• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Yeni fuar alanı için dua etmek

 

 

 

Yeni fuar alanı için dua etmek

Türkler Anadolu'ya yerleştikten sonra bu toprakların doğaltaş zenginliğinden çok fazla yararlanmadılar. Kendilerinden önce yaşayan kültürlerin çokça kullandığı mimari akımların vazgeçilmez parçası olan mermerin yerine, daha çok ağaç ve kerpici tercih ettiler. Bu da geçmişimizi yansıtan yapıların günümüze ulaşmasında önemli bir engel oluşturdu. Yangınlar nedeniyle tarihimizin önemli bir bölümü yok oldu.

***

Bugün dünya doğaltaş rezervinin yüzde 40'ına sahip Türkiye'nin bu kaynağı yine tam olarak kullandığını söylemek güç. Ancak gelişiminin farkında olmamak da gerçeği yadsımak olur. Dün açılan MARBLE - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na 265'i yabancı, toplam 1163 firma katıldı. Fuar alanını gezdim. Neredeyse Kültürpark'ın dışına taşacak gibi gözüküyordu... Dünyanın farklı kentlerinden gelen fuar ziyaretçileri, hem diğer ülkelerin ürünlerini hem de Anadolu'dan çıkarılan 80 çeşit, 120 farklı renkteki doğaltaşı görme imkanı buldu.
500 firmanın yer bulamadığını düşünürsek yeni fuar alanına olan ihtiyaç bir kez daha çok ciddi olarak gündemde. Fuara katılamayan her firmanın, kentimizin hem prestij hem de gelir kaybetmesine neden olduğunu unutmamak gerekli.
Geçtiğimiz günlerde Manisa'da faaliyet gösteren Peker Grubu'na ait doğal kuvars yüzeyler üreticisi Belenco markasının fabrikasını ziyaret ettim. Belenco İcra Kurulu Başkanı Genel Müdür Berk Kuter, liderlik için yarıştığımız Çin'de katıldıkları fuarların İzmir'i geride bıraktığını söyledi. Kuter gibi birçok firma yöneticisi en kısa zamanda yeni fuar alanının tamamlanmasını istedi.

***

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu fuarın açılışında, Gaziemir'de yapılması planlanan kamulaştırmaların bittiğini duyurdu. Bundan sonra yapılacak tek işin, inşaatı iyi bir müteahhite vermek olduğunu söyleyen Kocaoğlu, "Sizlerin ihaleyi alacak firmanın iyi çıkması ve işi zamanında bitirmesi için dua etmesi gerekiyor" dedi. Gelişmiş ülkelerde halkların böyle işler için dua ettiğini sanmıyorum. Ediyorlarsa da işlerini kolaylaştıran yöneticilere başarılı çalışmaları için şükür duası ediyorlardır.
Bir türlü sonuçlanmayan ihaleler, itirazlar yüzünden başlanamayan projeler ancak benim ülkeme ve İzmir'e has...
Ne zaman geleceği önceden gören, ileri görüşlü yöneticilere sahip olacağımızı da merak ediyorum.

Dip not

EGE Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç açılışta ilginç bir konuya değindi. İşsizliğin büyük sorun olduğu ülkemizde doğaltaş sektörünün en önemli sıkıntılarından birinin işçi bulmak olduğunu söyledi. Erdinç, özellikle mart-ekim ayları arasında çalıştıracak eleman bulamadıklarını kaydetti.

 

22 Mart 2012


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche