• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Dansla gelen alkış

Dansla gelen alkış


 
“İnsanlığın bütün kötülükleri, tarih kitaplarını dolduran bütün felaketler, bütün politik budalalıklar, büyük önderlerin bütün başarısızlıkları dans etmeyi becerememekten kaynaklanmıştır” der ünlü Romalı yazar ve felsefeci Marcus Tillius Cicero.

Cicero’nun pek çok düşünürden farkı fikirlerini eğitimciliği ve yazarlığı sayesinde gelecek kuşaklara aktarabilmiş olmasıdır. Bakın Mesnevi’nin yazarı Mevlana ne diyor:

“Dans et kırılıp açıldığında

Dans et sargılarını yırtıp attığında
Dans et savaşın ortasında
Dans et kanının içinde
Dans et tamamen özgür olduğunda”

Ritmi de dansı da yaşayacağı hayatı da seçen insanın kendisi. Herkes kendi seçimlerini yaşıyor. Ve kimimiz seçimlerimizden dolayı çeşitli başarısızlıklar yaşarken kimimiz de alkışı hak ediyor… Onlardan biri de İzmirli bir dansçı ve sanat yönetmeni olan Levent Yılmayan…
Levent Yılmayan, geçmişte ailesinin tüm engellemelerine karşı gizli gizli ders alan ve okulunun folklor ekibiyle Türkiye birinciliğini kazandıktan sonra dansı hiç bırakmayan tutkulu bir adam…

Yarışmada kendisini gözyaşlarıyla izleyen babasının ve annesinin desteği ile ulusal ve uluslararası pek çok yarışmada derece alan Levent Yılmayan’ın övgüyü hak ettiği asıl nokta ise lise öğrencilerine ücretsiz verdiği eğitimler ve onları hazırladığı gösteriler. O sadece gençlere dans etmeyi öğretmiyor, tam bir sosyal sorumluluk bilinciyle onlara kostümleri nasıl dikeceklerini, sahne tasarımını nasıl yapacaklarını, müzikleri nasıl ayarlayacaklarını, organizasyonların nasıl üstesinden geleceklerini de aktarıyor.

Gençler onun sayesinde hiçbir ücret vermeden giydikleri tarihi kostümlerle sahneye çıkmanın heyecanını, dans etmenin coşkusunu yaşıyor ve internette zaman geçireceklerine sosyalleşiyorlar. “Öğrencilerin pek çoğunun notları dans etmeye başladıktan sonra düzeliyor” diyen Levent Yılmayan, kurduğu Ottoman Dans Akademisi ile ulusalların dışında Miss Eurovision gibi uluslararası organizasyonlarda da sahne alıyor.

***

Popüler Kültür Yayınevi’ni kuran Sedat Balun’un sevdiğim bir sözü vardır: “Müziğini hep yanında taşı. Hiç beklemediğin bir anda hayat seni dansa kaldıracaktır.” İşinizde çok iyi ve yaratıcı olursanız, mutlaka birileri tarafından fark edilirsiniz…
Ottoman Dans Akademisi, bu yazın sonunda sahneye çıkmaları için İtalya’nın Lazio kentinden davet aldı. Muhteşem bir salonda gösteriye çıkacaklar. Levent Yılmayan aynı zamanda harika bir kent olan Lazio’da gelecek yıl bir de sanat festivali düzenleyecek.
Ama derseniz ki biz Lazio’ya gidemeyiz, o zaman Ottoman Dans Akademisi’ni Narlıdere AKM'de de izleyebilirsiniz. 12 Mayıs Cumartesi saat 20.00’de Theatrical Dances Group gösterisi ve 13 Mayıs Pazar günü saat 20.00’de de Secrets Of Anatolia sahnede olacak. Geçmişten günümüze insanlık tarihi, tiyatral bir dans gösterisiyle karşımıza çıkacak.

Bu arada, 24 Haziran seçimlerinde karşımıza aday çıkacaklardan hangisi dans etmeyi biliyordur?

Neyse, herkese şimdiden iyi seyirler…


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche