• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Müzikle gelen değişim

 

 

 
Müzikle gelen değişim

 
Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR / ktdgokmen@gmail.com
CAZ AŞKINA GAZETESİ
 

"Müzik, hissin uğultusudur" der Oscar Wilde. Caz da birileri tarafından yaşanmış anların en güzel aktarımlarından biridir. Bende, bir nehrin akışına kendini bırakma duygusu uyandırır. Her an yeniden keşfetmeye sürükleyen notaların, bulunduğum mekanı ya da zihnimi doldurmasına izin verirken araştırmacı ruhumu ritimleriyle beslerim. Bir müzisyen değilim belki ama cazın verdiği enerjiyi yaşantımda ve  yazılarımda kullanmayı severim.

Bu enerji bugünlerde İzmir'i sarmaya hazırlanıyor. Büyük emeklerle 24. kez düzenlenecek olan İzmir Avrupa Caz Festivali, müziğin kültürler arasında nasıl dalgalandığını ve bize nasıl ulaştığını bir kez daha gösterecek. Almanya'dan gelen Masaa grubunda Arap şiirselliğini bulurken Sorin Zlat Quartet ile Romanya folklorunu hissedebileceksiniz. Belki onların size verdiği hissin açacağı kapıdan gelecek olan ilhamla siz de başka bir alanda başka bir fikre yelken açabileceksiniz.

***

Batu Akyol'un Türkiye'de Caz belgeselinden ve Caz Çok Zor kitabından da öğreniyoruz ki caz dünyanın gelişim sürecinde önemli bir kültürel etkiye sahip. Özelikle 1950 - 1960'lı yıllar arasında Amerika ile Rusya arasında yaşanan kültürel savaş dünyayı olumlu etkilemiş. Sovyetlerin Bolşoy Balesi'ne karşın Amerikalıların cazı...

Ve yine biliyoruz ki Amerika'dan dünyaya yayılan caza Türklerin de önemli katkısı var. Bunu ben değil Amerikalı caz tarihçisi Dan Morgenstern söylüyor. Nesuhi ve Ahmet Ertegün kardeşler Amerika'da 1947'de Atlantic Records adlı bir plak şirketi kurup çok sayıda caz müzisyeninin yetişmesine sebep oldular. Sadece onlar değil elbette. Onlar gibi pek çok ismin yanında bizim 9-8'lik ritimlerimiz onların bazı müzisyenlerinde büyük etkiler bıraktı ve kimi müzisyenler şarkılarının müzikal altyapılarını buna göre kurdular. Türkiye'de caz nasıl yeşerdi derseniz, o da ülkemizde yaşayan Beyaz Rusların, Ermenilerin ve Yahudilerin Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda yarattığı güzel etkiyle.

Sanat böyle bir şey. İnsanları ve toplumların birbirinden etkilenmesinden oluşur ve gelişir.

***

Müzisyen Wayne Shorter, "Farklılıklar çıktığında, fikirler ayrıştığında bir araya gelip konuşabilirsiniz. Cazın yaptığı da böyle bir şey" der.
Biz bugün farklılıklarımızdan keyif alıp bunu sanata ya da bilime çok fazla dönüştüremiyoruz. Ama bu, bunun yollarını aramayacağız ve bunu başaramayacağımız anlamına gelmemeli. Her zaman bir araştırma içinde olmalı ve hayatın olumlu yöndeki dönüşümüne katkı sağlamalıyız.
İzmir'e baktığımızda çok fazla caz dinleyebileceğimiz mekan yok. Kimi mekanlar da ara ara caz gruplarına yer veriyorlar. İlerleyen sayfalarda bu mekanların hangileri olduğuna şöyle bir bakacağız.
Şimdi, festival zamanı.
Bunun tadını çıkar İzmir.
 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche