• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

İZSANAT 1 YAŞINDA

İZSANAT 1 YAŞINDA
 


 
 
Dünya hızla değişiyor. Medyada bu değişimin içinde yeniden konumlanıyor. Gazeteciler, bir yandan teknolojiye ayak uydurmaya çalışırlarken bir yandan da halka doğru haberi en kısa zamanda nasıl veririz diye yarışıyorlar. Bizse; yandaş medya, az yandaş medya, çok yandaş medya, havuz medyası gibi kavramların içinde mercekle doğru olanı arıyoruz... Bence en baştan başlamalıyız. Ahlak nedir? Vicdan nedir? Etik nedir? Gazetecilik nedir? Neden gazetelerin sahipleri işadamları değil de gazeteciler olmalıdır? Bunlardan sonra yeniden işe koyulmalıyız ve kaybettiğimiz güveni kazanmalıyız.
 
Güven demişken, çalışanlarına bizlerden alınan vergilerle maaş verilen Anadolu Ajansı da kendisine güvenmememiz gerektiğini seçim gecesi bir kez daha kanıtladı. Sisteme veri akışını girmemelerinin nedeni olarak "sahadan veri gelmediği" yönünde bir açıklama yaptılar. En başta YSK'dan önce verileri verenler, sonradan ortadan kayboldular... Gerçi, ne ilginçtir ki AA çalışanları da verileri kimden aldıklarını bilmiyorlar... Muhabirlerinden mi, polisten mi, jandarmadan mı?
 
***
 
Seçim gecesi en çok izlenen yayınlardan biri, gazeteci Cüneyt Özdemir'in youtube kanalıydı. Kendi kurduğu küçük bir ekiple, yaptığı canlı yayında yaklaşık 60 bin kişiye seslendi. Seçimden bir gün sonra baktığımda da yayınını izleyen sayısı 1.5 milyon kişiydi. O yayını CNN Türk'te ya da Kanal D'de yapsaydı eminim bu kadar insan izlemezdi. Bu arada başka bir youtube kanalında da Nevşin Mengü vardı... İnsanların tek beklentisi iyi habercilerden, doğru haber almak. O yüzden yakın gelecekte pek çok gazeteciyi ve televizyoncuyu youtube'da kendi kanallarında göreceğimiz kesin. Halk TV'den ayrılan Uğur Dündar da neden onlardan biri olmasın?
 
1 Nisan günü bir yabancı, Türk gazetelerini alsa yeni İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak Binali Yıldırım'ı görürdü. Oysa gazetelerin basıldığı saatlerde sonuçlar netleşmemişti. Ekrem İmamoğlu'nun dediği gibi, "Ne kadar gizlenirse gizlensin, gerçekler eninde sonunda ortaya çıkacaktır."
 
***
 
Gazetecilerin yönetimde olduğu ender gazetelerden biri de 9 Eylül Gazetesi... Haber alma özgürlüğünün tartışıldığı, gerçek gazetecilerin iş bulamadığı, hapse atıldığı, yok sayıldığı bir dönemde; işini en iyi şekilde yapmanın peşinde olan bir kadro tarafından çıkarılıyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin yayın organı olan 9 Eylül Gazetesi aynı zamanda, 12 aydır okurlarını İZSANAT adında bir dergiyle buluşturuyor. İzmir'in kültür ve sanat dergisi İZSANAT, 1. yaşını 6 Nisan günü kutlayacak. 9 Eylül Gazetesi'yle birlikte bayilerden alabileceğiniz İZSANAT'ın 12. sayısı, İzmir Kitap Fuarı'nda da ücretsiz olarak dağıtılacak. Dergimizi aynı zamanda Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Bornova Kültür ve Sanat Merkezi gibi noktalarda ve Kitapsan, Yakın ve Kabuk gibi kitapevlerinde de bulabilirsiniz. Bunun yanında www.gazetedokuzeylul.com adresinden ve instagram adresimizden de takip edebilirsiniz. 
Gazetelerin güven sorunu yaşadığı, kapandığı, eleman çıkardığı ve baskı altında habercilik yapmak zorunda kaldıkları böyle bir ortamda, İZSANAT'ın yayın yönetmeni olarak, 1 yıldır bize dolayısıyla sanata destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim. Desteğini hiç esirgemeyen İGC Yönetim Kurulu Başkanı Misket Dikmen'e ve yönetim kurulu üyelerine; her zaman yanımda olan, derginin yol almasını sağlayan gazetemizin başarılı Genel Yayın Yönetmeni Murat Attila'ya, görüş ve fikirleriyle yolumuzu aydınlatan Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Serdar Öztürk'e, yazarlarımız Şadan Gökovalı'ya ve Okan Yüksel'e; sayfaları tasarlarken kahrımı çeken Selim Sanverir'e, röportajları ve düşünceleriyle dergimizi renklendiren Sinan Keskin'e, Özde Kılınç'a, Gürol Tonbul'a, Bilge Can Ünbal'a ve aramıza yeni katılan reklam servisinden Çiğdem İçli'ye teşekkür ederim. Nice yaşlara...
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche