• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Çocuk Gibi Bak
Çocuk Gibi Bak 
 
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 11 Ekim 2018 tarihi itibarıyla Türkiye’deki biyometrik verileriyle kayıt altına alınan Suriyeli mülteci sayısını açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı bir önceki aya göre 33 bin 435 kişi artarak toplam 3 milyon 585 bin 738 kişi oldu. Bu kişilerin 1 milyon 945 bin 951’i erkeklerden, 1 milyon 639 bin 787’si ise kadınlardan oluşuyor. Erkeklerin sayısı geçen aya göre 19 bin 884 kişi, kadınların sayısı ise geçen aya göre 15 bin 551 kişi arttı. Türkiye’deki Suriyelilerin %47,2’si 0-18 yaş aralığında… Sayıları, 1 milyon 692 bin 595…
 
Suriyelilerin yerli nüfusa oranla en yoğun yaşadığı il %92,23 ile Kilis. Kilis’te kayıtlı olan mülteci sayısı bir önceki aya göre 4 bin 262 kişi azaldı. Kilis’te kayıtlı Suriyelilerin sayısı, Türk vatandaşlarının sayısından 10 bin 588 kişi daha az. İstanbul’daki Suriyeli sayısı ise bir önceki aya göre 3 bin 203 kişi azaldı. İstanbul’a yeni Suriyeli kaydı alınmıyor. Suriyelilerin Türk nüfusuna oranla yoğunluğunun en az olduğu şehirler ise %0,03 oran ile Artvin ve Giresun. Türkiye’de hiç Suriyelinin olmadığı bir şehir bulunmuyor.
 
***
 
Rakamlar da bize gösteriyor ki artık mültecileri görmezden gelmek yerine, uyum programları yaratmalı ve yeni projeler geliştirmeli. Bunun için Mülteciler Derneği gibi pek çok sivil toplum kuruluşu ve üniversiteler çalışmalar yürütüyor. Bunlardan birini İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri yapıyor. Çocuk Gibi Bak, İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından Türkiye’de yaşayan mülteci çocuklara karşı olumsuz söylemle mücadele etmek için başlatılmış bir sosyal sorumluluk projesi. Mülteciler Derneği de bu çalışmaya destek olan kuruluşlar arasında yer alıyor. Proje, hedef kitlede mülteci çocukların yalnızca çocuk oldukları, ülkemizde yaşamaları dolayısıyla ortak bir geleceğimizin olacağı ve bundan hareketle onları diğer çocuklardan ayırmamız gerektiği yönünde mesaj vermeyi amaçlıyor.
 
Hemen burada, 0-18 yaş aralığındaki çocuk sayısının 1 milyon 692 bin 595 olduğunun bir kez daha altını çizelim… Yaşanan en büyük sorunların eğitim ve sağlık alanında olduğunu belirtelim…
Projenin birincil hedef kitlesi; 18 - 25 yaş arasında, büyük şehirlerde yaşayan üniversite öğrencileridir. Projenin ikincil hedef kitlesi; 25 - 35 yaş arasında, çocuğu olan ve çocuğunun bir mülteci çocukla arkadaşlık etmesini arzu etmediği gibi okulda çocuğunun sınıfında mülteci bir çocuk bulunmasını istemeyen ebeveynler.
 
***
 
Proje için yapılan ön araştırmada mülteci çocukları ‘potansiyel suçlu, saldırgan, işgalci, bedavacı, ısrarcı, bakımsız ve dilenci’ olarak nitelendirdiklerini görülmüş. Kitlemiz mülteci çocukları ‘bedavacı’ olarak tanımlamalarına sebep olarak, yapılan yardımları ve sağlanan ayrıcalıklar gösteriliyor. Araştırmada, çok az sayıda kişi; yetişkin mülteciler için yaşadıkları hayata mecbur kaldıklarını, onlarla duygudaşlık kurabildiklerini ve önemli olanın ‘insan olmak’ olduğunu belirten az sayıda kişiye rastlanmış.

Durum bu olunca, gençler farkındalık yaratmak için Çocuk Gibi Bak projesi için kolları sıvamışlar. Konuyla ilgili eğitimler vermişler, duygu ve düşüncelerini yansıttıkları videolar hazırlayıp onları sosyal medya sayesinde paylaşmışlar, “Bir Çocuğun Gözünden: Suriyeli Mülteci Hikayesi ve Empati” adlı sergi gibi sergiler hazırlamışlar, kampanyalar düzenlemişler, seslerini duyurmak için her yolu denemişler ve denemeye de devam ediyorlar…
Sevgi için, barış için ve kardeşçe yaşamak için…
Onlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ve siz de onlara katılmak isterseniz www.cocukgibibak.com adresine bir göz atabilirsiniz. Bugünden bir takım çalışmalar yapılmaz ise yarın daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.
Ne demiştik sevgi için, barış için ve kardeşçe yaşamak için sen de Çocuk Gibi Bak…
 Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche