• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Kitapla başlayan yolculuk

 

Kitapla başlayan yolculuk


 
Annem geçmişte arada bir çıkışır, "Ne olacak bu kadar kitap, verelim bunları gitsin" derdi. Tabii elletmem hiç birine. Her birinin benim için ayrı önemi var. İnternetteki her bilgiye güvenmemem gerektiğini öğreneli uzun zaman oldu. Sayfalarının arasından açılan pencerelerden hayallerime çıkmayı öğreneli de epey zaman geçti. Sonunda ulaşmak istediğim yeni hedeflere, yazarlarımdan oluşan orkestranın dillendirdikleriyle varırım ben. Aslında sadece benim için değil, etrafımdaki birçok insan için değerlidir kitaplar. Ama bazıları var ki çıktıkları yolculukta o kitaplara değer üzerine değer katarlar...

Bunlardan biri Recai Şeyoğlu'dur. Annesi Rasime Şeyoğlu ile birlikte 2002 yılından bu yana kütüphanecilik yapıyor. İzmir, Manisa, Balıkesir, Bolu, Tokat, Karaman, Antakya ve Mardin derken toplam 48 kütüphane açtılar. Onlara, Orhan Kemal ve Sabahattin Ali gibi yazarların, şairlerin isimlerini verdiler... Tek dertleri, toplumun aydınlanması. Bilim, sanat ve edebiyatın gelişmesi. Kitapların sırtlanmış yol alıyorlar Anadolu'nun dört bir köşesinde; ışık oluyorlar görmek ve bilmek isteyenlere...


***


Bir sohbette tanımadığım biri, "Kitap okunmayan bir ülkede kütüphane açmak bana çok saçma geliyor" demişti. Biz de ona tam da bu yüzden daha fazla kütüphane açılmalı ve kitap sevgisi daha fazla insana yayılmalı demiştik. Geçtiğimiz günlerde İzmir'in Urla ilçesinde Kapan Camii sokağında bulunan çok özel bir kütüphanenin açılışına katıldığımda, kitapların insanların yüzlerinde ve yüreklerinde yarattığı gülümsemeyi daha iyi hissettim. Özellikle çocukların kütüphaneye dönüştürülen 16. yüzyıldan kalma metruk haldeki sıbyan mektebine olan ilgisi muhteşemdi. Mekanı yaşayan, nefes alan bir yere çeviren Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu, "Çocuklar buraya gelip ders çalışıyor, kitap okuyor, resim yapıyorlar. Burada, kitapların arasında olmaktan çok mutlular" diyor.   


***


Tevfik Balcıoğlu, yakın arkadaşı Georgetown Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ertegün Modern Türk Araştırmaları Kürsüsü Profesörü Faruk Tabak’ın ölümünden sonra onun adını yaşatmak için çok özenli bir çalışmanın ardından, çeşitli destekler alarak harika bir kütüphane kurmuş. ‘TB Evi: Urla Tasarım Kütüphanesi ve Faruk Tabak Okuma Odası’ adını taşıyan yerde, Balcıoğlu’nun meslek hayatı boyunca bir araya getirdiği endüstriyel tasarım ve mimarlık üzerine kitapları yer alıyor.
Çok önemli bir başka nokta da kitaplıkları dolduran diğer kitaplar... Onların birçoğunun sahibi olan ve kütüphaneye adı verilen Prof. Faruk Tabak... Raflarda, Faruk Tabak’ın ABD’den getirtilen ve sonrasında özel ekslibrislerinin basıldığı 4 bini aşkın dünya tarihi ile ilgili kitabı bulunuyor. Akademisyenliği sırasında yayınları Moğollar'ın 13. yy. dünya sistemi içindeki yerinden günümüzdeki ABD-Avrupa-Japonya ilişkilerine kadar uzanan çok geniş bir alanı kapsıyor. Bu yayınların her birinde bizi alışageldiğimiz düşünce biçimlerini sorgulamaya zorluyor.

Faruk Tabak'ın son kitabı "Akdeniz'in Kaybolması: 1550-1870, Bir Coğrafi-Tarih Çalışması" ise zamansız ölümünden bir hafta önce yayımlanmış. Tabak, Akdeniz'in öyküsünü, ünlü Fransız tarihçi Fernand Braudel'in "Akdeniz ve Akdeniz Dünyası" adlı klasik eserinde bıraktığı yerden almış son kitabında.
16. yy.'dan sonra Akdeniz'in bir bölge olarak yaşamaya nasıl devam ettiğini, siyasi birimlerden tarımsal ürün tiplerine kadar her şeyin birbiriyle örtülü olarak geliştiğini  gösteren çok zengin ve önemli bir eser bu. Ne yazık ki şimdiye kadar Faruk Tabak'ın bu yayınlarından sadece Ortadoğu tarımı ile ilgili kitabı Türkçe'ye çevrilmiş. Diğer çalışmalarının da en kısa zamanda dilimize çevrilmesini ve layık oldukları okuyucu kitlesine kavuşmasını ümit ediyoruz.

 
***


Hayatınızda, okumayı çok istediğiniz bir kitabı sizin için seslendirip CD'ye kaydeden ve sonra da size hediye eden biri oldu mu hiç? Yeğeni Selin Tabak, karşılaştığı bu güzel sürpriz ile ilgili amcasına dair bana bu anekdotu verirken hala o günkü heyecanını hissediyordu. Hakkında yazılanları okuduktan ve söylenenleri duyduktan sonra onunla tanışamayacak olmamdan dolayı kendimi çok şanssız hissettim. Faruk Tabak, hayatı boyunca sadece kitap değil çokça da insan biriktirmiş. Herkesin yardımına koşan, ince düşünen, sabırlı ve üretken yanıyla insanların gönüllerinde yer etmiş. Bu nedenle adına açılan kütüphane bugün, dünyanın her yerinden dostlarını ve öğrencilerini ağırlıyor.
Kitapla başlayan yolculuklar, kitapla gönülden gönüle devam ediyor. 
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche