• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Baleseverlere yeni yıl armağanı

 Baleseverlere
yeni yıl armağanı
 

 
İzmir Devlet Opera ve Balesi, dünyanın pek çok ülkesinde sahnelenen Çaykovski'nin Fındıkkıran adlı eserini büyük bir başarıyla yeniden canlandırdığı için sanatseverlerin ilgisini çekiyor
 


Gökmen Küçüktaşdemir / İZLENİM
  
İzmir'de yeni yılı coşkusunu yaşatan en güzel etkinliklerden biri Devlet Opera ve Balesi’nden geldi. Dünyanın pek çok ülkesinde, önemli kentlerde birçok kez özellikle yeni bir yıla girerken sahnelenen Çaykovski’nin Fındıkkıran balesi, İzmir'de baleseverlere sunulan bir armağan gibi. 2 perdelik gösteri, yıllar öncesinin Almanya'sında bir belediye meclisi başkanı, eşi ve çocuklarının yeni yılı kutlamasıyla başladı. Eskiyen yıl geride bırakılırken yapılanlar, çocukluğumdan beri hoşuma gitmiştir. Bu işin en eğlenceli tarafı da aldığınız hediyelerdir. Sahnede de bir yılbaşı ağacının altında dağıtılan hediyeler ve çocuklarının mutlulukla dans edişleri vardı.
 
KIRILAN KALPLER VE HAYALLER
 
Bırakın hediyelerle mutlu etmeyi, geçtiğimiz yıl yaşanan pek çok olayda yine en çok mağdur olanlar çocuklardı. Öğrendik ki Türkiye'de son 18 ayda 21 bin 957 kız çocuğu "hamile" olarak hastanelerde kayıt altına alınmış. Resmi olarak her gün reşit olmamış 40 kız çocuğu hamile kalmış. Dünyanın ülkelerinin teknolojide birbiriyle yarıştığı bir çağda, kendileri henüz çocukken bebekleri olan kız çocukları var bu ülkenin. Daha da kötüsü Türkiye'de erkek ve kız çocukların okula gitme oranlarına bakıldığında, 600 bin kız çocuğu okula gönderilmemiş gözüküyor.

Gösteri sırasında bir yandan aklımı 'Bu kız çocuklarını bundan sonraki hayatlarında hangi hediyeler mutlu edebilir ki?' soruları meşgul ederken bir yanda orada olduğumuz için ne kadar şanslıyız diye düşünüyordum. O sırada sahnede, eve konuk olan Dr. Drosselmeyer’in Clara’ya aldığı yeni yıl hediyesi, oyuncak asker şeklindeki garip fındıkkıracağı kırıldı. Kız çocuklarımızın kalpleri ve hayalleri gibi...

Ancak tamir edildiğinde, Clara oyuncağına sarılıp güzel bir uykuya dalabildi. Ne yaparsak ülkemizdeki hamile bırakılan, eğitimden uzaklaştırılan kız çocuklarımızın yeniden hayata bağlanmasını sağlayabiliriz?
Clara’nın rüyasında fındıkkıracağı bir prense dönüşüyor. Rüya bu ya, birlikte ülkeden ülkeye keyifli bir yolculuğa çıkıyorlar.
Onlar gezerken izleyenler de Lale Balkan’ın sahneye koyduğu eser ile ortaya konan dansların tadını çıkarıyor. Şef Tulio Gagliardo eşliğindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile müziklerin keyfine varıyor.

Aslı Çilek ve Boğaçhan Bozcaada harika bir ikili. Onları sahnede Clara ve Prens olarak izlemek müthişti. Benim izlediğim gösteride kusursuzdular. Bedenleri müzik gibi, gösteriyi dolduran anların içinde akıyordu. Danslarıyla, rüyanın içine izleyici de sokmayı başardılar. Benim en çok dikkatimi çekenlerden biri de Arap danslarının olduğu bölümde Gülfem İncecik'in başarılı performansı ve ona eşlik etmeye çalışan Tolga İyiuyarlar'dı. Pek çok balerin ya da balet dans ederken mimiklerini katmıyor hareketin içine. Oysa Aslı Çilek ve Gülfem İncecik'te bu böyle değil... Balenin içinde aslında oyunculuk da var ve balede mimiklerini de iyi kullananlar bence bir adım daha öne çıkıyor. Ayrıca Hülya Nüfusçu tarafından hazırlanan İZDOB Çocuk Balesi ve Başar Ünal tarafından hazırlanan İZDOB Çocuk Korosu sanatçılarını da tebrik etmek isterim. Sayelerinde eser daha da renklenmiş, daha da güzelleşmiş. Biz, çocukları sahnede, sanatın içinde ya da bilimle uğraşırken görmek istiyoruz... Eve kapatılmış, eğitimden uzaklaştırılmış olarak değil! Sahnedeki çocukları izlerken sanki onların ailelerinden biriymiş gibi gururlandığımı söylemeliyim.
 
OCAK VE ŞUBAT'TA DA VAR
 
Harikulade şekilde sahnelenen eserde diğer önemli rollerdeki isimler ise şöyle: Burcu Olguner, Dolun Doyran, Çağın Hazar Özideş, Sülün Duyulur, Çisil Bozcaada, Bülent Özdemir, Doruk Demirdirek, Burak Bilgilioğlu, Oben Yıldırım ve Göksu Kaçan.
Tayfun Çebi'nin başarılı dekorlarıyla süslediği eserde, Sevtaç Demirer'in yarattığı kostümler dikkat çekici. Fındıkkıran’ın ışık tasarımcılığını ise Fuat Gök üstleniyor. Eser;
8, 10, 12, 14 ve 26 Ocak 2019,  9 ve 12 Şubat 2019 tarihlerinde yinelenecek. 
           

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche