• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Yol arkadaşı

 


Yol arkadaşı
 


Hepimiz kendimizce bir yoldayız ama yol bizden ne kadar haberdar bilinmez. Bu yüzden midir ki, meçhule giderken insan yalnız olmak pek istemez. Bir yoldaş arar... Hele ki balta girmemiş ormanlardan, azgın nehirlerden, dik yamaçlardan geçiyorsa yol. Yine de siz bana bakmayın, yolun kolayı yok aslında... Sevmek ya da sevmemek, istemek ya da istememek var atılan adımlarda.

Yossi, genç bir İsrailli... Heyecanlı, macerayı seven, dünyanın en kuytu ve en ulaşılmaz noktalarına gitmek isteyen. Belki sizin ya da bir tanıdığınızın yapmak istediği gibi... Tanıştığı bir rehber onu Bolivya'da Amazon ormanlarında yaşayan ilkel bir kabileye götürmeyi teklif ettiğinde, ilk işi bunu kendisi gibi gezgin olan iki yakın arkadaşıyla paylaşmak olur. Zor da olsa onları ikna etmesiyle hikayemiz başlar.

Geçtiğimiz günlerde izlediğim Jungle (Orman) filmi, gezgin Yossi'nin yaşantısını konu alıyor. Gerçek bir hikaye ve aynı adlı kitaptan bir uyarlama... 1980'li yıllarda yaşanan tuhaf bir olayın sinema perdesine aktarılmasıyla, bizler de o tarihte yaşananların içine sürükleniyoruz. 22 yaşındaki İsrailli seyyah Yossi, İsviçreli öğretmen Marcus ve Amerikalı fotoğraf sanatçısı Kevin ile Amazon ormanlarının derilerine indikçe yol da giderek tehlikeli hale gelir. Ve yolculukla birlikte bu 3 arkadaş birbirlerini daha iyi tanıma imkanı bulur.

Film, yolda olmak kadar, yola kiminle devam ettiğin de önemlidir vurgusu yapıyor. 
Bu yıl gösterime giren ABD yapımı filmde yönetmen Greg McLean iyi iş çıkarmış. Filmin sahneleri muazzam. Yönetmen inanılmaz doğa görüntüleri yakalamış. Aynı şekilde oyuncular; Daniel RadcliffeAlex RussellThomas Kretschmann da performanslarıyla dikkat çekiyor. Harry Potter serisinden sonra bir süre sinemaya veda eden usta aktör Daniel Radcliffe, kendini macera filmlere adamış gibi görünüyor. Ormanda da ustalığını konuşturan aktör, bundan bir kaç ay önce de bir korku filminde başrol oyuncusuydu. Bu arada filmin müziklerinin de çok cezbedici olduğunu belirtmeliyim...

 
***

 
Konu yol ve yolculuk olunca pek çok film örnek gösterilebilir. Ama son olarak vizyona giren "Yol Arkadaşım" filminden de söz etmeden olmaz. Orman filminde ne kadar gerildiyseniz, Yol Arkadaşım'da da o kadar gülecek ve rahatlayacaksınız. Çünkü karşımızda sıcak, samimi, içten ve komik bir hikaye var...

Filme geçmeden, yapımcılığını BKM'nin yaptığı işlere İzmir'de gala düzenleyerek, yönetmenleri ve oyuncuları şehrin insanlarıyla buluşturan Dev Ajans'ın sahibi Erhan Gölbey'e de teşekkür etmek isterim. Hem yaptığı işlerden hem de medyanın içinde yol gösteren bir ağabey ve iyi bir yol arkadaşı olduğu için.

Filme dönersek, senaryo İbrahim Büyükak tarafından kaleme alınmış. Büyükak, bel altına düşmeyen, kelime oyunlarıyla sürüklenen, olaylar üzerinden yazdığı güzel esprilerle; Bedran Güzel de iyi yönetimiyle ve seçtiği güzel karelerle seyirciyi yakalamayı başarıyor. Bu kez karşımızda İstanbul'dan Ayvalık'a yapılan bir yolculuk var. Ama mesafeye aldanıp kolay bir yolculukla karşı karşıya kalacağınız düşünmeyin. Şeref'in (İbrahim Büyükak) yol boyunca ilaç mümessili Onur'un (Oğuzhan Koç) başına açtığı belalar, yolculuk sırasında tanıştıkları Bahar'ın (Aslı Bekiroğlu) olaylara katılması, izlenmesi keyifli, temiz bir komedi filmi çıkarmış ortaya. Ayrıca filmin içeriğine yedirilmiş bol bol sosyal mesaj da görmek
mümkün.

Bu nedenle kimi zaman duygusallaşan filmin geniş konuk oyuncu kadrosunda; Acun Ilıcalı, Nurseli İdiz, Dilber AyŞinasi YurtseverEser Yenenler gibi isimler yer alıyor. Özellikle Dilber Ay'ın "Muzaffer Usta" karakteri takdire şayan. 
Hafta sonunu sinemaya giderek değerlendirmek isteyenler için güzel bir seçenek olabilir. 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche