• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Özdemir Nutku adına yakışır ödül

 


 
Özdemir Nutku
adına yakışır ödül


 
 
 
Üniversitede okuduğum yıllarda kişisel gelişimime katkısı olsun diye tiyatro ile daha fazla ilgilenmeye başladım. Bundan dolayı, sonradan bir spor salonuna dönüştürülen Evrensel Kültür Merkezi'nde tiyatro sınavlarına hazırlanan bir grup arkadaşımla bir süre ders aldım. Eğitimin sonuna doğru Shakespeare'in Hamlet oyununu sergileyeceğimiz söylendi ve hepimize roller verildi. Çok heyecanlandım.
Hamlet'i oynayacaktım ama önce rolümü ezberlemeliydim. Oyunun kitaplarından alıp çalışmaya başladık.
Verilen zaman dolduğunda herkes sahneye çıkıp tek tek yeteneklerini sergilemeye başladı. Sahneye çıkmadan önce tirtir titriyordum. Ama buna rağmen sıra bana geldiğinde kendimi çok iyi hissettim. Gayet soğuk kanlı bir şekilde basamakları çıkıp tam ortada yerimi aldım.   
Tiradımı sergilemeye başlamıştım ki hocamız beni durdurdu ve çalıştığım çevirinin kime ait olduğunu sordu.

Çeviri, Can Yücel'indi. Ve ne acı ki ben o gün sahnede yaptığım ezber çalışmasının boşa gittiğini öğrendim. Çünkü Can Yücel, ünlü yapıtı çevirirken çokça Osmanlıca kelime kullanmıştı. Oysa bize daha duru bir Türkçe gerekliydi ve o Türkçe Özdemir Nutku'nun kitaplarında vardı.
 

***
 

O gün benimle sahneye çıkan Demet Evgar, Pınar Oğuz ve Esra Soybelli Maden daha sonra sınavları kazanıp gerçek anlamda birer oyuncu oldu. Oysa benim için oyunculuk o gün bitti. İçimdeki heves o an solup gitti. Ama tiyatro sevdası hiç geçmedi.
O güne kadar sadece bir isim olarak bildiğim Özdemir Nutku'yu o andan sonra hem oyunlardan hem ortaya koyduğu eserlerden hem de yetiştirdiği öğrencilerden takip etmeye başladım.
Geçtiğimiz günlerde Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Kurucu Başkanı Metin Güler, Prof. Dr. Özdemir Nutku adına tiyatro ödülleri vereceklerini açıklayınca da çok mutlu oldum. Genelde biz insanları kaybettikten sonra onların değerlerini fark ederiz ama bu kez farklı oldu. "Benim hayatım tiyatro" diyen Özdemir Nutku yaşıyorken böyle bir vefa örneği gösterilmesi gerçekten çok önemli. 
Bugün, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü ülkenin en iyi tiyatrocu yetiştiren okulları arasında başı çekiyorsa bunda Özdemir Nutku'nun çok büyük payı vardır.
Kendisi yıllar önce tiyatro olarak bakir olan İzmir'e yerleşmeyi seçerken o günlere göre kentimiz çok daha iyi bir konumdadır. Elbette hala tam olarak İstanbul'la ve Ankara'yla yarışamıyor olabiliriz ama açılması planlanan yeni sahneler ve yatırımlarla çok daha iyi bir konuma gelebiliriz.
 

***
 

Ödülleri verecek olan birliği, Ege'deki 55 tiyatro oluşturuyor. Birlik Başkanı Metin Güler, geçtiğimiz günlerde gazeteci dostlarımla Prof. Dr. Özdemir Nutku, eşi Prof. Dr Hülya Nutku ve yarışma jüri üyelerini Karşıyaka Kuzguni Sanat Cafe’de bir araya getirdi. Güler, 17 dalda verilecek ödüllerin Mayıs 2018'de sahiplerini bulacağını açıkladı. Ön başvurular 15 -30 Ocak, kesin başvurular ise her yıl 1-15 Nisan tarihleri arasında yapılacak.
Tiyatro adına verilen bazı ödüllerin birilerini mutlu etmek adına da verildiğini söyleyen Güler, “Tiyatro yapanların yaptıklarını değerli hale getirecek ödül verelim istedik. Bunu da kendi topraklarımızdan, öz değerlerimizden saydığımız,  İzmir’in, ülkenin hatta uluslararası bir değer olan, tiyatronun duayen ismi, Özdemir Nutku adına bu ödülleri vermek istedik. Kendisi de bizi kırmadı ve bizimle birlikte oldu. Özdemir Nutku gibi önemli bir sanatçının bu ödüllere isminin verilmesi herkes için büyük bir kazanımdır" dedi.

Bu yıl tiyatro dünyasına önemli bir kazanım sağlayacağını düşündüğüm ödüllerin jürisinde Dokuz EÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Selda Kulluk Yerdelen ile Doç. Dr. Özlem Belkıs, İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Tomris Çetinel, Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Kurucu Üyeleri Erdoğan Eğmen, Orhan Demir ve Ersin Yeniceli yer alacak.
Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki Özdemir Nutku, bugünlerde anılarını kaleme alıyor. Onları da merakla bekliyoruz.
 
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche