• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Harry Potter olmak


Harry Potter olmak


Çocukluğunda herkesin bir kahramanı vardır. Benimki Süperman'di... Bu, Clark Kent'in bir gazeteci olmasından mı, yıllarca benim de gözlük kullanmamdan mı, sahip olduğu güçlerden mi, yoksa ismimin ona yakınlığından mı kaynaklanıyor, bilmiyorum... Ancak geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir deneyim sonrasında kendimi bir an Süperman gibi hissettiğimi söyleyebilirim.
Sadece gözlerinizi kullanarak bir cismi hareket ettirdiniz mi hiç? Ben yaptım... Odaklandığım bir objeyi yerinden kaldırıp bir başka yere taşıdım... Başta biraz zorlansam da bunu gerçekleştirdim... Çok ilginç bir duyguydu... İmkansız mı? Belki...

 

İLAÇSIZ ÇÖZÜM

Aslına bakarsanız olay tam böyle olmadı... Anlattıklarımın hepsi bir oyun... Doğru olan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından, astronotların zihinsel aktivitelerini güçlendirmek için geliştirilen bir sistemi deneme şansına sahip oldum. Sistem ilk kez, İzmir'de hizmet veren Pozitif Manevra Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde kullanılmaya başlandı. Uzman Danışman Psikolog Manolya Özek & Klinik Psikolog Pınar Özgüner tarafından kurulan Pozitif Manevra Psikolojik Danışmanlık Merkezi'ni ziyaretim sırasında NASA patentli sistem hakkında önemli bilgiler edindim.
"Play Attention" isimli program, hiperaktivite (aşırı hareketlilik) hastalarına ilaçsız tedavi olanağı sunuyor.
Günümüzde sıkça duyulan ve genelde çocuklarda görülen dikkat eksikliği hiperaktivite önemli bir sorun.
Cihazı ilk duyduğumda, bu sorunu çevremde yaşayan yakınlarım ve onların çocukları aklıma geldi. Ben de merakımı yenmek için bu sistemi anlamaya ve tanımaya çalıştım...

BEYİN GÜCÜ

Son teknoloji kullanılarak üretilen cihaz, görsel takip, hafıza ve uzun süreli dikkati test eden uygulamalardan oluşuyor. Kola takılan bir alet sayesinde beyin dalgalarını okuyan cihaz, bilgileri kablosuz olarak bilgisayara gönderiyor. Gerçek zamanda işlenen bu bilgiler ekrana yansıyarak, bireyin sadece beyin gücüyle 3 boyutlu uygulamaları yönetmesini sağlıyor. Son derece hassas sensörlere sahip cihaz, dikkat kaybı olduğunda hemen uygulamayı donduruyor. Bu işlem sonrası detaylı bir istatistik tablosu çıkardığından beyin fonksiyonların işleyişi hakkında da detaylı bilgi sağlamak mümkün... Bu raporlama işlemiyle her seans sonunda hangi durumda olduğunuzu da öğreniyorsunuz.
Dikkat eksikliği, bireyin okul hayatını, dolayısıyla geleceğini olumsuz yönde etkiliyor. Çok sayıda arkadaşımın bu sorun nedeniyle girdiği işlerde dikiş tutturamadığını biliyorum. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu gelişim sorununu "Play Attention" tedavisi ile ilaç kullanmadan çözmek mümkün.

BAŞARI İÇİN ÖNEMLİ

Dikkat, konsantrasyon güçlüğünün beraberinde birçok problemi de beraberinde getiriyor. Sistem, odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırmakla beraber, dikkatin dağılmasını engellemek, hafızayı ve görsel organizasyon becerisini artırmak gibi temel becerileri geliştiriyor. Bir konuda odaklanma ve dikkat eksikliği problemi olan insanlar uzun vadede yararını görüyor.
Bu programı sadece dikkat eksikliği olanların kullanmadığını vurgulayan Manolya Özek, yurtdışında sporculardan akademisyenlere her kesim tarafından kullanıldığını ifade etti. Özek, "Bu program hem tedavi edebiliyor hem de bireyin mevcut beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yarıyor. Bu teknolojiden herkes yararlanabilir" dedi. Özek cihazın kullanılmasıyla sınıfta ya da iş yerinde mutlu ve başarılı olabilmek için gerekli becerilerin geliştiğini söyledi.
Pınar Özgüner de sistemin içindeki eğlenceli oyunların önemli öğrenme becerilerini kolaylaştırdığını belirtti.
Siz ya da çocuğunuz böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız hem bu durumu ortadan kaldırabilir hem de Harry Potter, Star Wars'taki Luke Skywalker veya benim gibi düşünce gücünüzle nesneleri oynatmanın ilginç deneyimini yaşayabilirsiniz.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche