• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Tarihe geçmek

 

Tarihe geçmek

 

Çoğunlukla seçemediğimiz hayatları yaşıyoruz. Buna rağmen tarihin sayfalarında bize de yer var... Belki yaptıklarımız, belki de yapacaklarımız için...

***

20 Aralık 2001'de ekonomik bunalımdan kurtulamayan Arjantin'de hükümet, Devlet Başkanı Fernando de la Rua`ya istifalarını sundu. Ülkede ilan edilen sıkıyönetime rağmen olaylar sürdü.

26 Nisan 1986'da nükleer reaktörde yapılan ısı testi sırasında yapılan bir hata sonucu Çernobil kazası gerçekleşti.

1 Mayıs 1964'te Türkiye'deki kamu yayınları TRT şemsiyesi altında birleşti. Ve bu çatının ilk radyo kanalı olan TRT radyo yayınına başladı.

Ocak 1939'da Adolf Hitler, Reichstag konuşmasında, Avrupa'da bir savaşa gidildiğinde mutlak suretle "Tüm Yahudi kökenlilerin ortadan kaldırılabileceğini" ilk defa dile getirdi ve Alman toplumundan destek aldı.

26 Aralık 1906'da dünyadaki ilk uzun metrajlı film olan "The Story of the Kelly Gang" gösterime girdi.
Türkiye'de ilk nüfus sayımı 28 Ekim'de 1927'de yapıldı. (13 milyon 648 bin 270 kişi.)

***

Nişli Hacı Ali Efendi ve onun etrafında toplanan bir avuç esnaf da 1891 yılında, dağılma sürecinde olan imparatorluktaki kaos ortamında, küçük bir handa aldıkları kararla tarihe geçmeyi başardı.
Bir araya gelerek temellerini attıkları İzmir Ticaret Borsası (İTB) artık 120 yıla tanıklık eden önemli bir kurum. İzmirliler, bugün bunca yıl İTB'yi ayakta tutma ve geliştirme başarını yakalayan geçmişten bugüne tüm yönetim kadrolarını ve bu önemli girişimi gerçekleştirenleri alkışlıyor.
Bu haklı gururu paylaşmak için İTB'nin Swiss Otel'de gerçekleştirdiği gala yemeğine katılanlardan biri olarak aynı heyecanı ben de hissettim. Bugün dünyanın en büyük 26. türev borsası haline gelen Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) gibi, lisanslı depoculuk gibi, GDO'suz pamuk markası gibi önemli projelere öncülük eden İTB'nin 120. yıl pastası geçmişten gelen bu birikimin verdiği coşkuyla kesildi.

***

İTB Başkanı Işınsu Kestelli ve İTB Meclis Başkanı Halit Kaya'nın ev sahipliğindeki gecede oturma düzeninden, mönüye kadar her şey kusursuzdu. Çok sayıda davetlinin katıldığı geceye Fatih Erkoç'un şarkıları renk kattı.

Eğlendik... Geçmişte ekilen tohumlardan 120 yaşına ulaşan dev bir çınarın gölgesinde...
Dünden bugüne emeği geçen herkese teşekkürler...

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche