albümü konuşuldu. Ben, Fide'nin sesini çok severim, yeni şarkılarını da çok sevdim... 
İkisi remiks olmak üzere on şarkının yer aldığı albümde iki tane de Yunanca şarkı bulunuyor. Geniş ve zengin bir repertuvara sahip albümün düzenlemelerini Nassos Sopilis, mix ve mastering’ini ise Stefan Konstantinidis yapmış. 12 yıllık Yunanistan deneyimini yeni albümü Meşk`te harmanlayan Fide`ye Atina`daki albüm kayıtlarında Yunan müzisyenler eşlik etmiş. Meşk`in video klibi de yine Atina`da ödüllü yönetmen Michael Demetrius tarafından çekilmiş.  

Etnik, pop ve akustik ögelerin dengeli bir şekilde birleştirildiği “Meşk”te yer alan şarkılar, Fide’nin duru ve sakin vokal performansı ile dinleyicisine sıra dışı bir lezzet sunuyor.
 

***

 
Aynı gün sevgili dostum Hakan Asılkefeli ile birlikte sunduğum Mikofon Sende adlı programın konuğu da "O Ses Türkiye" yarışmasından tanıdığımız Elnur Huseynov'du. Bizim programımız öncesinde Fide ile yaptıkları düet görülmeye değerdi. Elnur'un da kaderi Fide ile aynı. Kendi ülkesinde yani Azerbaycan'da kıymeti bilinse sizce Türkiye'ye gelip önce İstanbul'a sonra da İzmir'e yerleşmek ister miydi? Evet yanlış okumadınız güçlü sesi ve yaptığı müzikle dikkat çeken Elnur da çok yakında İzmir'e yerleşen müzisyenler arasında yerini alacak...
Hayat, kıymet bilenlerle yaşandıkça güzelleşir...
 


Deli sorular


 
"Günümüzde bilgi çok değerli" dersek bu sizce doğru olur mu? Yoksa buna "gerçek bilgi" mi demeliyiz? İnternet çöplüğünde yanlış ile doğru birbirine karıştı. Bir bilginin doğru olup olmadığını öğrenmeden beğenmeye ya da paylaşmaya bayılıyoruz... The Guardian geçen gün yayınladığı haberde ABD seçimlerinden sonra Nijerya'da da Facebook üzerinden nasıl manipülasyon ve algı yönetimi yapıldığını yazdı... ABD ve İngiltere dünyada yapılan seçimlerde sosyal medyanın rolünü her gün çıkan taze haberlerle tartışıyor... Cambridge Analytica şirketinin milyonlarca insana ait bilgileri nasıl sattığı, Rusya'nın bu olaydaki rolü konuşuluyor... Tüm bu gelişmelerde başrol oynayan Facebook batmasa da şimdiden 72 milyon dolar zarara girmiş durumda... Fark ettiniz mi bilmiyorum bugünlerde her yerden Rusya çıkıyor... Soğuk savaş döneminden sonra daha akıllanmışa benziyorlar... Liderlik savaşını hiç bir alanda bırakmak istemiyorlar... Sahi biz bu algı yönetimini yer miyiz? Ya da yemiş olabilir miyiz? Peki, sizce eğitimde ve hukukun üstünlüğü endeksinde Nijerya'dan önde miyiz?
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche