• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Elektrikli otomobiller

 

 

  


Çevre dosta elektrikli araçlar
için Türkiye hazır mı?

  

Gökmen Küçüktaşdemir

TÜM dünyada 21. yüzyıla damgasını vuracak elektrikli arabaların bugünü ve geleceği tartışılıyor. Üzerinde en çok durulan konu ise bu araçların çevreci olması. Ancak Türkiye'de elektrikli araba kullanımı için gerekli mevzuat çalışmaları henüz yapılmadı. Elektrikli arabalara olan ilgi artarken Türkiye'de de bu araçların seri üretime geçmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde EPDK Başkanı Hasan Köktaş bu konuyla ilgili olarak elektrikli arabalara yönelik düzenlemelerin koordineli ve uyumlu şekilde yürütüklerini açıkladı. Elektrikli otomobil teknolojileri için milyar dolarlık yatırım yapılması gerekiyor bunun için de ön hazırlıkların tamamlanması lazım. Otomotiv sektörü temsilcilerinin bu konuda şöyle istekleri var: 1- Elektrik motorlu arabaların satılabilmesi için yasal ve fiziki altyapı konularının halledilmesi. 2- Özellikle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) mevzuatının değiştirilmesi. 3- ÖTV ve MTV'nin ilk 5 yıl alınmayarak elektrikli arabaların desteklenmesi. Bu arada sektör temsilcileri, bugün için pahalı olan bu araçların 2014'te maliyetlerinin düşeceğini söylüyor. Araçların, vergi hariç aracın maliyetinin 35 bin liraya inmesi bekleniyor. Şimdi maliyeti 20 bin euro olan bataryanın 10 yıl sonra batarya maliyeti 6'da bire ineceğini belirtiyorlar. Batarya, demişken hem tüketicinin hem de sektör yetkililerinin bu konuda kafalarındaki bazı soru işaretlerini dile getirmek de gerekiyor. Birincisi bu yeni araçların batarya ömürleri nekadar olacak? İkincisi ise ömrü tükenen bataryalar ne olacak? Yeni bir çevre kirliliği yaratacaklar mı? Elbette tüm bu soruların cevapları gelecekte çözülecek. Şimdi bu konuda çalışan firmaları biraz inceleyelim.

 


ÇALIŞMA YAPAN FİRMALAR
 

Elektrikle de çalışacak olan Hibrid arabalar, önümüzdeki dönemin araçları. Bu konuda öncülük yapan firmalardan birisi Prius modeliyle Toyota. Ancak sadece Toyota değil, diğer üreticiler de hibrid araçları konusunda epey çalışma yapıyor. Ford firması şimdi de, elektrikle çalışan ilk ticari araçlarını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Audi, 2014 yılına ürün gamında geniş bir yelpazede yer alacak ekonomi dostu otomobilleri ile girmeyi planlıyor. Japon otomotiv üreticisi Nissan, üretimine önümüzdeki yıl başlanacak olan, tek seferlik şarjla 100 mil (161 km) yol yapabilen yeni plug-in (elektrikli) otomobilini Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıttı. Elektrikli otomobillerin öncüsü Peugeot, iOn modelini 2010'da kullanıcılara sunacak. Yüzde 100 elektrikli ve "sıfır salınımlı" olan otomobil şöförlerin büyük beğenisini toplayacak gibi.

 


Renault, Fluence Z.E. tanıttı

 


Otomotiv sektörünün en önemli aktörlerinden olan Renault tüm dikkatini elektrikli araçlar üzerinde yoğunlaştırıyor. Geçtiğimiz dönemde Kangoo'nun elektrikli versiyonunu basına tanıtan Renault CEO'su Carlos Ghosn geçtiğimiz hafta içinde ise Japonya'da yapılan basın toplantısında Renault-Nissan mühendislerinin ortaklaşa çalışmaları sonrası oluşturulan yeni otomobili basın mensuplarına tanıttı. Elektrikle Fluence Türkiye'de üretilecek.

 

 

Volvo

 


Yakın bir zamanda Çin sermayesinin kontrolüne geçen Volvo da, elektrikli otomobil geliştirme çalışmalarına hız veren firmalardan. Tamamen elektrikli ve 150 km menzilli Volvo C30 modeli 11 Ocak 2010 tarihinde Detroit Motor Show'da tanıtılacak.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche