• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Bold Pilot geliyor!


 


Bold Pilot geliyor!


 
Her istediğimize, istediğimiz an kavuşamaya biliriz. Bir şeyler için geç kaldığımızı da düşünebiliriz ama bu 'neyi, ne kadar istediğimizle ve vazgeçip geçmediğimizle' ilgili olarak değişir. Başarı; sevgiye, istikrara ve mücadeleye tutkundur. Bir şairin en güzel şiiri henüz yazmamış olduğudur, bir doktor için en büyük başarı henüz karşılaşacağı en zor vakanın ardındakidir. Bir yarışçı için sadece yarışı birinci tamamlamak yetmez, en iyi zamanlamayı yapması gerekir. Dünya üzerinde hala kırılamayan pek çok rekorun bugünkü sahibi, azim ve kararlılıkla devam ettikleri için, başarının altına imza atanlardır. Bunun yanında pek çok konuda ipi göğüsleyebilirsiniz ama aynı zamanda insanların kalbinde de yer etmeniz... Ve yıllar geçse de unutulmamanız... İşte bu çok zordur!


***


Yarın vizyona "Şampiyon" adında bir film giriyor. Şampiyon, 90'lar Türkiye'sine damgasını vurmuş ve 1996 Gazi Koşusu'nda kırmış olduğu 2.26.22'lik rekor halen geçilememiş olan Bold Pilot ve Halis Karataş'ın hikayesidir. At yarışları pek ilgi alanıma girmese de Bold Pilot'ın rekorları alt üst ettiği 1996 yılındaki efsane Gazi Kupası Koşusu'nu izlemişliğim vardır. Ali Kayakıt'ın müthiş yorumuyla, "En dış kulvardan Bold Pilot geliyor" diye bağırarak anlattığı yarış unutulmazlar arasındadır. Bold Pilot, bu yarışı izleyenlerin ve at yarışlarına biraz meraklı olanların finish çizgisi ile birlikte kalplerine de girmeyi başarmıştır. O günlerde yarışlar, sadece onu izlemek isteyenler için dolup taşardı. Hatta o kadar çok sevildi ki yarış hayatı bittikten 10 yıl sonra sevenleri onu yeniden görmek için örgütlendiler ve kendisine bir jübile yapılması için yeniden hipodroma çıkarılmasını sağladılar.
"Şampiyon" filminde Bold Pilot'ı canlandıran at kendisi gibi kapkara olan oğlu Ganesh'tir. 3 yıl önce 22 yaşında kaybettiğimiz Safkan İngiliz atı Bold Pilot, ilk yarışını 28 Mayıs 1995'te İstanbul'da kazandı. Yarış hayatı boyunca 30 kez start alan bu safkan; 21 kez birincilik, 4 ikincilik, 2 kez üçüncülük, 2 kez de dördüncülük aldı ve sadece 1 kez tabela dışında kaldı. Aslında hikayenin önemli kısmı o yıllarda genç ve gelecek vadeden bir jokey olan Halis Karataş'la buluşmasıdır. Karataş'la olan ilişkisi gerçekten çok farklıdır. Hatta atın sahibi Özdemir Atman'ın kızı Begüm Atman'la da bu at sayesinde yakınlaşır ve arkadaş olurlar. Arkadaşlıkları ilerleyen zamanda evliliğe kadar gider.


***


Atlarla insanlar arasında her zaman özel bir ilişki vardır ve zaman zaman bu, beyaz perdeye de yansır. Pek çok filmde onları kimi zaman bir savaşın ortasında, bir kavganın içinde, kimi zaman bir aile dramının ortasında kimi zaman da yarış pistinde izledik. Dostluklarına, sabırlarına, özverilerine ve mücadelelerine hayran olduk. Bu filmlerden yarış atları konu olarak seçenlerden bazıları: Hayalperest, 1973 yılı yapımı Şampiyon, Zafer Yolu, Hidalgo ve Yarış Aşkı'dır... Aslında bu ilişki sadece filmlere konu olmaz, edebiyat eserleri ve tiyatro oyunları da payını alır. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde İZSANAT'a Bornova Şehir Tiyatrosu'ndan ve onların "Küheylan" adlı oyunundan da bahsetmiştik.

Bold Pilot'ın en önemli özelliği şuydu: Yarışta arkada kalmış olsa da yarışı bırakmazdı ve son ana kadar mücadele ederdi. Biz hayvanlara iyi örnek olmakta yetersiziz ama onlar bunda çok iyiler...

Şampiyon, seni hiç unutmayacağız...
 
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche