• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Mutluluk döngüsü

 

 

 

Mutluluk döngüsü

 

Kürsüye davet edilmesinin ardından, kendinden emin adımlarla salondaki basın ordusunun içinden geçip mikrofona ulaştı. Henüz 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisiydi. Ama 46 yaşındaki Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) bugüne kadar yaptığı ve yapmakta olduğu tüm çalışmaları tek tek anlattı. Hem de hiçbir hata yapmadan ve birçok sunucuya taş çıkartırcasına.

Adı Çağla Tokkuzun... Vakf'ın bu güne kadar burs vererek eğitimlerine katkı sağladığı 200 bin öğrenciden sadece biri. Okul ikincisi olması nedeniyle TEV'den burs alma şansına sahip olmuş... Orta halli bir ailenin kızı... Gülümseyen yüzü ve güzel diksiyonuyla, eğitime verilen desteğin ne kadar da önemli olduğunu gösteren iyi bir örnek.

***

Geleceğe yatırım yapan Vakf'ın, eğitimin önündeki engelleri kaldırmak için çalışan 1010 bağışçısı bulunuyor. Bunlardan biri de aynı zamanda Vakf'ın yeni yürütme kurulunda da yer alan ve NCM Danışmanlık firmasının yönetiminde bulunan Can Kubalı.
Endüstri mühendisi Kubalı, geçmişte babasının destek verdiği Vakıf'ta bir süredir aktif rol alıyor. O, 39 yaşında ve bugün yaşadığımız birçok sorunu eğitimle aşacağımıza inananlardan biri. Onun ve diğerlerinin inancıyla yüzlerce çocuk okuma hayalleri gerçekleştiriyor. Bu sayede ülkemizin gelişmesi için de önemli bir katkı sağlanıyor.

Vakfın beslendiği en değerli kaynak ise TEV Genel Müdürü Yıldız Günay'ın da vurguladığı gibi "mutluluk döngüsü." Yani bağış yapanın, eğitimden yoksun kalmayan gençleri gördüğünde yaşadığı mutlulukla birlikte, bu güzel duygunun başka insanlara yayılması. Ve bir gün gelip bağışlarla okuyan çocukların da, edindikleri meslekler ve kazandıkları yeni yaşantılarının verdiği güçle, kendileri gibi zorluk çekenlere yine Vakıf aracılığıyla yardımcı olmaları...
Mutluluk çemberi büyüdükçe, çok sayıda çocuk cahilliğin pençesinden kurtulup ayakları üzerinde durmaya başaran birer birey oluyor.

***

Günay, 2012-2013 eğitim döneminde 9 bin 500 öğrenciye burs imkanı sağladıklarını söyledi. Vakıf, kurulduğundan bu yana 1441'i yüksek lisans, doktora ve üst ihtisas eğitimi için de burs sağlamış durumda.

Günay, vakfın çağa öncülük etmek için oluşturdukları yeni vizyonu anlatırken, gözümün önüne Radyo Ege'de yayın yaparken okumak için umutlarını yitiren çocukların bana gönderdikleri mektuplar geldi. Küçücük elleriyle içinde bulundukları çaresizliği dillerinin döndüğünce anlatıyor ve yardım istiyorlardı. Bir kaçına ulaşmayı başardımsa da, yardımcı olamadıklarım benim içimdeki en büyük yaralardan biridir.

Sizin de o bağışçılardan biri olmamanız için bence bir neden yok. Ne dersiniz!

 

Modaya erkek damgası

 

Her cuma olduğu gibi bu cuma da Radyo Ege'de 18.00'de başlayan Eylem Aslan'la sunduğumuz 'Gel Bak Ne Söyliyeceğim' adlı programdan çıktıktan sonra Moda Tasarım Yarışması'nı izlemeye gittim. (www.radyoege.com.tr ve İzmir için 92.7)
Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir'de şimdiye kadar yapılan en güzel defilelerden birini gerçekleştirerek, yarışmada finale kalan 10 genç tasarımcının ürünlerini jürinin karşısına çıkardı.
Kaya İzmir Thermal & Convention'da yapılan final yarışmasında jüri hayli zorlandı. Finalist tasarımcıların çoğu kadın olmasına rağmen, üç erkek yarışmacı, tasarladıkları kıyafetlerle ilk üçe girmeyi başardı. Birinci olan tasarımcıya para ödülü dışında yurtdışı eğitimi sunulması bence çok önemliydi...
Bu organizasyona emeği geçen herkesi kutlarım... İzmir'de yıldızı giderek parlayan, organizatör ve koreograf Uğurhan Akdeniz'i de ayrıca tebrik ediyorum.


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche