• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Otomotivde yeşeren umutlar

 

 

Otomotivde

yeşeren umutlar

 

Önemsemiyoruz hiçbir şeyi yeteri kadar... Ertelemekte ve ötelemekte üzerimize yok... Öğrenci de olsak bu böyle, işadamı ya da işkadını olsak da... Sanırım başımıza gelen birçok olumsuz durumun büyük nedeni de bu. Aynı zamanda bu his, bulaşıcı bir hastalık gibi olduğu için de bireylerden toplumun tamamına doğru yayılabiliyor. Zamanla körelen toplumlardan köleleşen, bağımsızlığını yitiren ekomonilere böyle geçiliyor. Farkındalık yaratmak için kitlelerin iyi örneklere ihtiyaçları doğuyor.

***

Bunlardan biri, Japonya gibi tasarımda lider bir ülkeye yakın zamanda patenti kendisine ait ürünleri satma başarısını gösterecek olan Olgun Çelik firması. Geçtiğimiz günlerde tanıma fırsatı bulduğum şirketin Genel Müdürü Ahmet Kanbolat ve Genel Müdür Yardımcısı Lütfi Balık sayesinde bir Türk otomobil markasının yaratılabileceğine olan inancım arttı. Ticari araçlar için yaprak yay üreten Olgun Çelik konusunda Avrupa'da üçüncü, Türkiye'de ise neredeyse tek firma. 66 yıl önce İzmir'de küçük bir atölyede kurulan şirket, bugün Ford, Daimler, Crysler, Mercedes, Volkswagen, Volvo ve Iveco gibi dev firmalar için parça üretiyor. Yaprak yay (susta) ticari araçların yükünü çeken, güvenliğini sağlayan çok önemli ve çok zor üretilen bir parça.

***

1981'de ilk fabrikasını Manisa'da açan şirketin bu noktaya gelmesinin en büyük sebebi vizyon sahibi olması... Önce insana yatırım yapan yaklaşık 470 kişinin çalıştığı şirketin bir insan kaynakları birimi var. En iyi ve en verimli olabilecek insan gücünü bulup ortaya çıkardıklarını anlatan Ahmet Kanpolat'ın geçmişi de başarılarla dolu. İdari ve mali işlerin başında olan Lütfi Balık ise eski bir bankacı.

ODTÜ makina mezunu olan Macaristan İkarus ve Japonya Tokyo Üniversitesi'nde iki yıl çalıştıktan sonra 13 yıl Ford Otosan'da görev yapan Ahmet Kanbolat, en büyük yatırımı Ar-Ge'ye yaptıklarının anlattı. 61 kişilik Ar-Ge ekibinin en ileri teknolojiye sahip ürünleri geliştirmek için çalıştığını ifade eden Kanbolat, Avrupa'nın en iyi firması olmak için çabaladıklarını söyledi.

***

Yıllar içinde el değiştirip Access Turkey Capital Group çatısı altında çalışmalarını sürdüren şirket dünya 2008'de ekonomik kriz yaşarken Alman rakibinin fabrikasını satın alarak hatlarını Türkiye'ye getirdi.

 

Bugün yeni bir kriz kapıda gözüküyor. Ancak firma geçmişte yaptığı yatırımların meyvelerini bugün topluyor. Kanbolat ve ekibi dünyayı dolaşıp firmalarını tanıtırken sıfır hatayla üretikleri ürünlerinin kalitesini, güvenilirliğini gönül rahatlığıyla anlatıyor. Müşterilerine zamanında hizmet verdiklerini, sorunsuz sevkiyat yaptıklarını ve geniş ürün çeşitliliği sahip olduklarından övünerek bahsediyorlar.

***

Bir üniversite gibi çalışıp bilimsel yayınlar ortaya koyan, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ara eleman ihtiyacının karşılanması için eğitime yatırım yapan şirket her geçen gün daha da büyüyor. Olgun Çelik, bugün dünya yaprak yay teknolojisini yönlendiriyor. Yarın bir başka Türk firması çıkıp da neden bir yerli bir otomobil markası ortaya çıkarmasın.


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche