• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Şirince ve kıyamet

 

 

 

Şirince köyünü

besleyen kıyamet

 

Ünlü yazar Amin Maalouf, "Yüzüncü Ad" isimli kitabının öyküsünü bir söylenti üzerine kurar. Kahramanı Baldassare Embriaco "1666 yılında dünyanın sonu gelecek" inanışına kendisini kaptırmamaya çalışan bir antikacıdır.
Fakat kıyamet alametlerinin bir bir ortaya çıktığını savunanların kulaktan kulağa bu kehaneti yayması karşısında, o da zamanla konuşulanlara ilgi duymaya başlar. Sonrasında da söylentilerle ismi anılan "Yüzüncü Ad" diye bir kitabın peşine takılıp seyyah olur. Öyleki yolu İzmir'e bile düşer...

***
Bugünlerde İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı eski bir Rum köyü olan Şirince benzer bir inanışa sahip çıkanları ağırlamaya hazırlanıyor.
Dünyada kendilerini "Mavi Enerji Grubu" olarak nitelendiren bir grup, 2006'ya kadar Şirince'de kıyametle ilgili çalışmalar yaptı. Bu çalışmaların ardından "Kıyametten yeryüzünde sadece Şirince ve Fransa'nın güneyindeki Bugarach köyü etkilenmeyecek" sonucuna vardı. İnanışa göre Hz. İsa, 22 Aralık 2012'de Şirince'ye gelecek ve köyde yaşayanları Maya takviminin kehanette bulunduğu kıyametten kurtaracak...

Şu an, 21 ve 22 Aralık günü için köyde kalacak yer bulmanız imkansız. Ama çadır kurmak isterseniz, çadır alanları kiralanmaya başlanmış. Çadır satışlarında da artış olduğu söyleniyor. Gün yaklaştıkça söylentilerin dozu da artıyor. Dünya kararacak diyerek mum, fener gibi aydınlanma araçları alanların yanında yemek stoku yapanlar da var... Köye gelecekler arasında ünlü şarkıcı Madonna'nın olma ihtimali kulaktan kulağa yayılıyor. Bölgeye ve bu inanışa olan ilgi bu söylentiyle daha da artıyor. Sadece Madonna'yı görme ihtimali için bile Şirince'ye gidenler olacağa benziyor. O gece için birkaç televizyon da Şirince'den canlı yayın yapmaya hazırlanıyor.

***

Bir de işin bir diğer tarafı var. Esnaf, "Bir deli kuyuya taş attı, 40 akıllı çıkaramıyor" dese de, açılan işlerinden memnunlar. Aralarından bazıları, "Bu kıyamet olayı birkaç gün uzasa keşke" diye bakıyor. Tabii kıyamet bu, kısa süreni makbul. O yüzden rezervasyonlar 1 ya da 2 günlük.

Şirince'nin en sivri dilli ismi dilbilimci Sevan Nişanyan da 22 Aralık için hazır. O da her ihtimale karşı kıyamet partisi veriyor. Sınırsız şarap, karavana ve iyi müzik vaat ediyor.
İnsanlık var olduğundan bu yana bu tarz senaryolar hep üretilmiş, bundan sonra da üretilecek. Birileri avucunu kaşırken, birileri yine kendini güvende hissetmek isteyecek. Tavsiyem Şirince'ye gidecek olanların, doğanın ve tarihin tadını çıkarmaları. Çevrelerine daha iyi bakmaları. Çirkinliklerin ve kötü düşüncenin olduğu yerdedir kıyamet. İyiliklerin ve güzelliklerin içinde barınmaz. Orada sadece huzur vardır. Bir son varsa, zaten ondan kaçış da yoktur. Herkese iyilikler ve güzellikler dilerim.

Dipnot

13. Uluslararası Kısa Film Festivali'nin son 2 günü. Bugüne kadar festivale destek veren kurumlardan biri Fransız Kültür Merkezi... Kentin merkezinde sanatseverlere yarattığı bu imkandan dolayı Fransız Kültür Merkezi yönetimine teşekkür ederim.


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche