• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

İzmirli kadınların dayanışma başarısı

 

 

İzmirli kadınların

dayanışma başarısı


Kentleri yaşanılır kılan, sivil toplum kuruluşlarının yarattığı enerjiyle yardımlaşma ve aidiyet duygusunun her yerde hissedilmesidir. İzmir, bu konuda önemli bir ivme yakaladı. Bunda şehrimizde yaşayan kadınlarınların rolü çok büyük. Artık sadece güzellikleriyle değil, yaptıkları işlerle de kendilerinden söz ettiriyorlar.

***

Kadın Meclis Üyeleri Derneği’nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği “Yağmur Çocukları” etkinliği bunlardan biri... Otistik çocuklar için düzenlenen gecede, mesleklerinde önde gelen kadınlar, sadece onlarla birlikte sahneye çıkıp şarkı söyleyip dans etmedi, işbirliğinin ve dayanışmanın gücünü bir kez daha gösterdi.
Otistik çocukların eğitim ve tedavisini sağlamak, onları kendi dünyalarından çıkarmak ve sahip oldukları üstün yetenekleriyle topluma kazandırmak gibi önemli bir amaç yüklendiler. KAMED Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Akın, yine 21 Şubat’ta Hilton’da otistik çocuklar için bir defile düzenleyeceklerini ve onlarla birlikte podyuma çıkacaklarını söyledi.

***


Kadına şiddet gündemden hiç çıkmayan konular arasındayken herkes bu konuyla ilgi üzerine düşeni yapmaya, toplumun yaralarını sarmaya çabalıyor.
Karşıyaka Soroptimist Kulübü, kadına şiddet karşıtı senaryo yarışması düzenledi. Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi Betül Elmasoğlu, yarışmada seçilen iki senaryoyu film yapıp insanlarla paylaşacaklarını açıkladı. Bu arada kadına şiddete karşı İzmir Tanıtım Derneği ve LİYAKAT’ın 14 Şubat günü düzenleyecekleri etkinlikleri bir kez daha hatırlatmak gerekiyor sanırım.
Onlara çok sayıda kurum ve kuruluş destek olacak. Kadınlar o gün, her yerde dans ederek seslerini bir kez daha duyuracak. Bir de İzmir Devlet Tiyatrosu’nun kadın sorunlarını anlatan oyunlarını da unutmamak gerekli...

***

Kadınların çözüm için çaba sarf ettikleri bir başka konu ise Çeşme’deki hayvan barınakları. Tatil için Çeşme’ye gelenlerin, satın aldıkları cins köpekleri, yaz sonunda bırakıp gittiklerini biliyoruz. Bu köpeklerin bir kısmı bu barınakta kalıyor, ancak çok kötü şartlarda yaşıyorlar. Barınağa destek olmak için Küçük Kulüp Alyans’ta bir defile yapıldı. Ertan Kayıtken’in düzenlediği defileye, İzmir’in önde gelen iş kadınları katıldı.
Elde edilen gelir, Hayvan Hakları Federasyonu’na (HAYTAP) bağışlandı.
Her güzel şey, küçük bir adımla başlıyor. Bu saydıklarım son bir ay içinde yapılanlardan sadece bazıları. Ne olduğunuzun ya da kim olduğunuzun bence çok önemi yok. Siz de bu enerjiye dahil olabilirsiniz, Filiz Eczacıbaşı Sarper’in de dediği gibi, kentten aldıklarınızı kente geri verebilirsiniz.

Dip not


Güzel şeylerden bahsetmişken kendimden de güzel bir haber vereyim. İlk romanım olan Çoban Yıldızı, yarın Yalınayak Yayınları’ndan çıkıyor. Kitabımı tanıtmak için yarın 19.30’da EÜ. Atatürk Kültür Merkezi’nde bir imza günü düzenliyoruz. 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan macera romanı, hayatı ordu içinde aldığı çeşitli görevlerle akıp giden bir askerin bir çobanla yollarının nasıl kesiştiğini anlatıyor. Yüzler ve gönüller ardındaki bir öykü... İmza günüme herkes davetlidir...


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche