• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Madalyonun iki yüzüMadalyonun iki yüzü

İzmir, fuarlar ve kongreler kenti olmayı hedefliyor. Şehir yönetiminde yer alan sevgili büyüklerimiz de bu söylemi her yerde dillendiriyor.
Dün kapanan Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı da (MARBLE) İzmir'de yapılan 35 fuardan sadece bir tanesiydi.
MARBLE; katılımcı firma sayısı, kente getirdiği canlılık ve kazandırdığı ekonomik değer açısından şehirdeki diğer fuar organizasyonlarını geride bırakıyor. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda doğaltaş sektörünün kendini vitrine çıkarmak için tercih ettiği dünyanın sayılı kentleri arasına girdiği, dünya liderliğine soyunduğu dile getirildi. Bu yılki fuarın açılmasıyla gazeteler de fuarı gezen insan sayısını ballandıra balandıra anlattı. Buradan bakınca her şey güzel...

***

Ancak fuarı gezip katılımcı firmalarla konuştuğunuzda, çok da memnun olmadıklarını anlıyorsunuz.
İsterseniz açılışla başlayalım...
Gösterişsiz ve sıradan bir şekilde gerçekleşen açılışa dünya basınından çok sayıda gazeteci, önemli işadamları ve bürokrat katıldı. Açılış konuşmaları gereksiz ve uzundu. Başka platformlarda yapılabilecek kent içi hesaplaşmaların böyle bir platforma aktarılması gerekli miydi acaba?
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir'de yapılması planlanan fuar alanı için kamulaştırmaların bittiğini duyurup sektör temsilcilerine, "Sizlerin yapılacak ihaleyi alacak firmanın iyi çıkması ve işi zamanında bitirmesi için dua etmeniz gerekiyor" demesi yerinde miydi? Hele ki bu yatırımın yıllar önce bitmesi gerekirken ve bugün 500 firma fuarda yer bulamışken... Hele ki İtalya'nın Verona ve Çin'in Xiamen fuarılarının organizasyon kapasitesi ve yaptıkları çalışmalar ortadayken... (Xiamen Fuarı'nda yaklaşık 3 bin firma yer aldı.)
İlk gün stantların yerlerini gösteren katologlara kimse ulaşamaması gibi organizasyonda birçok aksaklık yaşanmış. Belki en önemlisi birkaç firma dışında katılımcılar ziyaretçi sayısının azlığından ve önemli iş anlaşmaları yapamadıklarından şikayetçiydi.
Son bir soru daha... İzmir'e en çok gelir getiren fuar, mermer fuarıyken, kentte hiç mermerle kaplı bir yol, tamamı mermerle kaplı bir bina ya da mermerden yapılmış heykeller gördünüz mü?

Dip not

Ben bir iki tane dışında mermerden heykel görmedim. Ama Büyükşehir Belediyesi'nin heykeller yaptırdığını, kentte sergilemek yerine depolarda tuttuğu iddialarını duydum... 

25 Mart 2012

 

 
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche