• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Leman Sam

Ben bir sokak şarkıcısıyım

6 yıllık suskunluğunu yeni bir albümle bozacak olan Leman Sam "Şarkı söylemeyi seviyorum... Konserde, yolda, dağda farketmez..."

Röportaj: GÖKMEN KÜÇÜKTAŞDEMİR

Bir sanatçının en büyük hayali sanırım ortaya koyduğu çalışmalardan sonra yıllar geçse de unutulmamak. Bugün medyada görülen bir çok insan bunun için elinden geleni yapıyor. Oysa sesi ve yorumuyla müzikseverlerin kalbinde taht kurmuş olan Leman Sam, unutulmamak adına fazla çaba sarfetmeden yıllar sonra verdiği konserlerle yine salonları ve hatta meydanları doldurabiliyor. 6 yıllık sessizliğinin ardından geçtiğimiz gün İzmir'e gelen sanatçının İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde verdiği konser hınca hınç doluydu. O şimdi yeni albümü tamamlamak için gün sayıyor. Leman Sam ile sıcak bir söyleşi gerçekleştirdik...
6 yıl önce 'İlla' adlı bir albüm çıkardınız. Hayranlarınız uzun zamandır yeni albümünüzü bekliyor. Yeni şarkılarınızı ne zaman dinleyeceğiz?
"Ben de yeni albüm için zamanın geldiğini düşünüyorum. Yeni albümüm bu yıl içinde kesin çıkmış olacak. Bu kez albümümü kendi firmamdan çıkarmayı düşünüyorum. Şimdiye kadar hep kendi firmamadan bir albüm çıkarmak istedim, ama nedense çevremdeki insanlar, 'koca Leman Sam bir albüm çıkarmak için kendine bir firma bile bulamamış derler' dedikleri için onlara inanıp hep albümlerimi başka firmalardan çıkarttım. Ve her seferinde de hüsrana uğradım. En azından kimse bana 'bu kez şunu yap, bunu yapma' diyemeyecek."
Sanırım daha önce bundan dolayı sıkıntılar yaşadınız?
"Evet yaşadım. Mesela yıllar önce yaptığım bir albümde Karadeniz Türküleri koymak istedim. O zamanki prodüktörüm Kamil Göksoy, 'Bir albüme Karadeniz Türküsü girerse o albüm asla satmaz. Aman sakın koyma' dedi. Tabii siz içinizden geçenlerin doğru olduğunu bilseniz bile sizi yönlendirenler nedeniyle istediklerinizi yapamıyorsunuz. Bu da hep içimde bir ukde olarak kaldı. Ondan sonra da insanlar Karadeniz Türküleri söylemeye başladıklarında ben buna çok üzüldüm ve taklit ediyor gibi görünmemek içinde kendi albümlerime almadım. Asılana bakasanız ben şimdiye kadar müzik piyasasından beklediklerimi alamadım. Belki 'sektör' demeliyim ama 'piyasa' tabiri bugün içinde bulunduğumuz durumu daha iyi anlatıyor."

MÜZİK PİYASASI
Nedir bu ayrıma götüren?
"Çünkü içinde bulunduğumuz ortam çok aşağılayıcı bir hal aldı. Müzik; fındık, fıstık piyasası gibi bir hale geldi, iyice yozlaştı. Ve ben buna çok üzülüyorum. Müzik bu kadar hafife alınacak bir şey değil. İşte bu yüzden müzik şirketleriyle ve bazı prodüktörlerle fazla ilişki içinde bulunmak istemiyorum. Son çıkardığım albümümün prodüktörü ile birçok sorun yaşadık. Albümün tanıtımını yapmadı. Ben kendi imkanlarımla tanıtımı için çaba harcayıp bir de klip çektim. Buna rağmen 'İlla' albümünün bu kadar geniş bir kitleye ulaşması ve sevilmesi beni çok mutlu etti. Ben yaşadıklarımdan dolayı albümdeki tüm haklarımı devrettim."
Türiye'de star olmaya doğru giden yolu nasıl görüyorsunuz?
"Türkiye'de sahne sanatlarında yer almanız tamamen yeteneğinizle değil kurduğunuz kişisel ilişkilere bağlı. Bu o piyasanın önde gelen isimleriyle ya da medyada ne kadar göründüğünüze bakılarak gelişiyor. Benim biraz kenardan bakmamın nedeni budur. Ben hiçbir zaman suyun başını tutanlarla yakın ilişkiler içine girmeyecek kadar özgürlüğüme düşkünüm. Kimseye 'hadi bana şöyle bir prodüksiyon yap' diyemem. Böyle olunca da yeteneğiniz ne olursa olsun kenarda kalıyorsunuz. Gerek bu düşüncelerim gerekse politik bakışım nedeniyle, biraz da dik kafalı oluşum nedeniyle büyük büyük paralar kazanıp, kendi prodüksiyonumu da kendim yapamıyorum."
Sanırım yeni albümünüz diğerlerinden biraz daha farklı olacak...
"İçimden geldiği gibi bir albüm yapacağım. Beni dinleyen değişmez kitlenin beni böyle sevdiklerini düşünüyorum. Bu yüzden de albümde çok aykırı bir şey olmayacak. Yalnız ilk kez beni daha iyi anlatan bir albüm olacak."
Konserlerinizde insanların karşısına operadan caza geniş bir repertuvarla çıkıyorsunuz. Ama türkülerin de sanırım sizin için önemi büyük. Yeni albümünüzde de türkülere yer verecek misiniz?
"Evet. Her albümümde bir türkü olmasını istiyorum. Nedense türküleri bambaşka bir duyguyla söylüyorum. Türkü söylemeyi çok seviyorum. İlk başladığım yıllarda Türkü söylemeyi pek beceremiyordum. Çünkü o zamanlar hep cover söylüyorduk. Ve arada da caz ve rock söylediğimiz de oluyordu. Türküler o zamanlar pek sahnelere de taşınmamıştı. Her yerde arabesk çok popülerdi. Gazeteci arkadaşlar beni hep caz sanatçısı olarak adlandırdılar oysa ben onlara "Ben caz söylüyorum, ama türkü severim" diye bağırıyordum. Belki ilerde bir türkü albümü çıkarabilirim.
Son albümünüzde herkes tarafından çok sevilen 'Gül Güzeli' adlı şarkı kızınız Şevval Sam'a aitti. Bu albümünüze de kızınızın katkısı olacak mı?
"Evet olacak. Hatta onun verdiği şarkının ismini albümün ismi yapacaktım ama bir başkası bizden hızlı davranıp kendi albümünün ismi yaptı. Şimdi bir başka isim arıyorum."

MÜZİKAL HAYALİ
Müzikallere büyük bir ilgi var siz ne düşünüyorsunuz?
"Yurtdışında yapılanları gördükten sonra Türkiye'de yapılanlara aslında müzikli oyun demek daha doğru olur. Ama verilen emeğe saygı duyuyorum ve onları alkışlıyorum. Bunların halkı müzikallere alıştırması ve daha iyilerini talep etmesi için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de yapılan en iyi müzikal bence Evita'ydı. Ve orada Zuhal Olcay ile dönüşümlü rol alacaktık. Ama biri benim ağzımdan bu işi kabul etmeyeceğimi söyleyince Evita'da oynayamadım. Ve bunun için de çok büyük üzüntü yaşadım. Bir zamanlar, 'En büyük hayaliniz nedir?' diye sorduklarında bir müzikalde yer almak diyordum. Ama sonra kimin röportajını okusam herkesin aynı hayali paylaştığını görünce artık bunu telaffuz etmekten kaçınır oldum. Ben herhangi bir sokak şarkıcısıyım. Metroda da, konser salonunda da, deniz kenarında da, dağlarda da söylerim."

Kendimden ödün vermedim
Şu an istediğiniz noktada mısınız?
"Benim en büyük hedefim kendimden ödün vermeden müzik sektöründe bir yerlere gelebilmekti ve unutulmamaktı. Unutalmamak için de hiçbir şey yapmamaktı. Şimdi görüyorum ki 6 yıl albüm yapmadan hala insanlar beni unutmadan konserlerimi dolduruyorlar. Bunun için çok mutluyum."

'Kendimi yalnız hissediyorum'
Devlet İstatistik Enstitüsü yaptığı son araştırmada Türk insanın mutlu olduğunu açıkladı. Siz bir sanatçı olarak mutlu musunuz?
"Bu araştırmanın sonucunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Türk halkı enflasyon altında ezilip, politik oyunlar içinde zaman yitiriyor, aile içinde bile baskı ve şiddet yaşıyor. Nasıl mutlu olabiller ki? Bense hem mutuluyum, hem değil. Kendi iç dünyamda çok mutluyum. Beni bağlayan hiç birşey yok istediğim zaman isteğim yere gider ve istediğimi yaparım. Özgürlüğüme düşkün, adaletli ve merhametli bir insan olduğum için kendimi çok beğeniyorum. Fakat yaşadığımız toplumun yavaş ilerleyişine ve hatta kimi zaman gerilemesine katlanamıyorum.
Kendinizi dinlemek için tercih ettiniz bir yer var mı?
"Kendime Ortaca taraflarında Kemaliye'de orman kenarında küçük bir köy eviyle birlikte bir tarla aldım. Toprakla uğraşmayı çok seviyorum. Sokaktan topladığım sakatlanmış bazı hayvanları da oraya götürdüm."

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche