• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

İstihdama STK desteği
 “Ayşe Başarırsa” projesini yürüten ekiple bir araya geldik. (soldan sağa) Özge Derundere, Neslişah Divrik, Ceren Sertdemir Yavuz, Gökmen Küçüktaşdemir, Ece Sarpyıldırım, Müge Şahin, Nur Çitköylü.
 


İstihdama STK desteği
 


Gökmen Küçüktaşdemir


 

 

Sivil Toplum Kuruluşları, Türkiye’de istihdamın artması ve üniversite mezunlarının çalışma hayatına katılması amacıyla pek çok proje düzenliyor. Bunların arasında da özellikle kadın istihdamına yönelik olanlar dikkat çekiyor. Bunun nedenini de Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “İşgücü İstatistikleri 2017” verilerinde görebiliriz. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 9.4 iken bu rakam kadınlarda ise yüzde 14.1 olarak hesaplanmış.

Bu projelerden ilki Ekim 2017 yılında temelleri atılan “kariyeramazon.com”. SİMKAD önderliğinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve belediyeler çalışma hayatında kadın istihdamının artırılması amacıyla kariyeramazon.com projesini hayata geçirdi. Kordon Otel’de gerçekleşen tanıtım toplantısına SİMKAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve proje paydaşları Goethe Institut, Konak Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Ege Bölgesi Şubesi, Yeniden Biz Derneği, Ara verip tekrar çalışma hayatına dönmek isteyen kadınlar platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası, Türk Alman Ticaret Odası İzmir Şubesi, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) yönetici ve temsilcileri ile projenin yürütücüsü Devajans Bütünleşik Pazarlama İletişim temsilcileri katıldı. Devajans’ın güzel organizasyonunda, projenin tüm ayrıntıları anlatıldı.


İŞSİZLERİN YÜZDE 70’İ KADIN


Türkiye’de üniversite eğitimi almış işsizlerin yüzde 70’i kadın. İstihdamda kadın sayısını artırmak, kadının aile ekonomisine katkıda bulunmasına yardımcı olmak için başlatılan kariyeramazon.com projesi kadınlar tarafından ilgi görmeye başladı. Aslında bizler biliyoruz ki kadınların organizasyon becerisi daha yüksek. Yapılan çalışmalar bize gösteriyor ki kadın çalışan ve yöneticilerin şirketler adına verimliliği çok önemli bir noktada. Bu amaçla Türkiye’de bir ilk olarak kurulan ‘kariyeramazon.com’ üzerinden üniversite mezunu kadınlarözgeçmişlerini oluşturup, iş ilanlarına bakıp kendi istedikleri, kendilerine uygun işi bulup çalışma imkanına sahip olabilecek. STK’lar hükümetlerin açıklarını ya da görmezden geldikleri yerleri doldurmaya çalışıyor… Bunları yapmak çok mu zor?

LİYAKAT’IN AYŞELERİ


Yine geçtiğimiz günlerde üniversitede okuyan 16 genç kızla tanıştık. Onlar da Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği’nin (LİYAKAT) el verdiği öğrenciler. Dernek tarafından verilen eğitimle İş yaşamına hazırlanan bu öğrencilerin her biri mezun olduklarında farklı meslek dallarında çalışacaklar. Öğrencilerin “Ayşe Başarırsa” projesinde aldıkları eğitimle fark yaratmaları, kadın istihdamını artırmaları ve gençlere örnek olmaları bekleniyor.

Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfusa kayıtlı kadınların sayısı, erkeklerden yarım milyon daha fazla olmasına karşın çalışan kadın sayısının erkeklere oranla 10.4 milyon daha az olduğuna dikkat çeken LİYAKAT Başkanı Berkay Eskinazi, “Ayşe Başarırsa projesi ile kadınların girişimcilik yönünü açığa çıkarmak üzere yola çıktık. İzmir’deki üniversitelerde burslu olarak okuyan başarılı kız öğrencilerin, öğrenim hayatları sonunda atılacakları iş ve sosyal hayata hazırlanmalarına, maddi ve manevi olarak destek olmayı planladık” dedi. Dernek üyesi Ceren Sertdemir Yavuz koordinatörlüğünde Neslişah Divrik, Müge Şahin, Nur Çitköylü, Ece Sarpyıldırım, Ceyda Oklay, Özge Derundere’den oluşan ekip tarafından yürütülen “Ayşe Başarırsa” projesinde ilk olarak 150 üniversite öğrencisi arasından notları baz alınarak 16 kız öğrenci seçilmiş. Projeyi yürüten bu özel ekip, tüm öğrencilerin mentörlük desteği almalarını sağlamış. Eğitimler, öğrencilerin iş hayatlarında kullanabilecekleri mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte hazırlandı. Öğrencilerin her biri diksiyon ve beden dili, liderlik, beslenme, satış pazarlama eğitimi, CV hazırlama ve iş görüşmesi teknikleri, iş hayatında yazışma ve sunum teknikleri, zaman yönetimi, profesyonel hayatta etki için kişisel imaj, yaşam koçluğu eğitimi aldı. Ayrıca sosyal yaşamlarında etkin rol almalarını sağlayacak, öz güvenlerini artırıp, vizyonlarını geliştirecek nitelikte etkinlikler de düzenlendi. Ayşeler, ülkemiz için katma değerler yaratacak ve önemli pozisyonlarda yer alacak geleceğin iş kadınları olacak. Ayşeler başaracak, Türkiye kazanacak.

EGİAD'IN HAYAT OKULU

EGİAD’ın, meslek yüksekokulu öğrencisi gençlerin iş hayatına 1-0 önde başlamasını sağlayan Hayat Okulu Projesi de devam ediyor. Hayat Okulu, geçtiğimiz gün düzenlenen sertifika töreni ile 5. kez mezunlarını verdi. Dokuz Eylül, Ege, İzmir Ekonomi, Yaşar, İzmir İleri Teknoloji Üniversitelerine bağlı Meslek Yüksek Okulları’nda eğitim gören gençler, kurumsal hayata hazırlanmak üzere bir kez daha EGİAD’dan mezun oldu. Gençlerin ülke geleceğinde söz sahibi en önemli bireyler olduklarını dikkate alan ve 10 haftalık eğitimle kapılarını gençlere aralayan EGİAD, yeni mezunlarını verdi. Bugüne kadar 500’e yakın öğrencinin kariyer planlamasına dokunan iş örgütü, genç işsizliğe cansuyu oluşturdu. Teknik açıdan yüksek yeteneklere sahip Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin, sosyal yetkinliklerini güçlendirerek iş hayatında tercih edilir eleman haline gelmelerini amaçlayan dernek, İzmir’deki üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okulları’ndan seçilen 100’ün üzerinde başarılı gencin kariyer planlamasına destek oldu.

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter hedeflerini, genç işadamları örgütü olarak %20’lerdeki genç işsizlik rakamlarını düşürebilmek adına küçük de olsa bir katkı sağlamak olarak açıkladı. Her dönem 100 – 120 arası öğrenci kabul eden program, İzmir’de açılan yeni üniversitelerden de öğrenci alabiliyor. Hayat Okulu projesi işverenlerin yaşadığı nitelikli ara eleman bulma sorununa çözüm getirmek üzere yola çıkmış bir çalışma. Çeşitli eğitimler, iş insanlarıyla sohbet ve takım çalışması aşamalarından geçen öğrenciler, son olarak EGİAD üyeleriyle bir etkinlikte bir araya gelerek geliştirdikleri sosyal yetkinliklerini test edebilmekte.

Düzenlenen eğitim başlıkları ise; Kurum Kültürü, Girişimcilik Kültürü ve Rekabet, İş Hayatında Kişisel Gelişim, İş Hayatında Kariyer, Sorun Çözme – Müzakere ve Arabuluculuk Becerileri, CV Hazırlama, Etkin İletişim, Mülakat, Hukukun Temel Prensipleri ve İş Hukuku, Yaratıcı Drama ile Mülakat Teknikleri başlıkları altında toplanmakta. Nüfus artıkça yarış da o ölçüde hızlanıyor. Ancak daha fazla eğitimle daha güzel yarınlara ulaşabiliriz.
EGİAD Hayat Okulu Projesi, 5. dönem öğrenci mezunları ile bir araya geldik.
 
Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche