• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Türkiye bu yarışmayı konuşacak - Ahmet Veli Olgundeniz

 

 

 Türkiye bu yarışmayı konuşacak


 
En iyi İngilizce konuşan gençler bir kez daha İzmir'de buluşuyor. BEST CONTEST TURKEY Yarışması Direktörü Ahmet Veli Olgundeniz, 6 öğrenciye toplam 12.000 TL para ödülü ve 5 yıldızlı yaz tatili imkanı sunduklarını söyledi
 
 
 
Gökmen Küçüktaşdemir


 
Yeni olanı kabul etmek, onu yaşantımıza dahil etmek kolay değildir. İzmir, bu anlamda şanslı. Çünkü çok sayıda yenilik bu kentte şekil bulmuş ve başka şehirler tarafından örnek alınmış. Bunlardan biri de BEST CONTEST TURKEY. Ülkemizde ilk kez BEST CONTEST TURKEY – Turkey’s Best Non-Native English Speakers adıyla organize edilen yarışma, Türkiye’nin En İyi İngilizce Konuşan öğrencisini seçmeyi ve ödüllendirmeyi amaçlıyor. 81 ilimizden lise ve üniversite öğrencilerinin davetli olduğu yarışmanın amacı, İngilizce dil eğitimine dikkat çekmek ve gençlerimizi İngilizce bilgilerini kullanmaya ve akıcı hale getirmeye özendirmek.
20-21 Mayıs tarihlerinde DoubleTree by Hilton İzmir Alsancak'ta düzenlenecek etkinlik bu yıl Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ve Derece Koleji'nin ana sponsorluğunda yapılacak.
Solis Proje Atölyesi tarafından organize edilen projede Medical Park İzmir Hastanesi de sağlık sponsoru olacak. 
BEST CONTEST TURKEY Yarışması Direktörü, Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Veli Olgundeniz ile bu yıl ikincisi yapılacak olan projesini konuştuk. Ahmet Veli Olgundeniz, iki ayrı kategoride ilk üçe girecek öğrencilere toplam 12.000 TL para ve tatil ödüllerinin verileceğini söyledi.
Gençleri teşvik etmek için bu ödüller önemli ama daha önemlisi dereceye girecek olanların CV'lerinde taşıyacakları unvan. İşsizliğin önemli boyutlara ulaştığı ülkemizde böyle bir yarışmada dereceye girmek, bir anda binlerce kişinin önüne geçmek anlamına geliyor.
 
ÖNEMLİ İSİMLER JÜRİDE
 
 
Olgundeniz, “Türk insanı, İngilizce konuşma konusunda biraz çekimser kalıyor. Gramer bilgimiz var ama iş konuşmaya gelince sıkıntı yaşıyoruz. Hedefimiz Türk insanının istediğinde ve gayret gösterdiğinde mükemmel İngilizce konuşabildiğini ortaya koymaktır. Geçtiğimiz yılki yarışmamızda karşılaştığımız öğrencilerimiz bizleri harika İngilizce konuşma becerileriyle kendilerine hayran bıraktılar. Bu yıl da yine çok yetenekli öğrencileri kentimizde ağırlayacağız. Bizi sevindiren bir başka nokta da yarışmayı Türkiye'nin her yerinden izlemeye gelenler oldu. Yakında Türkiye bu yarışmayı konuşacak” dedi.
Olgundeniz'in dikkat çektiği şu nokta çok önemli: "Yarışmanın ne kadar değerli olduğunu görmek için jüri heyetine bakmanız yeterli." Gerçekten de öyle...
Jüri başkanlığını devlet üstün hizmet madalyası sahibi Prof. Dr. Sinan Bayraktaroğlu yapıyor. Üyeler ise: Prof. Dr. Atilla Silkü (Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölüm Başkanı), Yard. Doç. Dr. Sinem Bezircilioğlu (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü), Dr. Zeki Hozer (Medicalpark İzmir Hastanesi Başhekim Yrd.), Yrd. Doç. Dr. Evrim Üstünlüoğlu (İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü.) Böyle bir jüri karşısına çıkmak gerçekten de cesaret gerektiriyor. Ancak geçtiğimiz yıldan gördük ki gençlerin bu konuda kendilerine güveni yüksek.


 
YARIŞMAYA İLGİ BÜYÜK
 
Olgundeniz, ülkemizde yabancı dil konuşamama sorununun artık aşılması gerektiğini belirterek dünyaya entegre olabilen, özgüveni yüksek gençlere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Gençlerin özendirilmesi gerektiğini söyleyen Olgundeniz, “İşte bu yarışma, bu amaca hizmet ediyor” dedi.
Katıldığım basın toplantısında etkinliğin ana sponsoru Derece Koleji Kurucu Temsilcisi ve MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Ümit Ülkü de İngilizce eğitiminin Türkiye’nin hedeflerine ulaşması açısından önemli olduğunu belirtti. Başkan Ülkü, gençlerin eğitimine destek verecek böyle bir yarışmayı desteklemekten gurur duyduklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl da organizasyona büyük destek veren ETİK Başkanı Mehmet İşler de yarışmanın gençlere yeni kapılar açacağını söyledi. İşler, özellikle turizm sektöründe yabancı dilin çok önemli olduğu vurguladı.
 
Olgundeniz yarışmaya bu yıl da ilginin şimdiden çok yüksek olduğunu ve ülkenin dört bir yanından www.bestcontestturkey.com internet sitesinden başvuruların geldiğini ifade etti.
 
MARKALAŞMAYA KATKI
 
 
Olgundeniz, BEST CONTEST TURKEY sayesinde ülkemizdeki eğitim camiasının gözünün kulağının Mayıs ayında İzmir’de olacağını söyledi.
Olgundeniz yarışmanın amacını ve çıkış hikayesini şöyle anlattı: "İngilizce konuşurken yaşanan sıkıntılar hepimizin malumu. Yaşanan duraksama, kekeleme, terleme ve anksiyeteyi çevremizde görüyoruz. Ben iyi İngilizce konuşabilen bir insanım. Herkesin daha iyi İngilizce konuşması, yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesi için bir motivasyon sağlamakla ilgili düşüncelerim vardı. Böyle bir yarışmayla iyi olana, artı değeri olana dikkat çekmek istedim. Daha önce de eğitim tabanlı CV Tasarım Yarışması gibi projeler yaptım. Aynı zamanda bir İnsan Kaynağı uzmanı olarak da CV hazırlarken ve işe giriş sürecinde İngilizce ya da yabancı dil bilgisinin ne kadar önemli bir özellik olduğunun farkındayım. Gençlerin de bu konuda kendini daha yetkin hale getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yarışmayla iyi İngilizce konuşanları ortaya çıkarmış ve konuşamayanlar için de motivasyon kaynağı olmalarını sağlayacağız."
 
İzmir'in Türkiye'nin batıya açılan kapısı olduğunu belirten Olgundeniz, "Şehrin yüzünün Batı'ya dönük olmasının en önemli göstergelerinden biri de dilidir. İzmir çok sayıda yabancıya kucak açmış olan ve Levanten kültürüne sahip olan çok dilli bir kent. İzmir böyle bir yarışamaya ev sahip yaparak Türk insanın iyi İngilizce konuşabildiği algısını yerleştirecek, dil eğitiminin ve İngilizce konuşmanın akredite edildiği merkez haline gelebilir. Böyle bir yarışmanın merkezinin İzmir olmasının çok şanslı bir tesadüf olduğunu düşünüyorum. İzmir'in ayrıca bir üniversiteler kenti olma hedefi var. Dolayısıyla bu proje, İzmir'in marka olma hedeflerine ulaşmasına katkıda olacak yapı taşlarından biri olacaktır" diye konuştu.   

          
 
OKULLARA DESTEK
 
Olgundeniz yarışmaya katılma koşullarını şöyle sıraladı: Yarışmaya katılmanın ön koşulu TC vatandaşı olmak. İngilizce Türkiye sınırları içinde öğrenmiş olmak. Birinci ve ikinci derece yakınları arasında ana dili İngilizce olan birisi bulunmamak. İngilizcenin ana dil olarak konuşulduğu bir ülkede 1 aydan fazla kalmamış olmak. Halihazırda İngilizce öğretmenliği, dil kültürü, müteercim tercümanlık veya filoloji bölümlerinde okumuyor veya evvelce okumamış olmak. Yarışma 2 kategoride düzenlenecektir: Lise, kolej öğrencileri ve üniversite öğrencileri (master ve doktora öğrencileri dahil)
Yarışmanın ödülleri ise şöyle: Her iki kategori için ayrı ayrı verilmek üzere 1’inciye 3.000 TL + yaz tatili, 2.’ye 2.000 TL + yaz tatili ve 3’üncüye 1.000 TL + yaz tatili.
20-21 Mayıs tarihlerinde İzmir’de yapılacak etkinlik için adaylar kendilerini anlattıkları 2 dakikalık bir videoyu youtube’a yükleyerek linkini 9 Mayıs’a kadar basvuru2017@bestcontestturkey.com adresine mail ile göndermek zorundalar. Yarışma ile ilgili detaylı bilgi  www.bestcontestturkey.com  adresinden alınabilir.
Geçtiğimiz yıl ve bu yıl da gözlemlenen bir başka nokta ise okulların öğrencileri teşvik etmesi. Öğretmenlerin öğrencileriyle bu yarışma için özel olarak ilgilenmesi. Gönderilen videolardan bunu anlayabiliyorsunuz. Okullar video kayıtları için özel bölümler yapmışlar. Olgundeniz, yarışma sonunda dereceye giren okulları ziyaret ederek onlara da öğrencilere katkılarından dolayı plaket verdiklerini anlattı.
 
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche