• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Astroloji farkındalığı artıyorAstroloji farkındalığı artıyor
Astronomi, felsefe, psikoloji, coğrafya ve tarih bilmeden yapılan her astrolojik yorum eksiktir, olgunlaşmamıştır” diyen psikolojik astroloji eğitmeni ve danışmanı Gülden Bulut’la, astrolojinin bizlere neler kazandırdığı konuştuk
Röportaj/ Gökmen Küçüktaşdemir


Burçlarla ilgilenmeyen yok gibidir ama neyin ne kadar doğru, neyin yanlış olduğunu bilen pek az kişi vardır. Sanırım referans alacağımız en önemli nokta yine bilim. Anlatılanlar bilimle ne kadar desteklenirse, yaşananlarla beslenirse bizler için o ölçüde değerli oluyor. Gülden Bulut, yazdığı üç kitap ve verdiği eğitimlerle pek çok astrolog arasından sıyrılıyor. İkimizin de yengeç burcunda ve aynı yaşta olması ise tamamen bir tesadüf. Ama ona göre bir tesadüf diye bir şey yok. Her tanışmayla yani kesişmeyle birlikte açılan haritalar var. Ve bunların bir takım sebepleri ve sonuçları. Bulut, söyleşi sırasında benim de astrolojik haritama baktı ve çeşitli bilgiler verdi. Yönlendirme olmaması açısından anlattıkları bende kalsın. Ama ufkunuzu genişletmek adına bu söyleşiye bir bakmanızı tavsiye ederim.
Gülden Bulut, 1977 İzmir doğumlu. Ege ÜniversitesiKimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Mühendislik yapmak yerine insanlarla daha fazla iletişim kurmak için araba satmaya başladı. Bir süre sonra o da yetmeyince her şeyi bırakıp psikoloji üzerine mastır yaptı. Hollanda’da, Amerika’da ve Türkiye’de çalıştı. Astrolojiyle üniversite yıllarından beri ilgilenmekte olup Astroloji Akademisi’nde Neoklasik Astroloji eğitimi aldı, simge bilimini öğrendi, bu alanla ilgili pek çok seminere katıldı. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde “Sosyal Bilimlerde İnsan Çalışmaları” konulu yüksek lisans yaptı. Aldığı eğitimlerden sonra eve kapanıp Mitolojik Astroloji & Psikoloji adlı bir kitap yazdı.

Burçlar ve gezegenler
Bu kitabı, Babil, Sümer, Mısır, Yunan ve Roma mitolojilerinin geniş çaplı araştırmaları sonucunda oluşturdu. Burçlar ve gezegenlerin, mitoloji ve psikoloji ışığında ele alınarak değerlendirilmesinin yanı sıra, psikolojik çözümlemeler için Sigmund Freud, Carl Gustav Jung ve takipçileri Erich Neuman, Joseph Campbell’a başvurdu. Burçların ve gezegenlerin özelliklerinin arkasında yatan mitoslar gün yüzüne nasıl çıkıyor? Bunların psikolojik açılımları nelerdir? Burçlarla ilintili arketipler nasıl tezahür eder ve haritalarımızda nasıl bir yol göstericidir? Bu ve daha birçok sorunun cevabını bulmak için 120’nin üzerinde kaynaktan yararlanılarak 2014 yılında yazdığı kitapta; astroloji, mitoloji ve psikolojiyi harmanladı. Kendisine böyle bir kitabı yazarken ne amaçladın diye sorduğumda bana, “Bu şekilde yazılan Türkçe bir kitap yok. Bu kitap, kendini keşfetmek isteyenlere farklı bir bakış açısı sunmayı hedefliyor” dedi.


Masallarla astroloji

Psikolojik astroloji ile ilgili eğitimler aldıktan sonra kendisi eğitimler vermeye başladı. Daha sonra da daha fazla insana ulaşmak için masallarla astrolojiyi birleştirdi. Ortaya bambaşka bir astroloji yolculuğu çıktı. Mesela Kırmızı Başlıklı Kız’ın tutkulu bir Akrep olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Harikalar Diyarı'nı keşfeden meraklı Alice’in bir Yay... Değişime meraklı. Peter Pan bir İkizler burcu! Büyümeyen bir çocuk sonuçta… Gülden Bulut’a göre masalların ve mitosların esrarlı bahçesine açılan kapı aralandığında, burçlara özgü gizemler var. Prometheus, Zeus'a nasıl kafa tuttuysa, Kova da öyle isyankârdır. Kırılgan Külkedisi, Balık'ın duyarlılığını taşır. Uzayan burnuyla Pinokyo ise İkizler'den başkası değildir. Psikolojik astroloji eğitmeni ve danışmanı Gülden Bulut'un kaleme aldığı ‘Külkedisi Pinokyo'yu Seviyor’ ilginç bir kitap. İnsanları, Zodyak'ın bambaşka yönlerini keşfetmeye davet ediyor...


Gökyüzünün söyledikleri
Gökyüzü ile ilgi daha fazla bilgi edinmek istiyorum derseniz Gülden Bulut bunun için de bir kitap yazmış: Gökyüzünün Söyledikleri… Özellikle astrologların okumasını tavsiye eden Bulut, “Astrolojiyi daha iyi anlayabilmek için astronominin söylediklerine kulak vermek gerekir. Yer-gök bütünlüğünü astronomi gözüyle ele alan bu kitapta, astronomi tarihinden pratik gökyüzü gözlemine, gözlem araçlarından astrolojik bilgilerin astronomik ışıkta incelenmesine, doğum haritası hesaplamasına kadar birçok konuyu birçok başlık altında ele aldım. Astrolog olma yolunda ilerleyen öğrencinin diğer bilimleri de öğrenerek daha büyük bir pencereden bakması gerekiyor. Çünkü astronomi, felsefe, psikoloji, coğrafya ve tarih bilmeden yapılan her astrolojik yorum eksiktir, olgunlaşmamıştır. Bu kitap bir nebze olsun bu açığı kapatmak ve daha donanımlı bir astrolog olma yolunda ilerleyenler için yazıldı” dedi.
Yıllar içinde gezegenlerin yörüngelerdeki dönem açılarında kayma olduğu ve bu nedenle de burçların değişmesi gerekip gerekmediğini soruyorum kendisine. Şunları söylüyor: “Normalde biz, ekliptik yani dünyanın güneşin etrafında dönenen takım yıldızlarını dikkate alıyoruz. Ve buna da Zodyak diyoruz. Burada 15 derecelik bir açı var. Biz kuşağa giren burçlarla ilgileniyoruz. Zodyak ikiye ayrılıyor: Astronomik Zodyak ve Tropikal Zodyak. Biz mevsim geçişlerini yani Tropikal Zodyak’ı kullanıyoruz. 23 Haziran’da yengeç dönencesine geçildiği anı dikkate alıyoruz. Mevsimlerle birlikte değişen modumuz önem kazanıyor. ‘Gökte ne varsa yerde de o vardır’ prensibi bizim için önemli. Havanın durumu ile iklimler şekillendiği gibi psikolojimiz de değişebiliyor. O yüzden kaymaları hesaba almıyoruz. Hint astrolojisi ve doğu astrolojisi kaymaları hesaba alan diğer astroloji türünde yer alıyor. Batıda mevsimlerin etkilerinden faydalanılıyor. Takım yıldızlarında her 72 yılda 1 derece kayma yaşandığı ve bu nedenle de burçların değiştiğinin bilgisine sahibiz. Astronomlar 12 değil 13 burç olduğunu iddia etseler de biz her mevsim başlangıçlarını dikkate aldığımız için zodyağı 12 eşit parçaya bölüyoruz. Ve haritayı bu şekilde yorumluyoruz, böylece kişilik analizi, kimlik analizi, yaşam süreci, anne, baba ve kardeşle olan ilişki, ne yaşıyorum, ne yaşayabilirim ve bunlar neye hizmet ediyor diye psikolojik astroloji gözünden de ben inceliyorum.”
Özgür iradeye karışmıyoruz
Havanın durumu bile pek çok kişi de farklı hislere yol açabilir. Bu durumda burçlar gerçekleri ne kadar yansıtıyor?


Ben bir mühendisim ve her zaman akılla yol alırım. Ayaklarım hep yere basar. En baştan beri gördüğüm, kişilik özelliklerinde benzerlikler olması. İnsanların zaten yüzde 90’ı inanıyor. Önemli olan bunu anlatma ve yaşatılma şekli. Mesela yengeçlerin duygusal, hassas, bir o kadar alıngan olmaları ve soğuk gözükerek içlerindeki kabuğu sakladıklarını görünce burada bir şey var diyorsun. Sonra haritalara bakınca daha ayrıntılı bir kişilik analizi elde ediyorsun. Devletlerin, nefes almaya başlayan bir çocuğun, bir tanışmanın, bir iş anlaşmasının ve bunun gibi her başlayan şeyin bir haritası var. Danışmanlık verdiğim için sahadayım ve bu işin eğitimini veriyorum. En yakın kendi hayatımda gözlemliyorum. Bize harita daha yukarıdan bakmayı gerektiriyor. Yaşayacağın bir şeyin zamanlamasını böylece görebiliyorsun. Özgür iradeye karışmıyoruz. Sadece oradaki görüntüyü analiz ediyoruz. Haritaları yorumlamak bir sanat… Sanat yapıyoruz. Çünkü yorumlar kişiden kişiye değişebiliyor. Bir kişi evdeyken çok naif ama işteyken çok öfkeli olabilir. Bunun nedenini bize haritalar söylüyor. Ya da 40 yaşından sonra bir insanın hayatını nasıl değiştirdiğini... Astroloji haritaları, görünmeyen gölge yönlerimizi ortaya çıkarıyor. Mesleğimizi neye, eşimizi, aldığımız evi neye göre seçtiğimizi haritalardan görebiliyoruz.


Ben kendimi gelişmiş bir yengeç olarak nitelendiriyorum. Çünkü zaman içinde bir takım olumsuz yanlarımı törpülediğimi düşünüyorum. Bu sizin haritalarınıza bakarak yaptığınız yorumları etkiler mi?


Bunu yapabilen çok az insan var. Ve zaten iki tür
yengeç var. Bunlardan biri kabuğunu değiştirebilen bir diğeri de kabuğu içinde hapsolan. Bu da olgunlaşmayla ilgili… Yengeç burcu demek duygular demek. Bu da mantıkla ters düşmek anlamına geliyor. Bu nedenle olgunluğa ulaşmayı her yengeç insanı yapamıyor. Cinsiyet, kültür ve yaş çok önemli. Psikoloji bilgisi bu noktada işe yarıyor. Herkesin haritasını bunları bilerek yorumlamak gerekiyor.
Senden eğitim almak isteyenlerle bilgilerini nasıl paylaşıyorsun? Eğitimler ne kadar sürüyor?
İzmir Karataş’taki Zodyak Astroloji’de ve internet üzerinden eğitimler veriyorum. 1 yılda 9 ay süren ve toplamda 2 yıl devam eden eğitimler veriyorum. 1 yıl içerisinde, öğrencilerin haritaları gelecekte kritik noktaları da yorumlayabilecekleri seviyeye gelmelerini sağlıyorum. 2'nci yıl da sanki psikoloji eğitimi alıyorlarmış gibi astrolojiyle bütünleştirmiş bir şekilde eğitim veriyorum.
Anlattıklarının pek çoğunu kitaplardan öğrendiğini söylüyorsun… Bunu başkaları da yapamaz mı?


Bu konularla ilgili Türkçe kaynak bulamazlar. Yabancı kaynakları okumaları ve araştırmaları gerekiyor. Ben okuduklarımı sentezleyerek sunuyorum.
Sence senin yaptığın sentezi diğerlerinden farklı kılan nedir?
Derinlik ve insanı anlama çabası. “Ne zaman evleneceğim? Çalıştığım işten kovulacak mıyım?” gibi sorularla gelen birini, farklı noktalara çekmek, tablonun geneline bakmasını sağlamak önemli olan. Değer bilinci, yalnızlık korkusu, yapmak istediği işlerle ilgili beklentisi ve iş yerinde mutsuz olup olmadığı gibi pek çok soruyla karşı karşıya gelmelerini sağlamak gerekiyor. Astroloji MÖ 4 bin yılından bu yana var ve kehanet olarak bakılmış hep. İnsanlar hep gelecekten bir şeyler öğrenmenin peşinde. Öğrencilere öğrettiğim o kişi kim? Kişisel merkezde deneyimlenen benlik. İnsanları buraya, harita kullanarak yönlendirmelerini sağlamaya çalışıyorum.


Bugün size gelecekle ilgili en çok soru yöneltenler kimler?


Bazı şirketlerin yöneticileri, ismini veremeyeceğim İzmir’in ünlü psikiyatristleri ve psikologları bu konuda destek alıyorlar. Psikiyatristlerin ve psikologların bizden öğrendiklerini kendi danışanlarına aktardıklarını biliyorum. Çünkü biz odaklanmaları gerek noktaları haritadan onlara söyleyebiliyoruz. Bize her hafta gelmek isteyenleri, kişilik bozukluğu olanları almıyoruz. “Şu an ne yaşıyorum?”un cevabını merak eden sağlıklı insanlarla görüşüyoruz.


Sizi televizyon programlarında çok sık görmüyoruz nedeni nedir?


Ben gelecekten bilgiler vermiyorum. Herkesin olay karşısında verdiği tepkiler farklıdır. Kimi stresi iyi yönetir kimi intihar eder. O yüzden astrolojinin yanında psikoloji ile de ilgileniyorum. Ve insanlarla birebir çalışmanın faydasına inanıyorum. Bu nedenle beni bir kez çağırıyor, ikinci kez aramıyorlar.


Söyleşiden notlar:

- Hayat döngüsel,doğrusal değil. Aynı ders karşına bir kez daha çıkıyor. Bu dünyada bilinç seviyesini ve farkındalığımızı artırmak için varız. Yaşa, deneyimle, öğren devam et.
- Yeni kitabı ilişkiler üzerine. Her çift uyumlu olacak diye bir şey yok. Çiftlerin uyumluluğunu haritalarına bakarak görebiliyoruz. Yaptıkları seçime ve davranışlarına göre o ilişki hakkında yorum yapabiliyoruz.
- Coğrafi astroloji diye bir şey var. Yer değiştirirsen kaderini değiştirirsin. Bu nedenle haritan bulunduğun konum gör değişiklik gösterir.
- Karmaya değil, tekamüle inanıyorum.Ben insanların farkındalığını artırıyorum ama koçluk yapmıyorum.

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche