• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Berna Ergin Söyleşi

 

Yıldız olmak isteyenlere
şans kapılarını aralıyorlar
 
 
Gökmen Küçüktaşdemir
 
 
Reklam, dizi ve sinema sektörü her zaman yeni yüz arayışında. Şans kapısı açıldığında oradan geçip bunu iyi değerlendirenlerin bir yıldız olması içten bile değil. İşte İzmir'de bu kapıyı aralayanlardan biri Berna Ergin Cast Office. Çok sayıda proje için kamera önüne geçecek yetenekli insanları bulup çıkaran Berna Ergin, ajanslarına dahil ettikleri kişilere önemli fırsatlar yarattıklarını ve onları yaptıkları anlaşmalarla koruduklarını söylüyor. Ekranların yeni yıldızlarını belirleyen Berna Ergin Ajans'a katılmak için yapmanız gereken www.bernaerginajans.com cast başvuru formu doldurmak. Medyanın içinde aldığımız görevler sayesinde yıllar önce tanıma fırsatı bulduğum sevgili dostum Berna Ergin, "Biz, gençlerin geleceklerini aileleriyle birlikte inşa ediyoruz" diyor.


 
- Uzun yıllar medyada görev yaptınız, İzmir'in sevilen isimlerinden biri oldunuz. Bir cast ajansı kurma fikri nerden çıktı? Ajansınızın yaptığı işlerden biraz bahseder misiniz?


Teşekkür ederim. 1995 yılından bu yana sektörümüzde isim yapan değerli isimlerle çalışma ve deneyim kazanma fırsatı buldum. Canlı yayın tecrübelerinin yanı sıra, kamera arkası ve önünde pek çok organizasyonda emek vermek, sevdiğin işi yapmak müthiş bir duygu. Medya sektörüne gönül veren, hayallerinin peşinden gitmek isteyen tüm arkadaşlarımıza; İzmir'de de bu işin özenle yapıldığını ve ulusal kalitede işler çıkarılabildiğini göstermek niyetiyle ajansımızı kurduk. İzmir'de yaşayan yetenekli oyuncuları ön plana çıkarabilmek, sektöre eğitimli yeni yüzler kazandırabilmek adına da cast ofisimizi fotoğraf stüdyomuzla birlikte 3 yıl önce Karşıyaka Bostanlı'da açtık.
Tam hizmet ajansı olduğumuz için zaten prodüksiyon, reklam çalışmaları, TV programları ve kısa film, dizi, sinema projeleri yapıyorduk, ancak disiplinli güvenilir ajans bulmakta güçlük çekiyorduk. Üstelik çevremden de, "Çocuğumuzu kime emanet edeceğiz? Ekranda yıllardır görmeye alışık olduğumuz birine güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz?" gibi istekler gelince, butik bir cast ajans açalım ve kendi ekibimizi oluşturalım istedik.
Berna Ergin Cast Office olarak bir yandan, reklam, dizi, sinema filmi, katalog gibi çalışmalara oyuncular temin ederken, diğer yandan profesyonel moda katalogları, reklam prodüksiyon ve tanıtım filmi çekimleri gerçekleştiriyoruz. Özdilek, Çetmen Mobilya gibi kurumsal firmalarımızın ihtiyaç duyduğu aile yüzleri de her yıl ajansımızdan seçilmektedir.
Yapım şirketi olarak turizm, dekorasyon, moda, magazin, aktüel, emlak gibi televizyon programları, internet dizileri, sinema çalışmalarına devam ediyoruz.
Yetişkin, çocuk ve bebek adaylarını özenle seçen ajansımızın binlerce üyesi olmamakla birlikte, birçok duayen yönetmenin ve reklam ajanslarının konsept  projelerine, film yapım şirketlerine gelen istek ve roller doğrultusunda özenli bir şekilde yeni yüzler, profesyonel oyuncular, temin ediyoruz. 
Model olarak adlandırdığımız tüm kadromuz, değişik branşlarda, yeteneklerine göre gruplandırılmakta. Çalışmak istedikleri branşlara göre hostes, sunucu, manken, oyuncu olarak ilk kayıt oldukları andan itibaren, kendilerini gelen işlere göre yönlendiriyoruz.
Bunların yanı sıra Berna Ergin Ajans; festivaller, defileler, butik organizasyonlar ve sosyal sorumluluk projeleri düzenliyor. Profesyonel stüdyosunda katalog çekimleri yapan, profesyonel teknik kadrosu ile tanıtım filmleri çeken ajansımız, grafik tasarım konusunda uzman ekibiyle hizmet vermektedir.
 


- Çok sayıda firmanın marka yüzü ajansınızdan çıkıyor. Kısa zamanda bu başarıyı nasıl yakalayabildiniz? Başarı için nelere dikkat eder, nelere önem verirsiniz?


Başarılı olmak için düzenli bir aile yaşantınızın olması ve mutlu olmanız gerekir. Sevdiğiniz işi yapıyorsanız zaman su gibi akıyor. 7 / 25 çalışıyoruz desem abartılı olmaz. Doğru seçimler size başarıyı getirir. Hem yol aldığınız size renk ve değer katan ekibiniz hem de çalıştığınız firmalarda seçici olmak çok önemli. Ekip ruhuna önem veriyorum. Gelen herkes değerli, misafir asla değil, ailemizin bir parçası Dolayısı ile ailelerin ajansıyız ve samimiyet olan her yerde varız. Gelen kişi ve kurumsal firmaları iyi anlamaktan geçiyor sanırım. Gerçekten iyi anlatıyorsunuz ve çözüm üretebiliyorsunuz herkese. Yaratıcılığınıza da izin veriliyorsa özgür çalışıyor ve üretebiliyorsunuz. Son günlerde yaptığımız viral reklam çalışmamız 6 milyon kişiye ulaştı. Bir haftada en çok yorum alan, izlenen ve paylaşılan video oldu. İzmir marşı ile yapılan prodüksiyonumuz çok beğeni alınca, gelen talepler arttı ve sosyal medya için tanıtım videoları tasarlayan yaratıcı bir ekip kurduk.BAŞARI ÖDÜL GETİRDİ

- Sektöre yeni yüzler ve yeni isimler kazdırmanın zorlukları ve güzellikleri nelerdir? 


 Zorluğu çok zaman alması, sabır istiyor. Ben gelen herkese öncelikle şunu söylüyorum. Sadece tiyatroda oynamış olabilirsiniz, sadece küçük sahnelerde rol alarak başlamış olabilirsiniz ama ne olursa olsun bir showreel'iniz olmalı. Showreel Prodüksiyonu'nda oyuncuların oynayabilecekleri rolleri ve potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri senaryoları bir araya getirip biz de çekiyoruz. Bu metinleri oyuncularla beraber seçip ayrı sahneler halinde çekip kurguluyoruz. Oyuncular, sadece daha önce oynadıkları rolleri değil, fırsat verilirse hangi rollerde oynayabileceklerini, oynamak istediklerini gösterebiliyorlar. Aynı zamanda, herkesin ilk bakışta keşfedemediği farklı yönlerini sunabilme şansları oluyor. Böylece, çekilmiş olan showreel’i izleyen yapımcı, yönetmen veya cast direktörü, bir oyuncunun kendi seçimiyle sergilediği performansını ve oyun çeşitliliğini izleme fırsatı buluyor. Ve önemli bir kısır döngü kırılmış oluyor. Güzelliklerine gelince, saymakla bitmez. Ailelerin yüzündeki tebessüm, gurur duyma ifadeleri ve telefon açıp teşekkür ettikleri anlarda benim sabaha kadar ağlayasım geliyor. Çok ama çok mutlu oluyorum. Başarmanın verdiği haz hırsla karıştırılmamalı. Ne yaptığınızdan çok nasıl yaptığınız ve zevk alıp almadığınız önemli bence. Bu işin ödülleri de var elbet. Hele çocuklardan gelince daha da anlamlı. Kolejlerin düzenlediği söyleşilere, yarışmalara katılıyoruz zaman zaman ve 2016 yılına Kocatürk Koleji'nden En İyi Cast Ajansı ödülü alarak girmek bizi heyecanlandırdı.
HAKLARI KORUNUYOR

- Cast ajanslarına insanlar pek güveniyor gibi görünmüyor günümüzde. Bunu nelere bağlıyorsunuz? İnsanların çekinceleri nelerdir? Aileler bu işlere nasıl bakıyor?

Tam da üzerinde en çok konuşulan, sosyal forumlardan, aile içi sohbetlere dek sık sorulan bir konuya değindiniz. Aileler endişeli çoğu zaman, araştırıp geldikleri için biz çok sıkıntı yaşamıyoruz. Genelde aileler bilinçli ancak kafalarındaki soru işaretlerini aydınlattığımızda güven tazeleniyor. Her meslekte olduğu gibi bizim işimizi de yaptığını ya da yapabileceğini sananlara tanık oluyoruz. Yeri belli olmayanlara, otellerde başvuru alanlar dikkat edilmeli mesela! Binlerce lira kayıt parası, her yıl aidat, fotoğraf yenileme ücretleri de aileleri sarsan konular. Her emeğin bir karşılığı var elbette. Biz de sisteme kayıt, grafik, web master, fotoğraf ekibimize vermek için bir kereliğe mahsus sembolik bir rakam alıyoruz. Sonrasında onlar adına yıllarca çalışıyor, güncellemeler yapıyoruz. Berna Ergin Ajans'a kayıtlı olan herkese iş çıktığında haklarını koruyor, ücretlerini iş bitiminde hemen veriyoruz.İZMİR PLATO OLACAK

- Sinema ve dizi sektörünün kalbi İstanbul ama İzmir'de de bir şeyler yapılmaya başladı gibi. İzmir'in bu konudaki potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Gelecekte İzmir'de nasıl projeler hayata geçebilir? 

Bu seneden itibaren İzmir, plato olacak! Şimdiden dört dizinin seti kuruldu, kuruluyor. Marmaris, Çeşme, Foça gibi arka bahçelerimizde pek çok sinema reklam filmleri için kurulan setler de cabası. Hayat Sevince Güzel, Ildır’da çekiliyor. Aşkın Ege halini anlatıyor. Rengarenk dizisi de İzmir’de çekiliyor. Ünlü bir oyuncunun her şeyden kaçıp, tanınmadığı bir yere sığınmasını ve aşkı bulmasını konu ediniyor. Uğur Yücel ekrana dönüyor, Yücel’in dizisi de İzmir’de çekilecek. Son olarak Halit Ergenç’in başrolünü oynayacağı ve neredeyse herkesin deneme çekimine girdiği Vatan Haini var. Vatan Haini dizisinin bir bölümü de İzmir’de çekilecek. Hatırlarsanız gecen sezon da Güneşin Kızları ilk bölümler şehrimizde çekilmişti. Ege dizileri çok revaçta. Tire, Torbalı, Ödemiş'te halen devam eden yapımlar var. Artık İstanbul’da dizi çekmek inanılmaz  zor. İnsanlar bıkmış. Evlerini, ofislerini vermiyor ya da hep aynı mahallelerde çekim yapılıyor. Bütün dizilerin resimleri neredeyse aynı. O nedenle İzmir dizilerin yeni adresi oluyor. Umarım yakında İzmir’de de aynı sorun yaşanmaz.

- Bir izmir projesi olan DİP adlı diziye de siz destek veriyorsunuz.. Bu projeden ve sizin bu projeye olan katkınızdan biraz bahseder misiniz?

Öncelikle İzmir'i en iyi burada yaşayanlar, bu havayı soluyanlar anlatabilir diye düşünüyorum. İstanbul'dan ya da yurtdışından gelen profesyonel ekiplerin yapmış oldukları prodüksiyonları başarılı buluyorum ama buradan olmadıkları için mutlaka zincirleme bir sıkıntı yaşanıyor. Reklam filmiyse kampanya yanlış olabiliyor, sinema filmiyse yerler işlenirken hatalı olabiliyor vs. Kısaca, bu dizinin senaristi yapımcıları ve ekibi o kadar muazzam ve özenli ki sizi de çağıran işte tam da bu inanç. Her alanda yanlarındayız.

“DİP” adlı projenizdeki cast çalışmalarınız nasıl başlıyor, nasıl gelişiyor ve nasıl sonuçlanıyor?

İlk önce senaryoyu okuyoruz. Önceliğimiz elbette iyi kalemler. Gökmen Küçüktaşdemir'i, yani seni, uzun yıllardır tanırım. Keyifle, başarılı çalışmalarını takip ettiğim bir arkadaşım olmandan öte, hayalini kurduğun her şeyi hayata geçirmenle tanınıyorsun yüreğimde. Dolayısı ile bu projeye çok inandık. Eğer senaryoyu beğenmemiş olsaydım, buna oyuncu ikna etmem de imkansız olabilirdi diye düşünüyorum. Sonrasında yaratıcılık katabilecek miyim ve buna izin verilecek mi diye hemen senarist ve yönetmen görüşmesi yapıyoruz. Ne bekliyorlar bizden ve ajansımızdan? Ben ne anladım? Bütün bunların toplantısı yapıldıktan sonra  kafamda belirlediğim oyuncular başta olmak üzere, başta ekibimizden ve tiyatrolardan özellikle karaktere uygun olduklarını düşündüğüm oyuncuları deneme çekimlerime alıyoruz. Bu projede sosyal medyadan destek alarak yeni yüzlere de şans tanımak istedik. Deneme çekimleri sırasında profesyonel olmayıp bizi şaşırtan ezberini iyi yapmış, duyguyu bize geçirebilen pek çok genç arkadaşla tanıştık. Hatta nadir olan bir şeyi deneyimledik. Bir genç erkek arkadaşımıza başrol verdik. Yapımcı ve yönetmenlerimiz ile beraber gerçekleştirdiğimiz 15 gün süren deneme çekimlerimizde tek tek oyuncular, oyuncu kadromuz oluştu. Oyuncu seçimine dair son alarak şunu söyleyebilirim ki; yönetmenimiz, senaristimiz ne istediğini iyi biliyordu. Oyunculuk deneyimlerinin az oluşu bizi biraz zorladı. Ama oyuncu koçumuz Aziz Özuysal  inanılmaz bir iş çıkararak bize çok yardımcı oldu. Dizimizin ruhunu çok iyi besleyeceklerine inandığımız güzel bir kadro sağlam geliyor.


Teşekkür ederim. Oyuncu seçim yaparken en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Zamanında gelen, disiplinli, işini ciddiye almış, hazırlıklı gelmiş olan, zeki oyuncuları seviyoruz. Ama bizler için en önemlisi, deneme çekiminde rolu alıp giden oyuncu. Bizi kendine hayran bırakanlar onlar.

Oyuncuların 4 gözle beklediği projeler için çalışıyorsunuz.
 Bize biraz çalışmalarınızın  içeriğinden bahseder misiniz? 

İşte bu rol tam da şu kişiye uygun diyebileceğim ekibim ve tüm Türkiye'deki cast direktörleri, film yapım şirketleri ile ortak bir mail havuzumuz sayesinde 7/25 çalışıyoruz. Her zaman en doğru zamanı beklediğimi düşünürüm herkesin hayrına. Ve şimdi işte o doğru zaman. İzmir bu yıl ve önümüzdeki yıllar dizi sinema çeken yapımcıların ve yönetmenlerin platosu  olacak. Şanslıyız. Oyuncularımızın da tüm bilgi eksiklerini gidermeleri, her geçen gün kendilerine daha çok şey katmaları gerektiğini düşünüyorum. İş bizden geçiyor ama bizde bitmiyor. Sonuçta showreeller tamamen kişisel, giydikleri kostüme kadar, tüm seçimlerinizden siz sorumlusunuz.Ajansımıza gelen herkesin sadece bizden beklentileri olmasını doğru bulmuyorum o yüzden, her şekilde kalplerini açmaya hazır olmalarını diliyorum. 

Profesyonel oyuncular, oyuncu adayları ve yeni yüzler sizinle tanışacağı zaman onlardan beklentileriniz nelerdir?

Günde en az 30 online başvuru alıyoruz. Her gün “tanışma” teklifi alan biri olarak başta söylemem gerekir ki bu imkansız. Binlerce kadrosu olan ajansları anlayamıyorum bu yüzden. Profesyonel oyuncularla, proje bazlı tanışmak, onları işte tanımak, verilen rolü hakkıyla yaptığında mümkün oluyor.  Çünkü o zaman işte tanışmak için bir neden oluyor. O zaman birbirimizi daha iyi anlıyoruz. Aksi takdirde birlikte Türk kahvesi içerek bir yere gelmemiz mümkün değil. Kahve içerek o kişinin nasıl bir oyuncu olduğunu anlamak gibi müthiş bir gücümüz yok. Eğer bir oyuncuyu tanışmaya davet etmişsek mutlaka yanında CV, headshot ve olmazsa olmaz showreel getirmesini bekliyoruz. Genç istekli arkadaşlarımızı da aynı şekilde tanıyarak, nasıl yol alması gerektiği konusunda yönlendirmeler yapıyoruz. Aziz Özuysal çok değerli bir eğitmen ve öğrencilerine iyi birer oyuncu olmaları için gereken tüm yaşam derslerini veren, sağduyulu bir cast yönetmeni ve çok iyi bir oyuncu. Her Pazar ajansımıza gelerek yeni başlayanlar ve iddialı gelecek vadeden gruplarımızla saatlerce birebir ilgileniyor. Kamera önü oyunculuk eğitimi alan pek çok üyemiz, ajansımız aracılığı ile  ekranlarda gördüğünüz tüm dizi ve sinemalarda rol alıyor, deneyim kazanıyor
 
- Gelecekle ilgili düşüncelerinizden bahseder misiniz?

Ege’de aile ajansı olarak istikrarla yol alan bir ajans olabilmek, güvenilir bir şekilde ailelerin tek ajansı olmaya devam etmek bizim hedefimiz. 3 aylık bebekten, 77 yaşa hitap etmeye devam etmek istiyoruz. Herkesin rüyalarını ve hayallerini gerçekleştirebilecek bir sihirli değneğe sahip olmak için çalışıyoruz. Özgüveni yüksek nesillere kıvılcım olabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz.


 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche