• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

İpekyolu'nun getirdikleri

 


İpekyolu'nun
getirdikleri 
 
İpekyolu tarih boyunca sadece bir ticaret güzergâhı olmadı. Fikirlerin, dinlerin, orduların ya da farklı kültürlerin ve bu kültürel deneyimleri aktaran bilgelerin ve gezginlerin takip ettiği bir yol da oldu. Dolayısıyla Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan bu yolun insanlık tarihinde çok önemli bir yeri var. İşte bu tarihi önemin farkında olan Ege Üniversitesi, bu yıl 7. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri'ni ‘İpekyolu Sanatçılarını Ege’de Buluşturuyoruz’ sloganıyla hazırladı. 31 Aralık tarihine kadar sürecek olan etkinlikler, geçtiğimiz günlerde benim de katıldığım, Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi'ndeki sergi açılışı ile başladı. Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği tarafından düzenlenen İpekyolu temalı sergide birbirinden değerli 32 eser herkes gibi beni de gülümsetti.
 

***
 

7. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri'nin programında 150 etkinlik var. Bunların içinde sergi, çalıştay, kongre, konser, opera, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği etkinlikleri yer almakta. Uluslararası sanat forumlarını da kapsayan programda Geleneksel Türk Sanatları için de ayrı bir bölüm açıldı. Hatta programda benim de 28 Ekim'de "Sanat ve yoga" adlı bir sunumum yer almakta.

En önemli etkinler içinde, İpekyolu üzerindeki ülkelerin seçkin sanatçılarının katılımı ile 26 Eylül-2 Ekim 2017 tarihleri arasında Kuşadası Belediyesi İşbirliği ile uluslararası bir sanat çalıştayı bulunuyor. İpekyolu temasını sanat eserlerine taşıyacak sanatçılar, 8 gün sürecek çalıştay boyunca Kuşadası halkı ile de bir arada olacak. Bu arada Bayındır Belediyesi işbirliği ile 28-29 Eylül  2017 tarihleri arasında Bayındır Yahya Kerim  Onart Kültür Merkezi’nde de Uluslararası Türk Tarihi, Sanatı ve Folkloru kongresi  düzenlenecek. 60 akademisyenin 17 oturumda bildirilerini sunacağı kongre dışında; Türkiye’den çeşitli üniversitelerden sanatçıların katılımıyla 9-16 Ekim 2017 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Mimarlık Fakültesi’nde ‘Ulusal İpek Yolu Sanat Çalıştayı‘nın da yapılacak.
Ege Üniversitesi'nin bu çok kapsamlı programına baktığınızda, rektörlüğe ciddi bir mali külfet çıktığını düşünebilirsiniz. Ama sponsorların katkısıyla neredeyse üniversitenin cebinden hiç para çıkmadı. Tabii burada Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bilgehan Gültekin ve ekibinin çabalarını göz ardı etmemek lazım. Halkı sanatla buluşturan, bu çok kapsamlı etkinlik için Ege Üniversitesi'ne teşekkür ederiz.  
Umarım kültürel bir misyona da sahip olan İpekyolu, bu görevinden hiç uzaklaşmaz. Ve sanat, her daim bu yolda kendini gösterir.
 
 
 

Bir hayalden çıkan
"Çeşme Blue Art"


 
Hafize Horasan, bir kadın girişimci. Bir bankada çalışırken kurduğu hayali, bugün gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içinde. 29 Eylül Cuma günü resmi açılışı yapılacak olan Çeşme Blue Art ilçeye hareket getirecek. Farklı etkinliklerin de yapılacağı stüdyoda müzik, dans, bale, pilates, zumba ve yoga dersleri verilecek. Daha açılışını yapmadan öğrenci akınına uğrayan Çeşme Blue Art'ta birbirinden değerli eğitimciler görev alıyor. Dans hocası ve kurumun müdürü Oya Bab, "Hafize Hanım yaptığı yatırımla Çeşme'de yaşayanlar için çok önemli bir kapıyı araladı. Öğrencilerimiz Çeşme Blue Art'ta hem çok iyi vakit geçirecek hem sosyalleşecek hem de istedikleri alanda kendileri bilgilendirecekler" dedi. Hafize Horasan aynı gün bir de gayrimenkul şirketinin açılışını yapacak. 
   

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche