• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Gönül

Gönül

Gökmen Küçüktaşdemir

Büyük dostlukların, vazgeçilmez arkadaşlıkların, önemli sırdaşlıkların, sevgili hanesine yazılanların ve yakın akrabaların yer aldığı daimi cennet bahçesidir gönül. Ancak içeriden açılan mütevazi kapısının ardına geçebilirsen görebilirsin barındırdığı güzellikleri. Bazen beklemektir, içinden geçen sesi duyuruncaya değin… Bazen sabretmektir varlıkta, yoklukta, iyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta… Vicdanının sesine kulak vermeyen, onurunu ezdiren, nefsini hakim olamayan ve vefa göstermeyenlerin arasında ise zenginliktir. İnsan değerli bir hazineyse, gönül onun en nadide eseridir.

***

Zordur gönüllere girmek, kazanmak bir insanı. Belki birini överken bu nedenledir, “gönülleri fetheden” denilmesi. Vermeden alanlar hep kaybedenlerken karşısında, o sevmeyi bilenleri sahiplenendir. Yunus da şöyle anlatmıştır gönüllere girmenin en yoğun ve meşakkatli ibadetlerden daha hayırlı olduğunu;

"Yunus Emre der Hoca, gerekse var bin hacca

Hepisinden eyice bir gönüle girmektir."

Gökyüzünde bir yıldız kaydığında kimseyi kırmadan, incitmeden geçecek bir ömür dile kendin için. Var mıdır daha iyisi bilmem ama pişmanlık fayda etmez kırılan gönül karşısında. Parçalandıktan sonra yapıştırılan bir cam bardaktan kim su içmek ister? Hoş gör, sen de hoş görülür olursun dünü kayıp, bugünü telaşlı, yarını meçhul bu evrende.

***

Gönül sahibi, yol olur varmak isteyene, yol dil olur anlamak isteyene. İzde bereket var, gönülde nur. Işığına takılan olmak iste. Ararken insan gönlünden geçen ilaç olur. Söz dinlerken sözün özü bin yakuta bedel olur. Ararken önce içine bak, orda yoksa bu alem sana dar olur. İyilikler, güzel düşünenlerle birlikte olur.


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche