• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Sivas 93

Sivas 93 

 

Dostlar Tiyatrosu, toplumsal belleğimizi ‘Sivas 93’ adlı oyunla tazelemeyi sürdürüyor. Kent kent, ülke ülke gezerek Madımak Otel’inde diri diri yakılmak istenen aydınları ve hayatlarını kaybeden 33 insanı bir kez daha hatırlatarak geçmişteki yaralarımızla yüzleşmemizi sağlıyor.  

 

Geçtiğimiz günlerde bir kez daha İzmir’de sahne alan topluluk, eyleme geçen cehalete karşı yangın ortasında kalmış bir avuç insanın yaşam mücadelesini anlatırken olaylara seyirci kalanları da bir bir deşifre ediyor. 2 Temmuz günü yaşananlar bir korku filminden uçuşup da geliyor sanki sahneye. An ve an izliyorsunuz cahiller ordusunun nasıl toplandığını, nasıl yönlendirildiğini, nasıl saldırıya geçtiğini… Ve bir otelin dar koridorlarına sıkışmış aydınlık yüzlerimizin içlerindeki umudun ve umutsuzluğun dalga seslerini. Bir karede 3 şair var Madımak’ın merdivenlerinde ellerinde odun parçaları gericilikle savaşmak için bekliyorlar, kalemlerini bir kenara bırakmışlar… Bir başka karede şeytan taşladığını sanan fikir yoksunu kitlenin, taşlar tükenince binayı ateş vermek için gösterdiği çabayı ve polisle askerin seyirci kalışını… Bir başka karede ise yanan otelden çıkmaya, canını kurtarmaya çalışan Aziz Nesin’in itfaiye eri tarafından dövüldüğü anı…

 

Belgesel tiyatronun ülkemizdeki en iyi örneği olarak gösterilebilecek bu oyun için başta Genco Erkal olmak üzere bu oyuna emeği geçen herkesi alkışlamak gerekiyor.

                                      Gökmen Küçüktaşdemir


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche