• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

40 kez düşünmek


40 kez düşünmek

Geçtiğimiz hafta İstanbul’daydım, daha öncesinde de Ankara’da. Bu kentlerin meydanlarında birlik beraberlik şarkıları söylemek, bunu tüm dünyaya yansıtmak çok güzel. Ama tek başına yeterli midir? Hadi diyelim istenilen mesaj verildi, biz halkı ile güçlü bir ülkeyiz denildi. Ya sonra?Dış borçlanmanın giderek artması, düşen ihracat gelirleri, sezon geçerken bir türlü ivme kazandırılamayan turizm yani kısacası duran ekonomi için bir şeyler yapılması gerekmiyor mu? Dünyanın en az okuyan ülkelerinden birine dönüşmemiz, adalet sistemimize, ordumuza, polisimize hatta mahalle bakkalına güvenmememizin nedenleri hiç düşünülmüyor mu? Seçimsizliğe sürüklendiğimizi, her zaman kötünün iyisine mecbur bırakıldığımızı hala fark edemiyor muyuz? Mevzu Ahmet’in yerine Mehmet’i atamakla çözülecek mi?

***

Bugün; İstiklal, Bağdat ve Kıbrıs Şehitleri caddeleri ile Kızılay‘da kapanan dükkanların nedeni halk mıdır, yoksa ülke ekonomisini kontrol edenler midir? İstiklal Caddesi’ndeki esnaf, yaşanan kötü gidişatın Beyoğlu Asmalımescit’teki ‘masa, sandalye kaldırma operasyonu’ ile başladığını ifade ediyor. Ve diğer bölgelerdeki esnafla birlikte, giderek pahalılaşan yaşam şartları ile turizmin batma noktasına gelmesine dikkat çekiyorlar.

Taksim’deki ‘İstiklal Caddesi’ son dönemlerde belki de en büyük ‘dönüşümlerinden’ birini yaşıyor. Küçük işletmelerden önemli markaları barındıran mağazalara kadar mekanlar birbiri ardına kapanıyor, onların yerine de yenileri açılmıyor. Birçok kişi mağazasını devretmek için sıraya girmiş durumda. Bir zamanlar kentin eğlence merkezi olarak görülen caddede bir tane canlı müzik yapan mekan kaldı. Azalan turist sayısının dışında, o bölgeden göç başladı. İnsanlar, Kadıköy tarafında kendilerine yeni bir yaşam alanı yaratmayı seçti.

***

İstanbul’un en popüler alışveriş merkezinden biri olan Kanyon’da yürüyorum. Dükkanların tamamı boş. İnsanları bir tek yemek yenilen alanda görebiliyorum. Aynı durum İzmir’de de Ankara’da da mevcut. Başka kentlerde ya da semt pazarlarında farklı bir durum mu var? Her şey hem çok pahalı hem de herkes zaman içinde olmayan parasını harcadığı yani borçlandırıldığı için para dönmüyor. İnsanlar artık herhangi bir şey alırken 40 kez düşünüyorlar.

Ekonomik bir krizin içinde olduğumuz aşikar. Ama neden bu durum hala görülmüyor ve bunun için tedbirler alınmıyor, işte bunu anlamak zor.Zeytinli Rock Festivali’ndeyiz

Haftanın sevindiren olayı, 24-28 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali’nin ertelenme ihtimalinin ortadan kalkması oldu. Kaymakamlık tarafından yapılan ertelenme duyurusu kaldırıldı, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök festivalin yapılacağına dair bir açıklama yaptı.

Selda Bağcan, Duman, Teoman, Athena, Şebnem Ferah gibi pek çok ismin katılımıyla gerçekleşmesi planlanan festivali geçen yıl izlemiş ve etkilenmiştim. Bu yıl çok daha iyi bir festival olacağını düşünüyorum. Gençlerin bu festivale ilgisi çok büyük. Türkiye’nin her yerinden Edremit’e gelip, Zeytinli’ye çadırlarını kurup hem sevdikleri müzisyenleri dinleme fırsatı yakalıyorlar hem denize giriyor hem de arkadaşlarıyla tatil yapmanın tadını çıkarıyorlar. Haydi Zeytinli’ye…

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche