• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Aldatmak

 

 

 

Bit Yeniği

Aldatmak

Aşk kadar eskidir aldatmak. Duyguların hayata çelmesidir. Toparlayamadığımız hislerin hatalara dönüşmedir. Hep davetkardır, görmezden gelinmeyi sevmez. Ne kadar cazip gözükse de, her zaman sorunun ta kendisidir. Günümüzde de giderek büyüyen bir girdap gibi insaları içine çekmeyi sürdürüyor. Sadece çiftlerin arasına değil, hayatın her alanına sızmayı başarıyor.

***

Geçtiğimiz hafta İzmir'de iki oyun izledim. Her ikisi de seyirciyle ilk kez buluştu. Her ikisi de 'aldatmak' üzerineydi. İzmir'in özel tiyatroları arasında kendi sahnesine sahip olan ve 6 yıldır da başarılı oyunlara imza atan Han Tiyatrosu, 'Bütün Çılgınlar Beni Sever' adlı bir komediyle çıktı karşımıza. İzmir Devlet Tiyatrosu'nun Konak Sahnesi'nde de 'Bit Yeniği' vardı.

'Tanrı'yı ve insanları denemeyin' der Nietzsche. Oysa, acaba aldatılıyor muyum korkusuyla her iki oyunda da kahramanlarımız eşlerini sınamaya çalışıyor. Belki birçoğumuzun yaptığı gibi...

Aldatılmak kötüdür elbette ama ya bunu öğrenmek için yapılanlar?
'Bütün Çılgınlar Beni Sever'de karısının kendisini kandırıp kandırmadığını öğrenmek isteyen bir adam var. En yakın dostuyla bunu öğrenmek için yaptığı plan, sonunda olayları bambaşka bir noktaya götürüyor. Aldatma fikri kafasında yokken, bir kadının eşi tarafından nasıl aldatmaya itildiğini görüyoruz.
Bulgar yazar Stefan Tsanev'in yazdığı oyunun hem yönetmeni hem de oyuncularından biri tiyatronun her şeyi olan Rüçhan Gürel. Diğer oyuncular da Yasemin Şimşek Tüzün ve Alpay Yurtsevenler. Oyunculuk, kostüm, dekor ve ışık açısından başarılı bulduğum oyun, beni ancak ikinci perdesinde yakalayabildi. Küçük bir izleyici grubu ile geçirdiğimiz güzel gece, bana "Keşke daha çok özel tiyatro olsa da, oluşan rekabetle daha iyi oyunlar izlesek" dedirtti. (Rüçhan Gürel'in eşi olan tiyatronun kurucusu, oyuncu ve yazar Emel Bala Gürel, herkesi oyuna davet ederken, Han Tiyatrosu'nu yaşatmak için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Bu da başka bir yazı konusu.)

***

Fransız tiyatrosunun haşarı çocuğu ve kurgu ustası Georges Feydeau tarafından 1907 yılında yazılan Bit Yeniği ise vodvil tarzının iyi örneklerinden biri.
Tamamen dolu olan salonda son derece eğlenceli ve keyifli bir oyun izleme şansına sahip olduk. Yanlış anlamalar ve birbirine oyun oynayanların yarattığı karmaşa, izleyiciyi oyunun içine çeken ögelerin başında geliyor. 'Aldatılıyor muyum?' hissi bu oyunda da hakim. Ama bu kez bu duygunun içinde kaybolan bir kadın.
Nisa Serezli'nin çevirdiği Ali Hürol'un yönettiği oyunda; Devrim Akkaya, Hakan Dönmez, Dilek Demir, Zeki Yorulmaz, Ali Ulvi Hünkar, Melek Çekmece, Aylin Önal, Pınar Oğuz, Sibel Ağalday, İlke Can, Aytaç Özgür, Uğurcan Özfırıncı, Burak Özbaykuş, Muhittin Şimşek, Ekrem Kocaçal ve Fırat Topkorur rol alıyor. Özellikle bir kekemeyi oynayan Devrim Akkaya'nın ve iki farklı rolde sahneye çıkan Hakan Dönmez'in oyunları görülmeye değer...
Aldatılmayacağımız günler dilerim...

 

Bütün Çılgınlar Beni Sever

Dip not

Geçtiğimiz günlerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2 Mart'a kadar Ahmed Adnan Sagun Sanat Merkezi'nde sergileyeceği Salvador Dali resim sergisinin, pazar günleri kapalı olduğunu yazmıştım. Sesimizi duymuş olacaklar ki sergi artık pazar günleri de ziyarete açık olacak. O zaman, bugün kadar Dali'nin eserlerini görmediyseniz, bugün tam da zamanı olabilir. Bu arada, Büyükşehir'den bir istediğim daha var. O da ulaşım konusunda. Alsancak'tan Karşıyaka'ya son vapur 23.20'de. Çevremden gelen tepkiler, daha geç saatlere de vapur konması yönünde.
Benden söylemesi.      

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche