• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

1 saniye ile kazandılar

 
1 saniye ile kazandılar


 
Anything/Dere Construction ekibi, kendi yaptıkları tekne ve amatör bir ekiple Arkas'ın profesyonel yelkencilerini geride bırakıp kupayı kaldırdı


 
Gökmen Küçüktaşdemir
 
Çeşme’nin ilk uluslararası yelken yarışı Arkas Aegean Link Regatta’nın dördüncü gününde Çeşme-Alaçatı rotasında yarışan ekipler, sert rüzgara karşı Ovacık-Before Sunset Beach’te finiş çizgisine ulaştı. IRC Overall kategorisinin birincisi Anything/Dere Construction, ikincisi Arkas Flying Box ve üçücüsü Garanti Sailing Lemon oldu. Yarışın ardından akşam Before Sunset Beach’te gerçekleştirilen kupa töreninde üniversite öğrencileri tarafından özel olarak tasarlanan kupalar sahiplerini buldu.
Yarışmanın en dikkat çekici tarafı ise Anything/Dere Construction ekibinin, kendi yaptıkları tekne ve amatör bir ekiple Arkas'ın profesyonel yelkencilerini 1 saniye farkla geride bırakması oldu. Anyting adlı yelkenli, İzmir Seferihisar'da DS Team ve Dere Group Genel Müdürü Bora Turan ile İzmir Yelken Akademisi kurucusu Kaan Özgönenç tarafından imal edildi.


HEDEF YURTDIŞI YARIŞLARI


Yarışma sonrası Anything/Dere Construction'ın kaptanı Kaan Özgönenç şunları söyledi: "2015 yılında bize yarış kazandırabilecek bir tekne aramaya başladık. Araştırdık ve birkaç tekne belirledik. Teknelerden biri Çin'de diğeri de Dubai'deydi. Arkadaşım Bora Turan, 'Gidip bakın ve tekneyi alın' dedi. 2015'in martında kendimizi Çin'de bulduk. Sonra Dubai'ye gittik. Modellerde birine karar verdik ve tam alım aşamasına geldiğimizde bizi kızdırdılar. Sadece bu tekneleri onlar yapabilirmiş, başkası yapamazmış gibi bir moda girdikleri için tekneleri almaktan vazgeçtik. Bora ile konuştuk. Onlar yapabiliyorsa bu tekneleri biz de yaparız dedim ve biz tekne yapımına giriştik. Dizayn için anlaşma yaptık ve ardından teknenin imalatına başladık. Dizayn bize ulaştıktan sonra tamamlanması 8 ay sürdü. Yelkenli carbon pre-preg teknolojisi yani formüle - 1 teknolojisine uygun olarak yapıldı. Kendi yaptığımız tekne ile birinci olmak bizim için çok önemliydi. Buna başardık."

Böylece, Türklerin de iyi tekne yapabileceğini herkese gösterdiklerini ifade eden Özgönenç, "Daha önce ikinci ve üçüncü olduğumuz yarışlar oldu ama ilk kez birinci olduk. 12 kişiden oluşan ekibimiz Arkas'ın olduğu gibi profesyonellerden oluşmuyor. Tamamen amatör olan ekibin en yaşlısı benim. 40 yaşındayım ve en gencimiz 27 yaşında. Amacımız ekibimiz daha profesyonel hale getirip yurtdışındaki yarışmalara da katılmak. Ve oralarda da birincilikler almak" dedi.  


EGE'DE ŞÖLEN HAVASI


Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için Çeşme Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve ICYC’nin (International Çeşme Yacht Club) ev sahipliğinde, Çeşme Marina ve Arkas’ın desteği ile düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta'da dereceye giren ekipler kupalarını Before Sunset Beach’te aldı.
27 Ağustos günü Çeşme Marina açıklarında start alan 45 tekne ve 400 yarışçı Alaçatı açıkları feneri iskelenin ardından Before Sunset Beach’te finiş çizgisine ulaştı. Son gün 18 deniz mili yol kateden ekipler Arkas Aegean Link Regatta boyunca  35 mile ulaştı.  4 gün boyunca Ilıca Körfezi’nden, Çeşme Merkezi’nden, Ovacık’taki plajlardan ve Sakız Adası’ndan izlenebilen yarışlar Ege Denizi’nde adeta bir şölen havası estirdi.

Yarışların ardından Before Sunset Beach’te gerçekleştirilen kapanış partisi ve kupa töreni ise rekabet ve dostluğu denizlere taşıyan ekiplerin ödüllerine kavuşmalarına şahit oldu. Arkas Aegean Link Regatta’nın birincisi Anything/Dere Construction kupasını Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın elinden aldı. Gelecek yıl düzenlenecek yarışa kadar kupayı ellerinde tutacak ekip Arkas Aegean Link Regatta 2018’de ise yeni sahiplerine teslim edecek.
Düzenlenen gecede konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, TYF Başkanı Özlem Akdurak, EAYK Başkanı Akif Sezer ve IC Holding CEO’su Semir Ergür organizasyonu destekleyen herkesin mükemmel bir güç birliği oluşturduğunu ve bundan sonraki yıllarda da katılımcı sayısını artırmayı hedeflediklerini vurguladı.
 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche