• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

El işi değil, gönül işi

 

 

El işi değil, gönül işi

 

Hüner elde değil gönüldedir. Gönüle değene ya sevgi bulaşır ya güzellik. El işi değildir o yüzden, gönül işidir aslında tasarımcılık. Kişi aşkla sarılmazsa taşa, pırıltısını göremez kimse...
Önceki gün İzmir'de ışıklar saçan bir fuarı gezdim... JEWEX 2012 Alyans, Altın, Mücevher, Gümüş Takı ve Saat Fuarı'nı... 140 firmanın katıldığı etkinlikte vitrinler göz kamaştırıcı. Rengarenk değerli taşlar, inciler, altınlar ve gümüşlerden oluşan koleksiyonlar büyüleyici. Her bir parça sanat eseri gibi duruyor camekanların ardında. Tamamlanması günler, haftalar süren, incelik, ustalık isteyen özel takı tasarımları stantları süslüyor.

***

Fuar, ana sponsorluğunu Fagold'un yaptığı Homeros temalı Mücevher Tasarım Yarışması'yla açıldı. Ne mutlu ki İzmir Kuyumcular Odası, Batı edebiyatının ilk büyük eseri sayılan İlyada ve Odysseia destanlarının yaratıcısı ve derleyicisi olarak bilinen İzmirli ozan Homeros'a bu yarışmayla sahip çıkmış gözüküyor.
Genç tasarımcıları teşvik etmek amacıyla düzenlenen Duygu Akdeniz'in sunuculuğunu üstlendiği organizasyon hayli başarılıydı.
Bir de tasarımlar kolye, küpe, bileklik ve yüzükten oluşan bir set olarak yarışmaya alınsaydı, eminim görsel olarak daha zengin ve doyurucu bir görüntü ortaya çıkacaktı. Mankenlerin üzerinde neredeyse kaybolan takılar, izlenim zevkini kısıtladı. Bir ara sohbet etme fırsatı bulduğum Oda Başkanı Yılmaz Uça da bunu fark edenlerdendi. Bu nedenle gelecek yılki yarışma katılımcılar açısından daha zor geçeceğe benziyor.

***

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen konukları ağırlayan fuarda, başka güzel görüntüler de vardı.
Atlantis firması müşterilerini küçük bir grubun yaptığı müzikle karşılarken, Atanaz Alyans ise stantlarında Selin Uğur'un minyatür ve tezhip sanatının biribirinden güzel örneklerinden oluşan eserlerine yer veriyor.
Minyatür ve tezhip de gönül işi... Kimi tablolarının yapımının 2 yıl sürdüğünü anlatan Selin Uğur, çalışmalarını hiç sıkılmadan büyük bir zevkle yürüttüğünü belirtiyor. Bildiğimiz kahveden yaratılan zeminler üzerindeki sema gösterileri, Mevlana figürleri insanı alıp bambaşka yerlere götürüyor.

***

Türk kuyumculuk endüstrisinin de bir hayali var. O da yaklaşık 1 milyar dolar olan ihracatını 15 milyar dolara çıkarmak. Bunun için JEWEX 2012 gibi fuarlar çok önem taşıyor. Benim de gönlümden, 4. yılında önemli bir büyüme yakalayan fuarın gelecek yıllarda daha da gelişmesi geçiyor.Dip not

Geçtiğimiz günlerde Tiyatro Oyun Kutusu'nun Arabesk adlı oyununu izledim. Sıradan olan bir öykünün içinde çok iyi oyuncularla güzelleşen bir oyuna tanık oldum. 2003 yılında 9 Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi mezunlarından kurulan grup, bugüne kadar çalışmalarını İzmir DESEM Tiyatrosu Suat Taşer Sahnesi'nde sergiliyordu. Ancak bina yıkılacağı için Tiyatro Oyun Kutusu sahnesiz kalacakmış. Onların gönüllerinden geçen Tarihi Havagazı Fabrikası'nda sahneye çıkmak. Umarım dilekleri kabul olur. Kentimin sevgili yöneticilerine de duyurulur...

 

5 Şubat 2012
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche