• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Dali ve Doğançay

 

 


 

Dali ve Doğançay

 

Ünlü şair Dante, 14. yüzyılda yazdığı İlahi Komedya'da okurlarını ölüm sonrası bir yolculuğa davet eder. İtalyan edebiyatının bu en meşhur epik şiirinden, şiirde geçen gizemli seyahatten birçok sanatçı etkilenmiştir. Bunlardan biri de 20. yüzyılın en popüler sürrealist sanatçılarından biri olan Salvador Dali'dir.

***

Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde açılan Dali'nin resim sergisini gezerken bu etkiyi bir kez daha hissettim. Fahri Özdemir'in düzenlediği ve 2 Mart'a kadar sergilenecek olan tabloları incelerken, tasvirleri oluşturan çizgiler ve renkler beni bambaşka bir dünyaya götürdü. Hangi ruh haliyle bu resimleri yaptığını düşünürken, zihnimde hem bir maraton koştum hem de eğlendim...
Beni oraya çeken neden, birçok kişi için de aynıydı sanırım. Böyle bir sergiyi kaçırmak olmazdı... Trafiğe, yağmura ve birçok nedene rağmen orada olmak güzeldi. Merkeze vardığımda şimdiye kadar İzmir'de hiçbir ressama bu kadar ilgi gösterildiğine tanık olmadım.
Bu insanları oraya çekmeyi başaran İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne -her nekadar bozuk yollar ve altyapı sorunlarıyla dolu caddelerden geçerek sergi salonuna varsak da- teşekkür ediyorum.

***

Sergiyi, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Hülya Savaş'la Radyo Ege'de sevgili Eylem Aslan'ın E-Vitamini adlı programında konuşma fırsatı bulduk.
"Kendi sanatçılarımıza cimrilik ederek onlardan esirgediğimiz ilgi, aslında ülkemizin, gelişmekte neden daha kısa adımlar attığının bir göstergesidir" diyen Savaş, sanatın, iyileştirici ve eğitici gücünü anlattı yayında.
Dali'yi konuşurken, bir yandan da geçtiğimiz günlerde 84 yaşında kaybettiğimiz ünlü ressamımız Burhan Doğançay'ı da andık. Ve kendimize şu soruyu sormadan da edemedik: Acaba o gece oraya gelenlerden kaçı Paris, New York gibi dünyanın en önemli sanat merkezlerinde sergiler açan, yüzlerce esere imza atmış Burhan Doğançay'ı tanıyordu!

Salvador Dali çok önemli bir sergi. Devamını hem Büyükşehir'den hem Arkas Sanat Merkezi'nden hem de diğerlerinden bekliyoruz. Ancak, hangi dalla ilgilendiği önemli değil, kendi sanatçılarımızı da unutmamalıyız...

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche