• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Annelerin de Babalar Günü kutlu olsun

 Annelerin de Babalar
Günü kutlu olsun
 


Gökmen Küçüktaşdemir
 


Çocuklarının her şeyi olan kadınlar tanıyorum. Annesi, öğretmeni, büyükannesi, büyükbabası, dostu, arkadaşı ve hatta babası olan kadınlar... Mutlu aile tablosundaki çift kişilik rolü tek başlarına çok da güzel üstleniyorlar. Evde yemeği de yapan onlar, çocuğu okula kayıt ettiren de, akan musluğu tamir edenler de...
Çocuklarının kahramanı, canavarların korkulu rüyası anneler...
Zor zamanların, düş kırıklarının merhemi anneler...
Evlatları ağladıklarında omuz olan, hastalandıklarında ilaç olan anneler...
Gönül ister ki yalnız olmasınlar. Ama hayat bu! Her şey, her zaman istediğimiz gibi gitmiyor. Aranan veya istenen eş, bir türlü bulunamıyor ya da bazen çoktan gelmesinden umut kesilmiş oluyor.
 
***
 
Yoklukta güçleniyor kadın. Ayaklarının üstüne sağlam basmayı öğrendikçe,
tek başına zorlukların üstesinden geldikçe özgüveni artıyor. Çok yoruluyor belki ama hiç düşmüyor. Kendisi için değil, çocuğu için düşmemesi gerektiğini biliyor. Dik durması gerektiğini hissediyor... Ağlamıyor mu? Üzülmüyor mu? Elbette onları da yapıyor. Ama yalnızlığının odalarını kullanıyor bunun için. Ruhunun çekmecelerini boşaltıp düzenledikten sonra kaldığı yerden gözyaşlarını silip, makyajını tazeleyip  devam ediyor.
Gün geçtikçe insanlık kirlenirken, yaşam koşulları dişlerini gösterirken, mahalle baskısı giderek artarken; çocuklarına insan olmayı öğretenlerini, iyi bir eğitim verebilenlerini gördükçe, onlara karşı hayranlığım her geçen an artıyor. "Yanımda evladım olsun yeter!" diyerek tüm zorluklara rağmen tek başlarına yaşam mücadelesine soyunan kadınları fark ettikçe, yalnız yaşamaya çabalayan bir erkek olarak onlardan güç alıyor, onlara gıptayla ve hatta gururla bakıyorum.
 
***
 
Açıkçası ben şanslı büyüyenlerdenim. Resmi bir bütün olarak görenlerden, annesinin ve babasının kolları arasında güvenle yaşamını sürdürenlerden. Babamın, Babalar Günü'nü en içten şekilde kutlayabilenlerdenim.
Zor belki benim bazı şeyleri anlayabilmem ama yine de bu, farkında olmadığım ya da olmadığımız anlamına gelmesin...
Diyeceğim o ki; çocuklarının hem annesi hem babası olan kadınlar, sizin de Babalar Gününüz kutlu olsun. Sizi unutuyoruz sanmayın.
 
  
Bu sıcakta ne yapılır diyenlere!
 
Son zamanlarda düzenlenen festivallerle adından sıkça söz ettiren Urla, şimdi de 30 genç sanatçının açtığı karma serginin heyecanını yaşıyor. Ben de bu coşkuyu paylaşmak için oradaydım. Güzel sanatların farklı alanlarında çalışmalar yapan 30 genç sanatçının; resim, heykel, seramik, aksesuar, takı gibi çeşitli eserlerinden oluşan karma sergi, 2. Genç Sanat Günleri kapsamında Kırmızı Sanat Galeri’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Türkiye’nin çeşitli kentlerinden ve yurtdışından Urla’ya gelen ödüllü sanatçılar “Genç Sanat Günleri” kapsamında sanatseverlerle bir araya geldi. Urla’nın Kuşçular Köyü’nde doğa ile iç içe faaliyet gösteren Kırmızı Sanat Galerisi’nde, 8 Temmuz’a kadar açık kalacak olan sergiyi görmek heyecan vericiydi. Belki siz de benim gibi sergiden çıktıktan sonra kendinizi Urla'nın serin sularına bırakabilir, ardından da Urla Şarapçılığa uğrayıp şarap üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz. İşte size harika bir hafta sonu planı. Haydi iyi tatiller...
 
 
Atatürk'ün şiiri, şarkı oldu
 
Bir İzmirli olan ama yıllardır İstanbul'a yaşayan sevgili dostum besteci ve yorumcu Serap Yenici, Atatürk'ün şiirlerini, şarkı olarak okuyarak bir ilke imza attı. Yenici, Sabiha Gökçen ve Cemil Bozok'un manevi oğulları olan eski Cumhurbaşkanı danışmanı Atatürk tarihçisi Eriş Ülger'de olan şiirleri besteledi ve seslendirdi.
Eriş Ülger bu şiirleri orjinalleriyle Fikriye kitabında açıkladıktan sonra, şiirler ilk kez şarkı olarak müzikseverlerle buluştu. Atatürk'ün Fikriyem şiirini yine profesyonel radyo sunucusu, şair ve Ustad Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz seslendirdi. Fikriye Hanımın "Gözümün Nuru" şiirini de yine Serap Yenici yorumladı. İki şiir, iki şarkı ama tam bir belgesel içerikte olan albüm,  müzik marketlerde arşivlerde saklanmak üzere müzikseverleri bekliyor. Ben dinledim ve çok sevdim. Belki siz de dinlemek istersiniz.
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche