• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ktdgokmen
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05347896126
  • https://twitter.com/Kucuktasdemir
  • https://www.instagram.com/gokmenktd/
  • https://www.youtube.com/channel/UC2oheUfhR7iDi5hqG-_1HfA?view_as=subscriber
Site Menüsü
Linkler
Site Haritası

Bir buz pisti daha istiyoruz

 

Bir buz pisti daha istiyoruz

 

 

Bazen sıkılır insan ve yeni bir şeyler yapmak ister. Hayatını renklendirerek, bu dünyayı daha yaşanılır kılmaya çalışır. Bana da sık sık uğrar, bu değişim ve yeni bir şeylere odaklanma hali. Şöyle bir geçmişime bakıyorum da, neredeyse içine girmediğim iş kalmamış... An gelmiş sahneye çıkmışım, an gelmiş sahaya çıkıp hakemlik yapmışım. Fabrikada da, barda da çalışmışım. Dans etmeye bayılırken elime fırça da almışım. Bugün ise gözüm buz pateninde.

***

Bunda alışveriş merkezlerimizin içindeki buz pistlerinin dışında, Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'ndaki tesisin önemli katkısı var. Bu buz pistine gidenler görecek ki, çok sayıda insan için orası, yeni bir başlangıç noktası. Kimi benim gibi eğlenmek için, kimi spor olsun diye, kimi ise hayalindeki iş olarak görüyor buz patenini...
Buz patenini hayatının odak noktasına yerleştiren isimlerden biri de Neşe Olcay... Kendisini buz işçisi olarak tanımlayan 36 yaşındaki Olcay; İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Şube Müdürlüğü'nde baş antrenör, İzmir Büyükşehir Belediye Spor Kulübü'nde Buz Sporları Branş Sorumlusu, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğüne Bağlı Buz Pateni Federasyonu İl Temsilcisi... Aynı zamanda da Buz Hokeyi Federasyonu'nda faal hakemlerinden... Bir ara milli takımı çalıştırdığını da atlamayalım.

Buz üstünde özgürlüğünüzü ilan etmek çok güzel... Kendi rüzgarınızı yaratıp buz üstünde kaymak bir harika. Eğer yürüyebiliyorsanız, patenle de kayabilirsiniz! Örneğin sağlamca yürüyebilen bir çocuk her zaman bu spora başlayabilir. Buz pateni kaymak her yönüyle eğlenceli... Profesyonel eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilen temel eğitim kurslarını tamamlayan herkes yeteneği ve isteği doğrultusunda buz pateninin çeşitli branşlarına yönelerek uzun vadede bu spora devam edebilir.

Olcay, Bornova'daki tesiste miniklere yönelik 20 dakikalık özel dersler verdiklerini, ayda 4 gün boyunca verilen toplam 8 saatlik kurs sonunda da herkesin tek başına kayabileceğini söylüyor. Kurslara talep o kadar çok ki, ders alabilmek için birkaç ay beklemeniz gerekebilir.

***

Ancak İzmir'de istediğiniz saatte buz pateni yapmanız da güç. Sabah 08.00- 11.00 arası artistik buz pateni kulüp çalışması için kapanan buz pisti, saat 11.00-17.00 arası halka hizmet veriyor. 17.00-20.00 arası hokey ve figür takımlarının altyapı calışmaları yapılan pistte, 20.00-23.00 arası Hokey A Takımı ile Figür Milli Takımı dönüşümlü olarak pisti kullanıyor. Halk seanslarının federasyon faaliyetleri nedeniyle az olması, çoğu zaman gelen talebi karşılamıyor. Halkın ilgisi öyle yoğun ki, en kısa zamanda bir olimpik piste daha ihtiyaç olduğu gözlemleniyor.

Geçmişte TRT'de yayınlanan olimpiyatlarda buz pistlerinde Türk sporcu görememek beni üzerdi. Sanırım yakında bu özlemim son bulacak. Ama önce İzmir'e bir pist daha kazandırmak gerekli... Çünkü buz pistinde sporcuların istenilen her saatte antrenman yapamaması başarıyı erteliyor.

 

Dip not:

İzmir Büyükşehir Belediye Spor Hokey A Takımı, 2011-2012 Super Lig i 3. olarak tamamladı... Bu sezon çok zengin bir kadro ile şampiyonluk için hazırlık yapıyor. Türk Hokey Milli Takımı, Erzurum'da yapılan Dünya Klasmanı 3. Ligi'nde şampiyon olarak 2. Klasmana yükseldi. Ayrıca, uluslararası yarışmalara katılan İzmir'de yetişmiş 5 milli sporcumuz da zaman zaman ödüller alıyor.


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Ne güzeldir,sessizlikte birlikte olmak
Daha da güzeldir, gülmek birlikte
Cennetin ipekten şalı altında
Yosunlara ve kayın ağaçlarına yaslanarak,
Kahkahamız kadar yüksek sesli olduğunu dosluğumuzun
Gösteriyor dişlerimizin beyazlığı.
F. Nietzche